در مورد خطرات سرب بیشتر بدانیم!

4 شهريور 1396
تماس مداوم با سرب باعث تجمع در بدن و بروز صدمات بی‌شماری به سیستم عصبی، خون، گوارش، قلبی عروقی و کلیوی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، کارشناس مسئول واحد بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر در این خصوص گفت: امروزه استفاده از سرب در صنایع مختلف موجب آلودگی محیط شده است و با توجه به اینکه منابع اصلی آلوده‌کننده شامل رنگ‌ها، لوازم‌آرایشی، گردوغبار، آب آشامیدنی، محیط کار والدین، هوا و غذا می‌باشند احتمال شیوع آلودگی با سرب در جوامع بالاتر رفته است.
فرزانه گشمردی افزود: گرچه درصد شیوع این آلودگی در میان افراد جامعه نامشخص است و متأسفانه آزمایش غلظت سرب در خون هیچ‌گاه برای همه مورد آزمایش قرار نگرفته اما در مطالعات مختلف شیوع مسمومیت با سرب از 8 تا بیست درصد متغیر بوده است.
وی بیان داشت: اخیراً سازمان جهانی بهداشت، مسمومیت با سرب و خطرات ناشی از آن را موردتوجه قرار داده است زیرا در اغلب کشورها تماس با سرب و انتقال این فلز به بدن مشاهده و منجر به بروز مشکلاتی برای سلامت مردم شده است، تا جایی که تماس مداوم با سرب سبب تجمع آن در بدن و بروز صدمات بی‌شماری به اندام‌های مختلف بدن مانند سیستم عصبی، خون، گوارش، قلبی عروقی و کلیوی خواهد شد.
فرزانه گشمردی بابیان اینکه کودکان زیر 5 سال و زنان باردار دو گروه پرخطر در معرض این فلز هستند اضافه کرد: سرب مي‌تواند با تجمع در بدن زنان باردار به جنين صدمه برساند.
وی تصریح کرد: نشانه‌هاي مسموميت با سرب در كودكان كمي متفاوت‌تر است، کودکان زیر 5 سال نسبت به صدمات ناشی از سرب بسیار حساس هستند و گاهی اوقات صدمات عصبی ناشی از سرب در کودکان برگشت‌ناپذیر است، وجود مقدار معینی سرب در خون باعث کاهش حدود 5 نمره IQ در کودکان می‌شود، سالانه 600 هزار مورد ناتوانی مغزی جدید در کودکان جهان به علت تماس با سرب ثبت می‌گردد.
کارشناس مسئول واحد بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر در رابطه با سوابق مواجهه با سرب اظهار داشت: اشتغال دریکی از صنایع باتری‌سازی، رادیاتورسازی، شیشه‌سازی، لاستیک‌سازی، کشتی‌سازی، چاپ، کوزه‌گری و مصرف تریاک به‌صورت خوراکی باعث تجمیع فلز سرب در بدن می‌گردد.
این مقام مسئول در رابطه با علایم بالینی فرد مسموم شده با سرب اضافه کرد: علائمی همچون دل‌درد مزمن وکولیکی، یبوست طولانی، رنگ‌پریدگی، وجود خط سربی روی لثه‌ها و علائم عصبی مانند ضعف وبی حالی، سردرد، بی‌حوصلگی، خواب‌آلودگی، بی‌قراری و تحریک‌پذیری از علایم بالینی شایع مسمومیت می‌باشد.
کارشناس مسئول واحد بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت بوشهر گفت: ضعف و فلج عضلانی، تشنج، سردرد، اختلال حافظه،
اختلال عملکرد مغز، نارسایی کلیوی، اختلالات خلقی، پرفشاری خون، درد عضلانی و مفصلی مزمن (خستگی مزمن و افت کاری) و اختلال در ناباروری را می‌توان ازجمله عوارض مسمومیت سرب در بالغین دانست و تشخیص نهایی مسمومیت با سرب به عهده پزشک متخصص و با انجام آزمایش خون مخصوص می‌باشد.

انتهای پیام/ ا.س- 3000
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
سرب     فرهنگ.سلامت     فرزانه.گشمردی     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   4 شهريور 1396

تعداد بازدید:   ۴

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >