وزیر بهداشت در مراسم افتتاح سامانه 1690؛
برای صیانت از جامعه پزشکی و حقوق مردم از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد

18 آبان 1393
وزیر بهداشت گفت: برای صیانت از جامعه پزشکی و حقوق مردم از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی(وب دا)؛ دکتر سید حسن هاشمی در مراسم معرفی مرکز ملی پاسخگویی و رسیدگی به شکایات تعرفه ای "سامانه تلفنی 1690" که با شعار تکریم جامعه پزشکی؛ تضمین حقوق بیمار به طور رسمی رونمایی شد، گفت: اعتقاد و باور راسخ دارم که طرح تحول نظام سلامت را خدا کمک کرد که حوزه سلامت به عنوان اولویت اول برنامه های دولت قرار گیرد.

هدفی جز کمک و خدمت به مردم نداریم

وی با بیان این که هدفی جز کمک و خدمت به مردم نداریم، خاطرنشان کرد: در ادامه مسیر اجرایی شدن طرح تحول نظام سلامت همچون گذشته از لطف و رحمت خداوند بهره مند خواهیم شد.
وزیر بهداشت با اشاره به مراحل اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور گفت: در مرحله اول این طرح بسته های مختلف درمانی معرفی شدند و شاهد کاهش هزینه های درمانی در مراکز دولتی بودیم که البته در خصوص بیماران صعب العلاج نیاز به برنامه ریزی های بیشتری داریم.
وی با اشاره به این که بسته های خدمتی مرحله اول طرح تحول نظام سلامت با قوت و رضایتمندی مردم پیش می رود، گفت: ممکن است اشکالاتی در این حوزه وجود داشته باشد که این اشکالات با نظارت های مسئولین ذیربط به تدریج مرتفع خواهد شد.

نتایج اقدامات خوب طرح تحول بهداشت به زودی اعلام می شود
دکتر هاشمی با اشاره به مرحله دوم طرح تحول نظام سلامت گفت: در حوزه بهداشت با کمک بیمه ها اقدامات خوبی صورت گرفته است که طی دو هفته آینده نتیجه این اقدامات اعلام خواهد شد.
وزیر بهداشت مرحله سوم طرح تحول نظام سلامت را مربوط به نظام پرداخت و تعرفه پزشکان عنوان کرد و گفت: بخشی از تعرفه پزشکان مربوط به حق العلاج بود که سالها مغفول مانده بود و آسیب های زیادی به جامعه پزشکی وارد کرده بود و متاسفانه فضا به گونه ای فراهم شده بود که به نوعی شاهد بداخلاقی و تخلف از سوی معدودی از پزشکان بودیم.

انجام ساعت ها کار کارشناسی برای اجرایی شدن طرح تحول نظام سلامت
وزیر بهداشت با بیان این که در مرحله سوم طرح تحول نظام سلامت عمدتاً دنبال واقعی شدن تعرفه ها هستیم، یادآور شد: ادعا نمی کنیم که در این خصوص کارمان بدون نقص است اما آنچه مسلم است این است که در اجرایی شدن کتاب تعرفه سلامت ساعت ها کار کارشناسی توسط کارشناسان انجمن های علمی و تخصصی، بیمه ها، نظام پزشکی و وزارت بهداشت صورت گرفته است.
دکتر هاشمی با تاکید بر این که باید در حوزه سلامت نقد پذیر باشیم، گفت: باید از لطف خداوند که توفیق حکیم و طبیب بودن را به ما عطا کرده است، سپاسگذار باشیم و انتقادات و راهنمایی های همکاران و صاحب نظران را بپذیریم.
وزیر بهداشت با اشاره به محدود بودن منابع در حوزه سلامت یادآور شد: دولت و هیات وزیران در تخصیص اعتبار به حوزه سلامت بیشترین فداکاری را داشته اند و در سخت ترین شرایط، بخشی از منابع را به اجرایی شدن مرحله سوم طرح تحول نظام سلامت اختصاص داده اند.

تصمیم نمایندگان مجلس در اختصاص بودجه مناسب، ضامن اخلاق مداری در حوزه سلامت
دکتر هاشمی با اشاره به آغاز فصل رسیدگی به بودجه در مجلس اظهار امیدواری کرد که نمایندگان مجلس با نشان دادن عزم جدی خود و اختصاص بودجه مناسب به حوزه سلامت، پایدار بودن طرح تحول نظام سلامت را به جامعه پزشکی و نیز مردم نشان دهند و رضایتمندی آنان را فراهم نمایند.
وی تاکید کرد: تصمیم مجلس در تصویب بودجه مناسب به حوزه سلامت، ضامن اخلاق مداری در حوزه سلامت است و تصمیم سرنوشت سازی است که می تواند یک نقش پیشگیرانه داشته باشد.

اخلاق و قانون مداری باید در همه بخش ها جاری و ساری باشد
وزیر بهداشت در ادامه به موضوع "قانون گریزی" به عنوان یک مشکل اجتماعی اشاره کرد و گفت: اخلاق و قانون مداری باید در همه بخش ها جاری و ساری باشد و هیچ شخصی در جامعه از خود سلب مسئولیت نکند.
دکتر هاشمی در ادامه با تاکید بر این که نباید نظارت بر اجرای کتاب تعرفه سلامت به صورت نمایشی اجرا شود، بر ضرورت جدیت در نظارت ها تاکید و خاطرنشان کرد: با تمام وجود سازمان نظام پزشکی را باور داریم و در حال حاضر مجموعه سازمان نظام پزشکی، روسای بیمارستان ها، بخش خصوصی و مسئولین فنی در معرض امتحانی مهم و بزرگ قرار دارند.

نباید اعتلای حرفه شریف و مقدس پزشکی خدشه‌دار شود
وی با تاکید بر این که سازمان نظام پزشکی با قوت و در عین حال با متانت نظارت بر اجرایی شدن تعرفه ها را انجام دهد، گفت: نباید شاهد این باشیم که معدودی راه پیشرفت و ترقی پزشکی کشور و اعتلای حرفه شریف و مقدس پزشکی و اعتماد مردم را سلب کنند.
وزیر بهداشت از روسای دانشگاه های علوم پزشکی و معاونت درمان این وزارتخانه خواست ضمن جدیت در اجرایی شدن کتاب تعرفه سلامت، اخلاق را رعایت کنند.
دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: هیچ کس حق ندارد به بهانه های مختلف مطب ها و بیمارستان های مختلف را بازرسی کند، گفت: کار نظارت از طریق سازمان نظام پزشکی صورت می گیرد و مسئولین فنی در این زمینه پاسخگو هستند.
وزیر بهداشت تصریح کرد: باید به مردم نشان دهیم که در جهت صیانت از جامعه پزشکی و حقوق مردم از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.
وی یادآور شد: مردم از مسئولین حوزه سلامت انتظار عمل دارند نه حرف و نمایش.
دکتر هاشمی با بیان این که آرزوی قلبی من این است که حتی یک پرونده تخلف هم نداشته باشیم، خاطرنشان کرد: اگر موردی از تخلف گزارش شد، طبق قانون برخورد شود، به گونه ای که مردم احساس نکنند که ادعا و عمل دولت و سازمان نظام پزشکی یکی نیست.
وی با یادآوری این که ممکن است در چندین هزار خدمت پزشکی ایرادات و اشکالاتی وجود داشته باشد، از انجمن های علمی، روسای بیمارستان ها و سازمان نظام پزشکی خواست تا این گونه اشکالات را مطرح نمایند تا اقدامات لازم برای اصلاح آنها صورت گیرد.

دکتر هاشمی با تاکید بر محدود بودن منابع، تصریح کرد: جلوی زیاده خواهی‌ها را بگیرید
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: مطمئن هستم اکثریت قریب به اتفاق جامعه پزشکی در اجرایی شدن کتاب تعرفه سلامت همراه خواهند بود و امیدواریم معرفی مرکز ملی پاسخگویی و رسیدگی به شکایات تعرفه ای "سامانه تلفنی 1690" به نفع جامعه پزشکی و در جهت صیانت از حقوق مردم و رعایت اخلاق مداری باشد.
گفتنی است: مرکز ملی پاسخگویی و رسیدگی به شکایات تعرفه خدمات سلامت "1690" صبح امروز با حضور وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رییس کل سازمان نظام پزشکی، معاونین و مدیران این وزارتخانه، روسای دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران رییس سازمان تامین اجتماعی، رییس سازمان بیمه سلامت ایرانیان، رییس شورای عالی پزشکی و جمعی از چهره های فرهیخته جامعه پزشکی کشور، رونمایی شد.
انتهای پیام/ 1022


کلمات کلیدی:
سامانه     1690     وزیر     وزیر.بهداشت    

تاریخ بروز رسانی:   18 آبان 1393

تعداد بازدید:   ۱۱

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >