15 قانون بهداشتی جهت غذا خوردن در کنار طبیعت

11 امرداد 1396
تابستان فصل مسافرت و گردش و تفریح همراه با خانواده و دوستان است و اغلب مردم هنگام مسافرت یا گردش در طبیعت، سعی می‌کنند حداقل یک وعده غذایی خود را در محیطی آرام و نزدیک به ساحل دریا یا کوه و جنگل و رودخانه با خود همراه برده و مصرف کنند.

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو بوشهر، اما باید به خاطر داشت در صورت عدم آگاهی از شرایط حمل‌ونقل مواد غذایی حتی در هنگام سفرهای کوتاه‌مدت هم ممکن است انسان دچار آلودگی به عوامل خطرناک میکروبی و شیمیایی گردد.
بنابراین با توجه به رعایت قوانین مهم حمل‌ونقل و مصرف بهداشتی مواد غذایی جهت حفظ تندرستی بسیار ضروری است که مهم‌ترین این نکات عبارت‌اند از:
1-    غذای سرد را در دمای سرد زیر 4 درجه سانتی‌گراد حمل‌ونقل کنید. مثلاً غذاهای آماده سرد مانند کالباس و سالاد الویه را در کنار یخ و یا کیسه یخ مخصوص، درون ظروف مخصوص سربسته نگهداری کنید.
2-    غذای سرد را با میوه و سبزی و نوشابه و آب در یکجا قرار ندهید؛ اغلب مردم عادت دارند هنگام پیک‌نیک رفتن اول‌ازهمه به سراغ نوشیدنی‌ها و میوه رفته و مرتب درب ظروف نگهداری این مواد غذایی باز و بسته می‌شود و با این کار ضمن بالا رفتن درجه حرارت، غذاهای سرد موجود در ظروف هم فاسد خواهند گردید بنابراین توصیه می‌گردد ظروف نگه‌دارنده نوشیدنی‌ها و غذا کاملاً از یکدیگر مجزا گردد.
3-    سعی کنید ظروف مخصوص غذای سرد را حداکثر فقط یک یا دو بار باز و بسته کنید و غذای موجود در آن را به‌سرعت مصرف کنید.
4-    -مواد غذایی خام مثل گوشت و مرغ را حتماً جداگانه کاملاً بسته‌بندی کنید زیرا هنگام سفر ممکن است دچار حرارت زدگی شوند و شیرابه آلوده آن مواد غذایی دیگر را نیز آلوده کند.
5-    قبل از سفر، میوه و سبزی‌های را کاملاً شسته و خشک نموده و بسته‌بندی کنید زیرا امکان دارد شستشو با آب رودخانه و یا آب‌های آلوده در طول سفر باعث آلودگی بیشتر این مواد غذایی شود.
6-    قبل از شروع به طبخ و آماده‌سازی غذا در مسافرت، ظروف غذاخوری و دست‌های خود را کاملاً بشویید و خشک‌کنید.
7-    قبل از آغاز مسافرت در صورت اطلاع از عدم وجود آب بهداشتی در مسیر حرکت، حتماً ظروف آب آشامیدنی و نیز آب موردنیاز برای شستشو همراه با صابون را برای مسافرت فراهم کنید.
8-    اگر قصد استفاده از سس و کچاپ و انواع چاشنی جهت آشپزی در مسافرت را دارید، قبل از سفر به میزان موردنیاز از این مواد را تهیه و به‌صورت یک‌بارمصرف بسته‌بندی کنید تا از بازو بسته کردن چندباره ظروف حاوی سس و آلودگی آن جلوگیری شود.
9-    در صورت نیاز به آشپزی در مجاورت طبیعت، مراحل اولیه تهیه غذا را بلافاصله قبل از پخت غذا انجام دهید تا امکان آلودگی میکروبی کمتر شود.
10-    در هنگام مسافرت غذاهای کباب‌پز را هیچ‌گاه دوباره گرم نکنید و به‌محض آماده شدن کباب آن را مصرف کنید.
11-     هرگز از ظروفی که در آن قبلاً هنگام آشپزی مواد اولیه خام گوشتی ریخته‌اید، برای نگهداری و مصرف غذای پخته استفاده نکنید.
12-    دقت داشته باشید که سیخ‌های مخصوص پخت کباب باید تمیز و بدون مواد گوشتی باقیمانده از قبل باشد.
13-     هنگام مسافرت، غذای شما هرگز نباید ازنظر دما در محدوده خطرناک دمایی نگهداری شود. یعنی غذا نباید بیش از دو ساعت در دمای بین 5 تا 60 درجه بماند. همچنین ماندن غذا بیش از یک ساعت در دمای 33 درجه خطرناک است.
14-    در صورت استفاده از یخ برای نگهداری غذا، به‌طور مرتب آب یخ ذوب‌شده را خالی کنید.
15-    جهت نگهداری بهتر غذا در ظروف حاوی یخ، ماده غذایی را به چند بخش کوچک‌تر تقسیم‌بندی و جداگانه بسته‌بندی کنید تا مراحل سرد ماندن دمای غذا بهتر و سریع‌تر انجام شود.

انتهای پیام/ ا.ش 2070

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
معاونت.غذاودارو     فرهنگ.سلامت        

تاریخ بروز رسانی:   11 امرداد 1396

تعداد بازدید:   ۷

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >