استرس و افسردگی رابطه تنگاتنگی با انواع سرطان‌ها دارد

13 بهمن 1395
کارشناس مسئول سلامت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: استرس و افسردگی رابطه تنگاتنگی با انواع سرطان‌ها دارد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه؛ خاتون بابا حسنی در جمع کارکنان این شبکه بهداشت و درمان اظهار داشت: عوامل روان‌شناختی مانند استرس و افسردگی بر بیماری‌های قلبی، دیابت، فشارخون، آلرژی‌ها، عفونت‌ها و بیماری سرطان و تأثیر فشارهای روانی بر سیستم ایمنی تأثیر مستقیم دارند.
وی افزود: عواملی مانند استرس و افسردگی می‌توانند با مداخله در سیستم ایمنی فرد که محافظت از بدن را بر عهده دارد، این سیستم را تضعیف و افراد را مستعد ابتلا به مجموعه‎ای از بیماری‌های جسمی ازجمله سرطان کند.
کارشناس مسئول سلامت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه ادامه داد: سپری کردن دوران نسبتاً طولانی با استرس و افسردگی می‌تواند با اثرگذاری بر مغز و سیستم غدد درون‌ریز، موجب افزایش سطح کورتیزول یا هورمون‌های استرس و با ایجاد آشفتگی در سایر هورمون‌های بدن، زمینه را برای انواع بیماری مهیا و با ناکارآمد کردن سیستم ایمنی، امکان ابتلا به سرطان را افزایش دهد.
بابا حسنی بیان کرد: طبق تحقیقات، رویدادهای روان‌شناختی زمانی خطر ابتلا به سرطان را بالاتر می‌برند که بااحساس ناامیدی و درماندگی عمیق همراه شوند.
وی ادامه داد: ناامیدی از عدم توانایی کنترل بر زندگی یا عدم احساس تسلط درونی بر اوضاع‌واحوال مهم مربوط به خود ناشی می‌شود و به‌مرور موجب می‌شود که سیستم ایمنی بدن که نقش حفاظتی دارد توان دفاعی و مقابله و صیانت از بدن را به‌طور چشم‌گیری از دست دهد.
کارشناس مسئول سلامت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه تصریح کرد: زمانی که جانداران با تهدید شدید مواجهه و به حالتی از احساس ناامیدی و بی‌پناهی عمیق می‌رسند، خطر ابتلا به سرطان و حتی مرگ قریب‌الوقوع بسیار افزایش می‌یابد.
انتهای پیام/ م.ن 3080
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
استرس     افسردگی     سلامت.روان     خاتون.باباحسینی        

تاریخ بروز رسانی:   13 بهمن 1395

تعداد بازدید:   ۵

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگرانارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >