شیر مادر کامل‌ترین و سالم‌ترین غذا برای شیرخواران است

14 امرداد 1398
کارشناس مسئول سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: ازآنجایی‌که شیر مادر کامل‌ترین و سالم‌ترین غذا برای شیرخواران است، همواره بر تغذیه کودکان با شیر مادر تأکید شده است.

 به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر: طیبه احمدزاده با تأکید بر اهمیت دوره شیرخوارگی اظهار داشت: این دوران از حساس‌ترین مراحل زندگی است و نیاز به مراقبت‌های دقیق بهداشتی و تغذیه‌ای دارد و مادران باید برای افزایش سلامتی خود و فرزندشان به این نوع تغذیه توجه کنند.
وی اضافه کرد: شیر مادر اساسی‌ترین ماده‌ای است که می‌تواند به‌تنهایی تمامی نیازهای تغذیه‌ای شیرخوار را از بدو تولد تا پایان 6 ماهگی تأمین کند و تداوم آن همراه با غذای کمکی در طول سال دوم عمر می‌تواند ضمن پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها در دوران کودکی، بهترین الگوی رشد و تکامل را فراهم آورد.
احمدزاده افزود: این تأثیر از اولین ساعات و روزهای زندگی به‌خوبی اثبات‌شده به‌طوری‌که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است شروع شیر مادر در ساعت اول زندگی موجب ادامه حیات نزدیک به یک‌میلیون نوزاد در سال می‌شود.
وی با اشاره به آغاز هفته شیر مادر در تاریخ 10 مردادماه که با شعار توانمندسازی والدین، تقویت تغذیه با شیر مادر، حال و آینده نام‌گذاری شده است بیان داشت: موفقیت مادران در امر شیردهی تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد و مراقبت‌ها و حمایت‌های لازم باید در مراحل مختلف قبل و حین بارداری، بلافاصله پس از زایمان و در مراحل حساس روزهای اول انجام شود و پس‌ازآن مشاوره کارکنان بهداشتی و درمانی با مادر برای حل مشکلات شیردهی و به‌ویژه تحکیم اعتمادبه‌نفس او نسبت به کافی بودن شیر مادر برای تغذیه شیرخوار، جلب حمایت خانواده در ایجاد آرامش و محیط مناسب برای شیردهی مادر، وجود قوانین حمایتی برای بازگشت مادر به محل کار پس از زایمان، انتقال اطلاعات و پیام‌های کلیدی توسط رسانه‌ها و عدم تبلیغات گمراه‌کننده تغذیه مصنوعی از عوامل مؤثر در موفقیت مادران در مراحل مختلف شیردهی است.
کارشناس مسئول سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر بیان کرد: توجه به تغذیه نوزادان با شیر مادر می‌تواند زمینه تقویت سیستم ایمنی بدن آن‌ها را فراهم کند و احتمال ابتلا به بیماری‌های گوناگونی را کاهش دهد.
احمدزاده تصریح کرد: ازآنجایی‌که شیر مادر کامل‌ترین و سالم‌ترین غذا برای شیرخواران است، همواره بر تغذیه کودکان با شیر مادر تأکید شده و از مادران خواسته می‌شود تا برای افزایش سلامتی خود و فرزندشان به این نوع تغذیه توجه کنند.
وی اضافه کرد: تغذیه مناسب از عوامل مهم فیزیکی، فکری و افزایش قدرت دفاعی در انسان است و تغذیه با شیر مادر شالوده اصلی زندگی را تشکیل داده و افزایش سلامتی و آرامش، کاهش نرخ ابتلا به عفونت، تقویت سیستم ایمنی و گوارشی در شیرخوار را به همراه دارد.
انتهای پیام/ ا.س-3000
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
شیر.مادر     تغذیه.کامل.سالم     شیرخوار     مرکز.بهداشت.شهرستان.بوشهر     طیبه.احمدزاده    

تاریخ بروز رسانی:   14 امرداد 1398

تعداد بازدید:   ۳۲

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >