رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه:
رعایت بهداشت و نکات پیشگیری مهم‌ترین راه مقابله با تب کنگو است

10 خرداد 1396
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: رعایت نکات بهداشتی و پیشگیری مهم‌ترین راه مقابله با تب کریمه کنگو است.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه، دکتر علی زکی زاده در حاشیه کارگاه آموزشی بهداشتی در گناوه اظهار داشت: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو ازجمله بیماری‌های خونریزی دهنده تب‌دار حاد است که مهم‌ترین راه انتقال آن به‌وسیله گزش یک نوع کنه به نام کنه هیالوما است که اغلب در محل زندگی ما بر روی بدن حیوانات خانگی زندگی می‌کند.
وی افزود: این بیماری مرگ‌ومیر بسیار بالایی دارد و تشخیص آن به دلیل تشابه علایم با دیگر بیماری‌های خونریزی دهنده مشکل است؛ پس بهترین راه مقابله با این بیماری پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.
دکتر زکی زاده ادامه داد: این بیماری عموماً در حیوانات بدون علایم یا احیاناً با تب مختصر همراه است که اغلب در آن‌ها تشخیص داده نمی‌شود و هیچ‌گونه آزمایش تشخیصی رایجی برای تشخیص در دام‌ها وجود ندارد.
وی با اشاره به گروه‌های در معرض خطر این بیماری اظهار داشت: افرادی که با دام سروکار دارند ازجمله دامداران، قصابان، کارمندان اداره دامپزشکی، کارکنان آزمایشگاه‌ها و کارکنان کشتارگاه‌ها در معرض خطر این بیماری خطرناک قرار دارند.
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه در مورد راه‌های انتقال تب خونریزی دهنده کریمه کنگو عنوان کرد: گزش و خون‌خواری کنه ناقل، تماس چشم یا پوست آسیب‌دیده با خون و ترشحات حیوان آلوده در هنگام ذبح و همچنین تماس چشم یا پوست آسیب‌دیده با خون و ترشحات انسان مبتلا ازجمله راه‌های انتقال این بیماری هستند.
وی با اشاره به علایم بالینی این بیماری گفت: علائم بالینی دارای چهار مرحله است؛ دوره پیش از شروع علائم بالینی که معمولاً یک تا سه روز و حداکثر ۹ روز طول می‌کشد، مرحله بروز علائم عمومی که با شروع ناگهانی بیماری آغاز می‌شود و اغلب دارای علائم سردرد، تب، لرز، درد عضلانی، گیجی، درد و سفتی گردن، درد چشم، حساسیت به نور و ... است، مرحله خونریزی دهنده که خونریزی در مخاط‌ها، پوست بخصوص قسمت بالای بدن، بینی، لثه، دستگاه گوارش و رحم در خانم‌ها است و دوره بهبودی که بیماران از روز دهم معمولاً وقتی ضایعات پوستی کم‌رنگ می‌شوند به‌تدریج بهبود می‌یابند و اغلب پس از طبیعی شدن آزمایش‌ها آن‌ها در هفته‌های سوم تا ششم از بیمارستان مرخص می‌شوند.
دکتر زکی زاده ادامه داد: تشخیص این بیماری اغلب به‌وسیله علایم بالینی و آزمایش‌های خونی به‌وسیله تجهیزات اختصاصی صورت می‌گیرد و درمان این بیماری نیز با اصلاح آب و مایعات ازدست‌رفته بدن به‌وسیله سرم‌درمانی، تزریق خون در صورت نیاز و تجویز داروهای ضدویروسی صورت می‌گیرد.
وی افزود: با رعایت نکاتی مانند ذبح حیوان در کشتارگاه‌ها، استفاده از وسایل حفاظت فردی مثل دستکش کلاه، عینک، ماسک، پیش‌بند پلاستیکی و روپوش هنگام ذبح حیوان، جلوگیری از گزش کنه با استفاده از پوشیدن لباس آستین‌بلند، شلوار بلند، چکمه و دستکش در صورت هرگونه ارتباط با حیوانات، استفاده از وسایل حفاظت فردی ذکرشده بالا مثل دستکش، کلاه، عینک در هنگام تماس با بیمار مبتلا به خصوص اگر خونریزی داشته باشد، می‌توان از این بیماری پیشگیری کرد.

انتهای پیام/ م.ن 3080

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
تب.کریمه.کنگو     فرهنگ.سلامت     دکتر.زکی‌زاده     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   10 خرداد 1396

تعداد بازدید:   ۱۶

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >