کارشناس واحد بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت بوشهر:
مبارزه با پوکی استخوان با مصرف کلسیم از کودکی آغاز می‌گردد

2 آبان 1397
کارشناس واحد بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: پوکی استخوان یکی از بیماری‌هایی است که مبارزه با آن با مصرف کلسیم در سنین کودکی آغاز می‌شود.

فرزانه گشمردی گفت: بي‌خوابي ناگهاني، گرفتگي شبانه پاها، درد مداوم كمر، بیماری‌های لثه، شل شدن دندان‌ها و کاهش تدريجي قد از عوامل ابتلا به پوكي استخوان است.
وی مراحل مرتبط با پوکی استخوان و پیشگیری از ابتلا به آن را چنین عنوان کرد: فازهای پوکی استخوان به ۳ بخش تقویت، ثبات و تحلیل تقسیم‌بندی می‌شود.
مصرف کلسیم و ویتامین D عوامل مؤثر در تقویت استخوان است
گشمردی عنوان داشت: در فاز اول كه از كودكي تا حدود ۲۰ سالگي شروع می‌شود، تراكم استخوان روند صعودي دارد و فرد به حداكثر تراكم استخوان مي‌رسد و حداكثر تراكم استخوان عمدتاً به زمينه ژنتيکي فرد بستگي دارد، اما مصرف كلسيم، ويتامين D و ورزش نيز در آن مؤثرند، این مرحله را تقویت می‌گویند.
وي افزود: دومین مرحله فاز ثبات است که حداكثر تراكم استخوان از ۲۰ تا ۴۰ سالگي وارد فاز كفه شده و پس‌ازآن كاهش تراكم استخوان آغاز مي‌گردد.
گشمردی خاطرنشان کرد: در فاز سوم که تحلیل نام دارد، از حدود ۴۰ سالگي به بعد تراكم استخوان در مردان وزنان ۱ تا ۵ درصد در سال کاهش‌یافته و تا پايان عمر ادامه خواهد داشت که عواملي مانند نمايه توده بدن، مصرف سيگار، الکل و بی‌حرکتی در تسريع اين روند مؤثرند.
نقش تحرک و فعالیت بدنی در پیشگیری از پوکی استخوان
اين كارشناس بهداشتی ورزش‌هاي تحمل‌کننده وزن مثل پیاده‌روی، ورزش‌هاي تعادلي و ورزش‌های راست كننده عضلات ستون فقرات پشتي را از بهترين ورزش‌هاي رايج در مبتلايان به پوكي استخوان به شمار آورد و تأکید داشت: پیاده‌روی به‌ویژه در سطوح غير شیب‌دار، ساده‌ترین و مفیدترین ورزش در مبتلايان به پوكي استخوان به شمار مي‌رود.
رعایت اصول ایمنی در جلوگیری از به زمین خوردن افراد مبتلابه پوکی استخوان ضروری است
گشمردی تصریح کرد: استفاده از كفش مناسب، مراقبت هنگام حركت در سطوح ناهموار و لغزنده، مراقبت در برخورد با موانع جلوي پا، مراقبت در بيرون از منزل، برقراري تعادل وضعيت صحيح در كارهاي روزمره و ایجاد روشنايي كافي را در جلوگيري از افتادن افراد مبتلا ضروري است.

انتهای پیام/ ا.س- ۳۰۰۰

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
پوکی.استخوان     فرزانه.گشمردی     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   2 آبان 1397

تعداد بازدید:   ۱۳

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >