کارشناس سلامت روان مرکز بهداشت شهرستان بوشهر:
سلامت رواني شامل حالات عاطفي می‌شود که احساسات و افكار شما را دربر مي‌گيرد

5 خرداد 1398
کارشناس سلامت روان مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: سلامت رواني شامل حالات عاطفي و ذهني می‌شود که احساسات و افكار شما را در بر مي‌گيرد.

سحر شفایی افزود: سلامت روانی مانند سلامت جسمي، صرفاً به معناي نبودن مشكلات يا بيماري نيست سلامت رواني شامل حالات عاطفي و ذهني می‌شود زیرا هم احساسات و هم افكار شما را دربر مي‌گيرد.
وی خودمراقبتی را برای کاهش علل ایجادکننده اختلالات روانی و رفتاری مهم دانست و اضافه کرد: عدم مصرف الکل، مواد مخدر یا محرک، اهمیت دادن به تغذیه و تنوع غذایی، کنترل یا درمان صرع یا سایر اختلالات ذهنی و مراجعه بستگان مبتلا به اختلالات روانی  به پزشک خانواده، روانپزشک یا روانشناس باعث رفع یا کنترل بیماری‌های روانی می‌گردد.
اعتياد تزريقي باعث گسترش بیماری‌های ایدز، هپاتیت B،c و سایر عفونت‌های خطرناک می‌شود
کارشناس سلامت روان مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: ايران به لحاظ جغرافيايي در همسايگي افغانستان و پاكستان است و مرزي طولاني با اين دو كشور دارد؛ وضعيت جغرافيايي، سياسي و اقتصادي ایران  به نحوی است كه خطر بيشتري را از لحاظ مواد مخدر متوجه آن مي‌سازد که گسترش اعتياد و به‌خصوص اعتياد تزريقي، باعث افزایش بیماری‌های خطرناک ازجمله ایدز، هپاتیت B،C و سایر عفونت‌های خطرناک شده است.
شفایی اظهار داشت: سن شروع اختلالات مصرف مواد در اكثر مطالعات در سنین جواني و نوجواني بوده است که ازجمله عوامل زمینه‌ساز و علل گرایش جوانان به مصرف دخانیات شامل عوامل خطرساز فردی مانند اعتماد به نفس پايين، روحيه سركشي، كاهش ارتباط با اطرافيان، اطلاعات ناكافي و نادرست از اثرات مصرف دخانیات، داشتن نگرش مثبت به مواد دخانی (به‌ویژه بين دختران)، داشتن نگرش مثبت و احساس بي‌تفاوتي نسبت به این مواد (به‌ویژه بين پسران)، احساس بزرگ نشان دادن خود و نداشتن توانايي مقابله با فشار دوستان از علل گرايش به مصرف سيگار و تنباکو است.
وی خاطرنشان کرد: در جهت ترویج برنامه خودمراقبتی در جوانان، کلاس آموزشی سلامت روان و اعتیاد برای این گروه سنی در دانشگاه فرهنگیان پردیس بنت‌الهدی صدر بوشهر واحد خواهران انجام شد.
انتهای پیام/ ا.س-3000

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
سلامت.روانی     سحر.شفایی     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   5 خرداد 1398

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >