خانواده‌ها با مراجعه به پایگاه‌های غربالگری از سلامت چشم کودکان خود آگاه شوند

12 آبان 1398
غربالگر بینایی شهرستان دشتستان گفت: برنامه غربالگری بینایی کودکان سه تا شش سال در شهرستان دشتستان از اول آبان ماه آغازشده و والدین می‌توانند همراه کودکان خود با مراجعه به یکی از پایگاه‌های دائم یا غیر دائم غربالگری از سلامت چشم کودکان خود آگاه شوند.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان؛ گوهر آخوندی در نشست هماهنگی که با سفیران سلامت محله مراکز خدمات جامع سلامت شهرستان برگزار شد افزود: طرح غربالگری پیشگیری از تنبلی چشم در سه سطح ازجمله سطح اول در مهدهای کودک و پایگاه‌های غیر دائم، سطح دوم در اپتومتریس و در سطح سوم به چشم‌پزشک معرفی می‌شوند.
وی بیان داشت: خانواده‌ها توجه داشته باشند که کودکان را حداقل یک‌بار در زیر سن ۳ سالگی و یک‌بار در سن ۳ تا ۶ سالگی برای معاینه چشم نزد اپتومتریس یا چشم‌پزشک ببرند.
آخوندی تصریح کرد: خانه‌های بهداشت و مراکز غربالگری بهزیستی که در شهرستان دشتستان در درمانگاه تخصصی نبوت شهر برازجان و مراکز خدمات جامع سلامت دایر هستند برای غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال اقدام می‌کنند. اگر والدینی به اپتومتریست یا چشم‌پزشک مراجعه نکرده‌اند باید به این مراکز که هزینه‌های کمتری نیز دارند مراجعه کنند.
وی همچنین گفت: اگر برای کودکی تجویز عینک صورت گرفت باید طبق دستور استفاده شود زیرا ممکن است در طول زمان آسیب‌هایی غیرقابل‌جبران به چشم کودک وارد شود.
غربالگر بینایی شهرستان دشتستان اظهار کرد: سال گذشته هشت هزار و500 کودک ۳ تا ۶ سال مورد غربالگری تنبلی چشم قرار گرفتند که ۲۸۰ کودک به اپتومتریست ارجاع داده و برای ۲۱۰  نفر عینک تجویز شد.
آخوندی خاطرنشان کرد: کودکان خانواده‌هایی که بضاعت مالی نداشته و یا تحت پوشش یکی از نهادهای حمایتی هستند به بهزیستی معرفی و عینک به‌صورت رایگان در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.
وی همچنین گفت : شهرستان دشتستان دارای پانزده هزار کودک ۳ تا ۶ ساله بوده که امیدواریم با همکاری شبکه بهداشت و درمان دشتستان و با فعال نمودن پایگاه غربالگری غیر دائم در مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت بتوانیم تمام کودکان این سنین را مورد غربالگری تنبلی چشم قرار دهیم.
آخوندی اظهار کرد: در حال حاضر ۲۴سال از اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم کودکان ۳ تا ۶ سال در کشور می‌گذرد و اوایل طرح از تابلوهای Eچارت این غربالگری انجام می‌شده که از سال ۸۷  تاکنون از دستگاه پلاس اپتیکس در پایگاه‌های دائم و غیر دائم برای غربالگری چشم کودکان استفاده می‌شود.
انتهای پیام/ س.غ-۳۰۳۰

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrI


کلمات کلیدی:
غربالگری.بینایی     گوهر.آخوندی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   12 آبان 1398

تعداد بازدید:   ۷

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >