کارشناس مسئول بهداشت حرفه ای مرکز بهداشت بوشهر:
رعایــت اصــول ارگونومــی در مــدارس باعــث پیشــگیری از اختــلالات اســکلتی_عضلانی می‌شــود

16 دی 1397
کارشناس مسئول بهداشت حرفه‌ای مرکز بهداشت بوشهر گفت: رعایــت اصــول ارگونومــی در مــدارس باعــث پیشــگیری از اختــلالات اســکلتی-عضلانی ماننــد کمــردرد، درد شــدید درناحیه مــچ دســت، گــردن، زانــو وآرنــج می‌شــود.

گوهر افشین افزود: مدرســه محیطــی بــرای شــکوفایی اســتعداد و خلاقیــت دانــش آمــوزان اســت که بــرای رســیدن بــه ایــن هــدف بایــد عوامــل مؤثــر بر سلامتی مانند روشــنایی، گرمــا، ســرما، ســر و صــدا، وضعیــت میز و نیمکت مورد توجه قرار گیرد اما از میان این مجموعه، عوامل ارگونومی یعنی مهندسی انسانی یا تطبیق شرایط مدرسه و محیط مدرسه با انسان بسیار مهم است.
حداکثر زمان برای حمل کوله پشتی سی دقیقه است
کارشناس بهداشت حرفه‌ای مرکز خدمات جامع سلامت نبی اکرم (ص) گفت: حداکثر زمان برای حمل کوله پشتی سی دقیقه است که به والدین توصیه می‌شود در صورتی که فرزندانشان دچار کمردرد شدند هرچه زودتر با یک متخصص مشورت کنند.
نگار حافظ بیان داشت: انتخاب یک کوله پشتی مناسب که موجب شود بار حمل شده توسط دانش آموز بصورت متقارن نگهداری شود، می‌تواند در کاهش عوارض اسکلتی و عضلانی موثر بوده و در عین حال کوله پشتی نامناسب که شرایط ارگونومیکی لازم را ندارد در ایجاد اختلالات اسکلتی- عضلانی می‌تواند نقش به سزایی ایفا کند.
وی عنوان کرد: کوله پشتی باید چرمی یا برزنتی باشد تا به راحتی تغییر شکل نداده و شکل آن با محتویاتش همگن بماند، همچنین اندازه کوله پشتی باید متناسب با جثه دانش آموزان بوده و طوری تنظیم شود که کوله از ناحیه آخرین مهره کمری که به موازات خط ناف در ناحیه پشتی قرار دارد پایین‌تر نیامده و شانه‌ها را به طرف عقب نگه دارد.
این کارشناس خاطر نشان کرد: وزن کوله پشتی‌ها باید حداکثر معادل پانزده درصد وزن دانش آموزان باشد که این میزان برای دانش آموزان ابتدایی ده درصد است.
حافظ در ادامه افزود: اندازه کوله‌پشتی باید با پهنای کوله و عرض تنه کودک همخوان باشد همچنین کوله‌پشتی باید حتما پدهایی در ناحیه شانه، پشت و سینه داشته باشد زیرا شانه‌ها محل عبور عروق خون و رشته‌های عصبی مهم هستند.
وی در توصیه به خانواده‌ها در مورد آموزش صحیح به دانش آموزان گفت: به دانش آموز بیاموزید هنگام بلند کردن کوله پشتی به جای کمر، زانوها خم شوند؛ همچنین به آنان یاد دهید که کوله پشتی را تا حد ممکن به خود چسبانده و از معلق نگه داشتن آن خودداری کند.
کارشناس بهداشت حرفه‌ای مرکز خدمات جامع سلامت نبی اکرم (ص) گفت: آموزش ارگونومی نحوه استفاده صحیح از کوله پشتی برای دانش آموزان مدرسه اتحاد بوشهر ارائه شد و در سایر مدارس نیز این آموزش‌ها ادامه خواهد داشت.


انتهای پیام/ ا.س- 3000
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
کوله‌پشتی     فرهنگ.سلامت     گوهر.افشین     نگار.حافظ     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   16 دی 1397

تعداد بازدید:   ۸

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >