موزه‌ها، پایه اساسی در توسعه فرهنگ کشور/گزارش تصویری

3 مهر 1398
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر گفت: امروزه موزه‌ها یکی از پایه‌های اساسی در توسعه فرهنگ هر کشور به شمار می‌روند و موزه به‌عنوان افتخار و میراث فرهنگی شناخته می‌شود.

دکتر سعید کشمیری در حاشیه نشست تجلیل از عوامل موزه تاریخ پزشکی خلیج‌فارس در کسب عنوان موزه برتر کشوری گفت: در سال‌های گذشته ساختمان عمارت دهدشتی به مکانی مخروبه تبدیل‌شده بود اما همت بلند پرفسور ایرج نبی پور و همراهی افرادی دلسوز در بازسازی و تبدیل این ساختمان به موزه تاریخ پزشکی خلیج‌فارس موجب شکل گرفتن یکی از چشم‌اندازهای بی‌نظیر در حوزه تاریخ پزشکی و میراث فرهنگی استان بوشهر شد.
دکتر کشمیری افزود: موزه‌ها به‌عنوان مشعلی برای آینده فرزندان ما هستند و مشاهده سیر تحولات پزشکی در این مکان برای دانشجویان موجب ایجاد انگیزه می‌شود.
وی با تقدیر از زحمات پروفسور نبی پور درراه اندازی موزه تاریخ پزشکی خاطرنشان کرد: در سال گذشته موزه تاریخ پزشکی خلیج‌فارس به‌عنوان دومین موزه تاریخ پزشکی کشور و یازدهمین موزه از نوع خود در آسیا به ثبت شورای بین‌المللی کمیته موزه‌های دانشگاهی رسید که این رویداد تاریخی در استان بوشهر برای همیشه ماندگار خواهد بود.
کشمیری عنوان داشت: با تحقق ایده‌ها و افکار پروفسور نبی پور در ایجاد و راه‌اندازی موزه تاریخ پزشکی و ثبت بین‌المللی این میراث ارزشمند بیش‌ازپیش به نقش جریان ساز و رهبری وی در حفظ تاریخ پزشکی خلیج‌فارس پی می‌بریم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: رؤیاهای انسان همواره زمینه‌ساز تاریخ‌سازی در زمان‌های مختلف بوده است و موزه تاریخ پزشکی خلیج‌فارس نیز برگرفته از همین موضوع بوده است.
وی افزود: گسترش موزه‌هایی با رویکرد این‌چنین در کنار بحث گردشگری به‌عنوان یک مرکز آموزشی نیز فعالیت خواهد داشت و دانشگاه علوم پزشکی در نظر دارد برای توسعه این نوع موزه‌ها با سایر سازمان‌ها همکاری لازم را به عمل آورد.
کشمیری خاطرنشان کرد: سالروز ثبت بین‌المللی موزه تاریخ پزشکی بهانه‌ای برای تقدیر از همکاران، عوامل و مجریان این موزه در همکاری برای کسب عنوان موزه برتر کشوری است.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز گفت: موزه‌ها بیانگر سوابق هر شهر و منطقه از بعد تاریخی، علمی، فرهنگی و هنری است.
محمدحسین ارسطو زاده افزود: توسعه موزه‌ها در سطح استان احترام گذاشتن به گردشگر است که با ورود به چنین مکان‌های تاریخی با آداب‌ورسوم آن منطقه بیشتر آشنا شده و به تمام سؤالات ذهنی گردشگر در خصوص آن نقطه جغرافیایی پاسخ داده خواهد شد.
ارسطو زاده بابیان اینکه موزه‌ها باید به‌درستی تعریف‌شده باشند اضافه کرد: ایجاد موزه در چنین مکان‌هایی و با این معماری زیبا تلفیقی از فرهنگ، هنر و تاریخ است و یقیناً بافت تاریخی کم‌نظیر بوشهر این قابلیت را دارد که با برنامه‌ریزی اصولی‌تر فضاهای بیشتر این‌چنینی را در خود ببیند.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی ضمن تشکر از تمامی دست‌اندرکاران موزه تاریخ پزشکی خلیج‌فارس تصریح کرد: همت و کار شما در این مجموعه ستودنی است و ما آمادگی داریم که در این راستا جهت توسعه سطح کمی و کیفی موزه‌های استان تلاش نماییم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر در سالروز ثبت بین‌المللی موزه تاریخ پزشکی خلیج‌فارس با دعوت و تجلیل از سرپرست جدید اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از همکاران، عوامل و مجریان این موزه در همکاری برای کسب عنوان موزه برتر کشوری در حوزه موزه‌های مشارکتی تقدیر کرد.

انتهای پیام/م.پ-1025

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
نشست     موزه     دکتر.سعید.کشمیری     محمدحسین.ارسطوزاده    

تاریخ بروز رسانی:   4 مهر 1398

تعداد بازدید:   ۱۲

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگرانارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >