نمک‌های خوراکی غیرمجاز در دشتستان شناسایی و معدوم شد

2 امرداد 1396
به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، طی بازدید بازرسان بهداشت محیط شهرستان 300 کیلوگرم نمک خوراکی غیرمجاز تصفیه نشده جمع‌آوری و معدوم شد.

کارشناس مسئول واحد بهداشت محیط و حرفه‌ای شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: نمک دریا شامل فلزات سنگین همچون نیکل، سرب، آرسنیک، جیوه و کادمیوم است که استفاده از این نمک‌های غیر تصفیه‌شده بیماری‌های کلیوی، فشارخون را به وجود می‌آورند و سلامت مصرف‌کنندگان را به خطر می‌اندازد.
مهندس طیبه سبحانی افزود: مراکز تهیه و توزیع شهرستان دشتستان تنها می‌توانند از نمک‌هایی استفاده کنند که لیست آنها توسط اداره بهداشت در اختیار آنها قرارگرفته است و در غیر این صورت استفاده از نمک‌هایی که مورد تأیید بهداشت نیست، ممنوع می‌باشد.
وی تصریح کرد: مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی باید از نمک‌های تصفیه‌شده مورد تأیید شبکه بهداشت و درمان استفاده کنند که در این راستا متأسفانه برخی از کارخانه‌ها تنها با تعویض پاکت نمک، اسم نمک تصفیه را روی آن حک می‌کنند که بر اساس آزمایش‌ها و نمونه‌برداری از برخی نمک‌ها مقداری ناخالصی در آنها دیده‌شده است.
مهندس سبحانی خاطرنشان کرد: بازرسین شبکه بهداشت به‌صورت مستمر از مراکز تهیه و عرضه مواد غذایی بازدید می‌کنند و در طی بازرسی‌های خود بالغ‌بر 300 کیلوگرم نمک خوراکی غیرمجاز که فاقد مجوز بهداشتی می‌باشد جمع‌آوری و معدوم گردید.
سبحانی بابیان اینکه در بعضی از سوپرمارکت‌ها و عطاری‌ها، نمک‌های دریا و غیر تصفیه مشاهده می‌شود اظهار کرد: به همه افراد توصیه می‌شود هنگام خرید نمک، به نوع دریایی یا معدنی آن توجه داشته باشند و حتماً روی بسته‌ی نمک، نمکِ یددارِ تصفیه‌شده تبلور مجدد قیدشده باشد.
وی بیان کرد: عرضه و فروش نمک‌های رنگی ممنوع می‌باشد و فروشنده این نوع نمک‌ها، توسط شبکه بهداشت و درمان به مراجع قضایی ارجاع داده خواهند شد.

انتهای پیام/ س.غ 3030

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
نمک‌های.خوراکی     مهندس.طیبه.سبحانی     فرهنگ.سلامت     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   2 امرداد 1396

تعداد بازدید:   ۱۸

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >