هشدار سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بوشهر:
استفاده از قرص برنج و فسفید آلومینیم مرگ‌آور است

16 آبان 1396
سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: استفاده از قرص برنج برای از بین بردن حشرات موجود در برنج، حبوبات، آرد بسیار خطرناک و مرگ‌آور است و مصرف آن در منازل و انبارها ممنوع است.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، مهندس حسن فخرایی دراین‌باره گفت: از سال 1392 در ایران فروش قرص برنج در عطاری‌ها ممنوع و واردات قانونی آن متوقف‌شده است.
مهندس فخرایی با اشاره به فعالیت سودجویان در زمینه قاچاق قرص برنج افزود: متأسفانه شاهدیم که افرادی سودجو اقدام به ورود قاچاق این قرص به داخل کشور و فروش آن به شکل غیرقانونی می‌کنند و بعضی فروشندگان نیز ناآگاهانه و به‌منظور از بین بردن حشرات از آن استفاده می‌نمایند.
وی خاطرنشان کرد:استفاده از قرص برنج ممکن است خسارات جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد زیرا این قرص از خود گاز سمی و کشنده فسفید تولید می‌کند.
وی در رابطه با تأثیرات قرص گازهای سمی قرص برنج چنین گفت: این ماد در مدت‌زمان 3 یا 4 ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار مشکل می‌کند که درنهایت منجر به مسمومیت فرد می‌شود.
سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بوشهر اضافه داشت: درصورتی‌که فرد قرص را بخورد و یا بوی آن را استشمام کند و یا در اثر تماس پوستی، منجر به مسمومیت فرد می‌شود و اگر خروج فوری سم از بدن صورت نگیرد  فرد مسموم جان خود را از دست می‌دهد.
این مقام مسئول در رابطه با علائم مسمومیت با قرص برنج گفت: علائم بالینی فرد مسموم شامل خستگی و کمبود اکسیژن است به‌طوری‌که بدن رو به کبودی رفته و دچار خفگی سلولی خواهد شد این روند روندی غیرقابل‌برگشت بوده و مسمومیت با قرص برنج را می‌توان برابر با مرگ دانست.
 

انتهای پیام/ ا.س- 3000
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
قرص.برنج     فرهنگ.سلامت     مهندس.حسن.فخرایی     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   16 آبان 1396

تعداد بازدید:   ۳۵

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >