سبک زندگی و محیط اطراف رابطه مستقیم در ایجاد بیماری آسم دارد

16 فروردين 1396
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه عنوان داشت: سبک زندگی در افراد مانند رژیم غذایی، محل زندگی و نوع شغل و همچنین محیط اطراف در ایجاد بیماری آسم رابطه مستقیمی دارد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه؛ مهندس علیرضا یوسفی افزود: آسم بیانگر بیماری است که در آن علایم مکرر سرفه و تنگی نفس همراه با خس‌خس سینه و احساس خفگی وجود دارد.
وی تصریح کرد: آسم بیماری التهابی مزمن و غیر واگیر ریه است، به این معنا که بیماری همیشه وجود دارد، حتی زمانی که بیمار احساس ناخوشی ندارد، این بیماری تحت تأثیر عوامل ژنتیکی و محیطی بروز می‌کند.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه ادامه داد: علت اصلی و دقیق آسم هنوز نامشخص است ولی آنچه تاکنون روشن‌شده نشان می‌دهد که آسم محصولی از ترکیب عوامل محیطی با سبک و نحوه زندگی و خصوصیات زیستی و ذاتی فرد است.
این مقام مسئول تصریح کرد: اگر افراد خانواده سابقه انواع آلرژی‌ها را داشته باشند احتمال بروز آسم در سایر افراد خانواده بیشتر می‌شود، همچنین تماس با عواملی چون دود سیگار، عوامل عفونی ویروسی و برخی از مواد حساسیت‌زا ممکن است، سبب افزایش احتمال ابتلا به آسم گردد.
مهندس یوسفی یادآور شد: برخی افراد ممکن است به دلیل تماس‌های شغلی مانند کارگران نانوایی، چوب‌بری‌ها و رنگ‌سازی‌ها دچار آسم شوند.
وی با اشاره به سبک زندگی در افراد مختلف و رابطه آن با بیماری آسم افزود: سبک زندگی شهری ازنظر زندگی آپارتمانی، عدم تحرک کافی، غذاهای آماده و آلودگی هوا به علت دود سیگار و آلودگی شهر به علت دود خودروها و سایر آلاینده‌ها از عوامل شیوع بیشتر آسم هستند، همچنین آسم ممکن است در افراد بدون سابقه آلرژی نیز رخ دهد.
مهندس یوسفی خاطرنشان کرد: تأثیر مخرب عوامل محیطی در سال‌های اول زندگی مانند عفونت‌های شدید و یا آلودگی محیط زندگی تأثیر بدی روی رشد و تمایز راه‌های هوایی دارد و ابتلا به آسم گسترش می‌یابد، در مواجه با عوامل محرک علایم بیماری بدتر می‌شود و منجر به آسم پایدار و افزایش خطر حملات حاد می‌گردد.
کارشناس غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه نیز گفت: مواد حساسیت‌زا یا آلرژی مانند گرده‌های گل و گیاه، پر، مو یا پوست حیوانات خانگی، گردوخاک موجود در خانه‌ها، انواع سوسک‌ها و حشرات، کپک‌ها و قارچ‌ها از عمده عوامل حساسیت‌زا می‌باشند.
زهره گره افزود: مواد محرک مانند در معرض قرار گرفتن دود سیگار و سایر مواد دخانی، دود آتش، اسپند و هرگونه ماده سوختنی، آلودگی هوا، تماس با بخارات ناشی از آشپزی مانند اکسید نیتروژن و تغییرات آب و هوایی بخصوص هوای سرد و خشک از عمده عوامل محرک در ایجاد آسم هستند.
کارشناس غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه اظهار داشت: رطوبت زیاد یا استفاده از بخور طولانی‌مدت که باعث افزایش قارچ و کپک در محیط می‌شود، بوهای تند، گردوغبار، تغییرات هیجانی شدید، عفونت‌های ویروسی، ورزش و فعالیت فیزیکی و عوامل دیگری مانند آسپرین و برخی مسکن‌ها، بی‌تحرکی و چاقی، افسردگی و اضطراب پدر و مادر قبل و طی بارداری و زایمان به روش سزارین از عمده عواملی هستند که می‌توانند باعث بروز بیماری آسم در افراد شوند.
انتهای پیام/ م.ن 3080

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
فرهنگ.سلامت     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه     معاون.بهداشتی     سبک.زندگی     آسم    
علیرضا.یوسفی    

تاریخ بروز رسانی:   16 فروردين 1396

تعداد بازدید:   ۲۸

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >