ورزش و فعالیت بدنی در بیماران مبتلا به آسم باعث تحریک بیماری می‌شود

13 آبان 1398
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: خطر عمده ورزش و فعالیت بدنی در بیماران مبتلا به آسم، بروز علائم و یا حملات آسم است.

زهره گره در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: آسم، بیماری التهابی مزمن و غیر واگیر ریه بوده و منظور از مزمن این است که دوره این بیماری طولانی و یا بعضاً ممکن است تا آخر عمر فرد را درگیر کند، حتی زمانی که بیمار مبتلا به آسم احساس ناخوشی ندارد.
وی بیان داشت: از مهم‌ترین عوامل محیطی که سبب بروز یا بدتر شدن آسم می‌شوند می‌توان به گرده‌های گل و گیاه، عوامل حساسیت‌زای حیوانات مانند پر، مو یا پوست آن‌ها، قارچ‌ها و کپک‌ها، سوسک و انواع حشرات، دود سیگار و سایر مواد دخانی (قلیان، پیپ و ...) اشاره کرد.
گره همچنین افزود: آلودگی هوا و تغییرات آب و هوایی به خصوص هوای سرد و خشک، بوهای تند نظیر بوی عطر و ادکلن و آلاینده‌های شیمایی نظیر شوینده‌ها و حشره‌کش‌ها از دیگر عوامل ایجاد آسم هستند.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: عفونت‌های ویروسی (سرماخوردگی؛ آنفلوانزا و ...) ورزش و فعالیت فیزیکی، داروها مانند آسپرین، مواد افزودنی در غذاها و آلرژی غذایی به ویژه در کودکان، عدم تغذیه با شیر مادر، کمبود ویتامین D و چاقی می‌تواند موجب بیماری آسم شود.
گره با اشاره به شایع‌ترین علائم بیماری آسم مانند سرفه، خس‌خس و تنگی نفس گفت: همه بیماران این علائم را به‌طور کامل ندارند و شدت و میزان علائم نیز در حالت‌های مختلف بیماری و در حمله آسم متفاوت است.
کمک‌های اولیه در حمله آسم می‌تواند زندگی بیمار را نجات دهد
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: کمک‌های اولیه در حمله آسم می‌تواند زندگی بیمار را نجات دهد، بنابراین آشنایی با علائم خطر زودرس حمله آسم و اقدامات اولیه درمانی می‌تواند از بروز مشکلات جدی‌تر جلوگیری کند.
گره اظهار داشت: بیماری آسم را می‌توان به شکلی درمان و کنترل کرده تا از بروز علائم و حملات آن پیشگیری کرد و در صورت کنترل بیماری آسم می‌توان از زندگی مطلوبی برخوردار بود.
وی توصیه کرد: در صورت بروز حمله آسم بیمار را در وضعیت نشسته یا خوابیده قرار دهید و با حفظ خونسردی خود به بیمار آرامش دهید، درمان را مرحله‌به‌مرحله انجام داده و در صورت وخامت حال بیمار با اورژانس تماس بگیرید.
بیماران آسمی می‌توانند انواع ورزش‌ها را انجام دهند
گره اظهار داشت: بیماران مبتلا به آسم قادر به انجام انواع ورزش‌ها هستند، درصورتی‌که بیماری آسم تحت کنترل باشد نه‌تنها نباید او را از انجام ورزش منع کرد بلکه باید به ورزش تشویق کرد.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه افزود: ورزش کردن در هوای سرد و خشک باید با رعایت شرایط خاص و با احتیاط کامل انجام شود.
گره با تأکید بر این نکته که فعالیت بدنی و ورزش در بعضی از افراد می‌تواند باعث شروع حمله آسم شود اظهار داشت: این بیماران به خصوص در هوای سرد و خشک باید قبل از شروع ورزش چند دقیقه بدن خود را با نرمش‌های سبک گرم کرده و درصورتی‌که هنگام ورزش دچار علائم بیماری می‌شوند نیم ساعت قبل از شروع ورزش داروی سالبوتامول را مصرف کنند.
انتهای پیام/ ک.آ- 3080

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrI


کلمات کلیدی:
آسم     زهره.گره     فرهنگ.سلامت     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه        

تاریخ بروز رسانی:   13 آبان 1398

تعداد بازدید:   ۱۱

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >