کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان:
مصرف نابجای داروهای لاغری تهدیدکننده سلامت است

20 ارديبهشت 1396
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: استفاده از داروهای لاغری تجویزشده در باشگاه‌ها و گاها به بیان تجربیات مردم عادی سبب شده که مصرف خودسرانه این داروها افزایش یابد که سلامت افراد را تهدید می‌کند.

اسماء بحرینی افزود: آگاهی از عوارض مصرف نابجای داروهای لاغری سبب بینش بیشتر ما در این زمینه گردیده و می‌تواند موجب پیشگیری از مصرف بی‌رویه و غیرتخصصی این داروها گردد و بستر را برای سودجویی برخی افراد که فقط به فکر منفعت مالی خود هستند و سلامتی مردم برای آن‌ها اهمیت و ارزشی ندارد را ببندد.
وی تصریح کرد: داروی لاغری اورلیستات یا زنیکال، ازجمله داروهای کمک لاغری است که با مهار آنزیم‌های لیپاز از جذب 30 درصد چربی‌های غذاهای مصرفی جلوگیری کرده و بدین ترتیب همراه با غذاهای توصیه‌شده به روند کاهش وزن سرعت می‌بخشد و در سال 4 کیلو بیشتر از مقدار رژیم کاهش وزن بدون دارو، می‌کاهد.
این کارشناس اضافه کرد: جهت سرعت بخشیدن به کاهش وزن رژیم گیرندگان، به‌موازات تنظیم و تجویز رژیم مناسب روزانه 3 عدد کپسول زنیکال در صبحانه، نهار و شام توصیه می‌شود و توجه به این نکته ضروری است که کسی که شروع به مصرف این دارو کند باید کماکان بدان ادامه دهد، چون با قطع دارو دوباره انباشتگی چربی‌ها آغاز می‌شود.
 بحرینی در خصوص عوارض این دارو گفت: مصرف زنیکال یا اورلیستات، چربی‌های تجزیه نشده و جذب نشده، باعث دفع مدفوع پرچرب شده و بوی بسیار زننده ایجاد کرده و در ارتباط با چربی‌های موجود در غذاهای تناول شده، احتمال ایجاد سردرد‌های شدید و دل‌دردهای طاقت‌فرسا در 6 درصد مصرف‌کنندگان وجود دارد و به علت اختلال در جذب چربی غذا، ویتامین‌های محلول در چربی (A, D, K, E) کاهش می‌یابد.
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان اظهار کرد: 2 ساعت پس از مصرف اورلیستات یا زنیکال نسبت به مصرف مکمل‌های مولتی‌ویتامین اقدام شود، این دارو به علت احتمال ایجاد زمینه بروز سرطان سینه که از طرف FDA (سازمان جهانی غذا و دارو) مطرح گردیده بود، از طرف شرکت سازنده و تولیدکننده، درخواست‌های دارو پس گرفته‌شده است.
وی در خصوص داروی لاغری سیبوترامین گفت: این دارو در آغاز به‌عنوان یک داروی ضدافسردگی به بازار آمد ولی به علت کم اثر بودن آن در درمان افسردگی‌ها به‌عنوان یک داروی کمک لاغری مصرف می‌شود که به‌موازات رژیم‌های لاغری توصیه می‌شود. بحرینی افزود: این دارو به مقدار 15-10 میلی‌گرم در روز و در طول 24 هفته قادر به کاهش وزنی معادل 5-4 کیلو بیشتر از مقدار انتظار با رژیم کاهش وزن بدون مصرف داروست.
این کارشناس همچنین در خصوص عوارض مصرف سیبوترامین گفت: خشکی دهان، اختلال در خواب و بی‌خوابی‌های ناخواسته سوزن سوزن شدن بدن، اختلال در ریتم ضربان قلب (آریتمی)، و یبوست عوارض جانبی مشاهده‌شده از مصرف این دارو است.
انتهای پیام/ س.غ 3030

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
فرهنگ.سلامت     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان     مصرف.دارو     لاغری     اسما.بحرینی    
   

تاریخ بروز رسانی:   20 ارديبهشت 1396

تعداد بازدید:   ۱۶

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >