درباره بیماری هپاتیت چه می‌دانید؟

10 امرداد 1397
يكي از مهم‌ترین معضلات بهداشتي هپاتیت‌های ويروسي می‌باشد؛ که در حال حاضر مشكلات بسياري را بر جامعه تحميل کرده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، هپاتيت‌هاي ويروسي يكي از مهم‌ترین معضلات بهداشتي است و در بين آن‌ها هپاتیت‌های منتقله از راه خون از جمله بيمارهايي هستند كه سهم قابل‌توجهی از مرگ‌ومیر، ناتواني، بار اقتصادي، اجتماعي و رواني را به خود اختصاص داده و موارد مزمن اين بيماری‌ها در حال حاضر مشكلات بسياري را بر جامعه تحميل کرده است.
بر اساس این گزارش که به مناسبت روز جهانی هپاتیت منتشرشده است، ۳۲۵ میلیون نفر از مردم جهان مبتلابه هپاتیت ویروسی هستند و هرساله ۶ تا ۱۰ میلیون نفر به مبتلایان هپاتیت در جهان افزوده می‌شود، حدود ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در جهان به علت ابتلا به هپاتیت جانشان را از دست می‌دهند.
همچنین در جهان به‌طور متوسط ۶۷ درصد تزریق کنندگان مواد مخدر به هپاتیت C آلوده هستند و ۷۵ درصد از افراد آلوده به هپاتیت C از آلوده بودنشان مطلع نیستند و این بیماری اولین مقام در دلایل ابتلا به سرطان کبد را دارد.
در ادامه این گزارش آمده است که ایران در منطقه مدیترانه شرقی از نظر شیوع هپاتیت B و C کمترین آمار را دارد و در این زمینه داروی موردنیاز را تولید و آزمایشگاه‌های تخصصی را نیز دایر کرده است.
همچنین در ایران نیز طرح واکسیناسیون هپاتیت B با پوشش کشوری ۹۹ درصد از سال ۱۳۷۲ اجرا می‌شود که این اقدام يكي از مؤثرين اقدامات انجام‌شده در كنترل اين بيماري و كاهش بروز آن محسوب مي‌گردد و اين كشور را در وضعيت گذار از شيوع متوسط به كم قرار داده است و تمام تلاش‌ها بر حذف این بیماری می‌باشد.
هرچند بیماری هپاتیت C واکسن ندارد اما با تولید داروهای جدید اتفاقات خوبی در درمان این بیماری رخ‌داده است، به‌گونه‌ای که در صورت درمان مناسب بیش از ۹۵ درصد بیماران مبتلا در عرض ۲ تا ۳ ماه به‌طور کامل درمان شده و می‌توان عوارض تهدیدکننده حیات یعنی سیروز و سرطان کبد جلوگیري کرد.
 برنامه  حذف هپاتیت C نیز در ایران تا سال ۱۴۱۰ به‌واسطه بهره‌گیری از داروهای مؤثر و کارآمد  در دستور کار دولت قرارگرفته و جزء اهداف عالی نظام سلامت می‌باشد.
در این گزارش تأکید شده با توجه به اهمیت و لزوم شناسایی به‌موقع بیماری جهت شروع درمان پیش از بروز عوارض شدید بیماری لازم است افرادی که دارای علایم مشکوک به این بیماری از قبیل از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ، ضعف و خستگی، درد شکم بخصوص اطراف ناحیه کبد، تیره شدن ادرار، یرقان، درد مفاصل بوده و یا دارای رفتارهای پرخطر بوده‌اند جهت تشخیص بیماری به پزشک مراجعه نمایند.

انتهای پیام/ م.ب 2020

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
هپاتیت     معاونت.بهداشتی     فرهنگ.سلامت        

تاریخ بروز رسانی:   10 امرداد 1397

تعداد بازدید:   ۲۵

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >