مسئول بهداشت روان شبکه بهداشت ودرمان شهرستان گناوه؛
توجه و محبت نیاز گمشده سالمندان است

8 مهر 1398
مسئول بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: سالمندان برای بهتر سپری کردن این دوران نیاز شدید به توجه و محبت از جانب اطرافیان به‌خصوص افراد مهم زندگی یعنی فرزندان خود دارند.

دکتر خاتون باباحسنی در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه اظهار داشت: سالمندان در این دوران پشت سر هم فقدان را تجربه کرده کرده و شاهد پایان زیبایی و شادابی خود بودن، سفید شدن موها، افتادن دندان‌ها، چروک شدن پوست و از بین رفتن بینایی و شنوایی هستند.
وی تصریح کرد: از دست دادن عزیزان و دوستان، جدا شدن از خانه‌ای که جوانی و شادابی خود را در آن سپری کرده‌اند، از دست دادن شغل و از همه غم انگیز تر، کم لطفی و بی‌توجهی فرزندان فشارهای سختی  است که یک سالمند با آن‌ها روبرو است.
دکتر باباحسنی افزود: این از دست دادن‌های مکرر، ضربه‌ای را بر بدنه روانی و جسمی سالمندان وارد می‌کند که افسردگی و سایر آسیب‌های روانی از پیامدهای شایع آن است.
مسئول بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان گناوه بیان کرد: اگر سالمند به حال خود رها شود چه بسا به احساس بیهودگی، تنهایی، ناامیدی و درماندگی می‌انجامد اینجاست که توجه و مراقبت اطرافیان (به‌خصوص فرزندان) از نیازهای اصلی سالمند به شمار می‌رود.
باباحسنی اظهار داشت: از دست دادن همسر می‌تواند سالمند را زمین‌گیر کرده و احساس کمبودی که هنگام مرگ همسر در یک فرد سالمند رخ می‌دهد خرد کننده است و شدیدترین اختلالات را به فرد تحمیل می‌کند.
کاهش شدید اعتماد به نفس و اضطراب از مشکلات دوران سالمندی است
مسئول بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه اظهار داشت: همه ما به دفعات شنیده‌ایم که سالمندان از اینکه فرزندانشان وقت کافی را با آن‌ها صرف نمی‌کنند گله‌مند هستند.
 دکتر باباحسنی افزود: بسیاری از ما متوجه نیستیم که با سالمندان اطراف خود روزانه کمتر از ده کلمه صحبت می‌کنیم. در این مواقع سالمندان احساس تنهایی شدیدی می‌کنند زیرا جوانان و میانسالان رابطه خود را با آن‌ها کم کرده‌اند و آنان ناخودآگاه با کودکان ارتباط برقرار می‌کنند.
مسئول بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان گناوه توصیه کرد: با سالمندان اطراف خود طوری گفتگو کنید که وی احساس مفید بودن کند. فرصت حرف زدن، انتقاد کردن و حتی تقلا کردن به سالمندان بدهید و هرگونه توانایی را در وی ببینید و تشویق کنید.
وی افزود:کارهای سبک و ساده را به سالمند بسپارید و از آن‌ها ایراد نگیرید، ساعت و تقویم در اختیار آن‌ها گذاشته و اجازه تصمیم‌گیری در کارهای خودشان را به آن‌ها داده و استقلال آن‌ها را محدود نکنید.

انتهای پیام/ ک.آ- 3080

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/EY7jegBw69PIpld7SHn6wN

 


کلمات کلیدی:
سالمند     دکتر.خاتون.باباحسنی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه        

تاریخ بروز رسانی:   8 مهر 1398

تعداد بازدید:   ۷

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >