گفت‌وگوی اختصاصی با چهره برتر قرآنی دانشگاه در جشنواره ملی قرآنی

27 آذر 1396
در پی کسب رتبه سوم ترتیل قرآن کریم بخش اساتید، توسط استاد محمدامین بهرامی در سی و دومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاهیان، مفدا بوشهر گفت‌وگویی با وی ترتیب داده که توجه شما را به مشروح این گفت‌وگو جلب می‌کنیم.

 با سلام و عرض تبریک به شما به خاطر کسب رتبه سوم مسابقات ملی قرآن کریم، بفرمایید که چه مدت‌زمانی است که به امر تلاوت قرآن کریم می‌پردازید؟
بسم‌الله الرحمن الرحیم، من از دوران نوجوانی دوستانی داشتم که اهل قرائت قرآن و حفظ قرآن بودند و به همین واسطه من هم با جلسات بعضی از اساتید آشنا شدم و تقریباً در ۱۴ سالگی به‌صورت تخصصی آشنایی با تجوید، صوت و لحن را در پیش گرفتم و چند سالی شرکت در جلسات قرآنی را ادامه دادم؛ بعدازآن چون وارد دانشگاه شدم این روند قطع شد.
 داشته‌های ما حاصل همان سال‌هایی است که در جلسات اساتید شرکت می‌کردیم. در مورد مسابقات، من معمولاً در مسابقات شرکت نمی‌کردم. در مسابقات وزارت بهداشت هم اولین بار هست که شرکت می‌کنم و امسال در مسابقات کشوری، مقام اول در رشته ترتیل و در مسابقات ملی هم مقام سوم را کسب کردم.
در حال حاضر به‌عنوان عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و مدرس گروه معارف اسلامی دانشگاه، وضعیت قرآنی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را بخصوص در بین دانشجویان چطور ارزیابی می‌کنید؟
در مورد وضعیت قرآنی دانشگاه هم نمی‌توانم دقیق بگویم که چطور است اما طبق شرایط ظاهری که می‌بینیم به نظر مطلوب نمی‌رسد. این هم بالاخره نتیجه شرایط اجتماعی و شرایط جامعه ما هست. متأسفانه هر چی جلوتر می‌رویم انس با قرآن کم می‌شود و این فاصله حس می‌شود. دانشگاه هم بخشی از جامعه است و جا دارد که در این زمینه هر چه قدر که می‌توانیم وظیفه خودمان را انجام دهیم و سعی کنیم که هر چه بیشتر جوان‌ها را خصوصاً دانشجویان را به سمت آشنایی بیشتر با قرائت قرآن سوق دهیم که همین خودش زمینه‌ای می‌شود برای انس با قرآن و آشنایی با آموزه‌های قرآنی.
آیا مدل آموزشی خاصی را مدنظر دارید که استادان گروه معارف اسلامی دانشگاه، بتوانند بیشتر دانشجویان را با آموزه‌های عمومی و تخصصی قرآن آشنا کنند؟
در مورد اینکه مدل آموزشی خاصی در گروه معارف به کار بگیریم که دانشجویان بیشتر با آموزه‌های عمومی و تخصصی قرآن آشنا شوند در این زمینه با معاونت فرهنگی دانشگاه مشورت می‌کنیم. یک سری برنامه‌ها هم تصویب‌شده که ان‌شاءالله اجرا کنیم و کلاس‌های معارف زمینه‌ای شود که بتوانیم بچه‌ها را به قرآن سوق دهیم و ببینیم نتیجه چه خواهد شد؛ امیدواریم که این برنامه‌ها بتواند ثمربخشی مطلوب برای ما داشته باشد.
در پایان اگر توصیه و نکته‌ای مدنظر دارید اشاره بفرمایید.
در پایان نکته‌ای که به نظرم می‌رسد این است که شرکت در مسابقات برای اینکه در جوانان انگیزه ایجاد شود و به سمت قرآن کشیده شوند و همچنین نوجوانان دیگر وقتی این افراد را ببینند بیشتر به سمت یادگیری و انس با قرآن ترغیب ‌شوند خوب است ولی اینکه تمام عمرشان و هم‌ وغمّشان به این باشد که در این مسابقات رتبه‌ای کسب کنند، این به نظرم مطلوب نمی‌رسد. مسابقات بیشتر بستری است که جوانان و نوجوانان بتوانند در فضای سالم و بانشاط قرار بگیرند و انگیزه مضاعفی برایشان باشد برای انس بیشتر با قرآن. آن چیزی که هدف اصلی است این است که ما با مفاهیم و آموزه‌های قرآن و باطن و روح قرآن انس بگیریم و ارتباط برقرار کنیم و تأثیرات حقایق و واقعیت‌های قرآن بر باطن و روح ما رسوخ کند نه اینکه ما درگیر و بند این باشیم که این آیات باید حتماً این‌گونه خوانده شود یا نکات ظریف و دقیق تجوید این‌جوری باشد. این‌ها تا حدی خوب و مطلوب است اما اگر بیشتر از آن دربند آن‌ها باشیم و خودمان از روح و باطن قرآن دورباشیم به نظرم مطلوب نمی‌رسد. این نکته ایست که در پایان به نظرم رسید. یادمان باشد که مسابقه و این رتبه‌ها فقط جنبه‌ی ظاهری دارد مهم آن ارتباط معنوی و انس معنوی با روح قرآن است.
خیلی ممنون و سپاس‌گزارم از وقتی‌که در اختیار مفدا گذاشتید.
مصاحبه‌کننده: رضا ملاکی
انتهای پیام/ س. ر 2050
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
جشنوار.ملی.قرآنی     محمدامین.بهرامی     معاونت.دانشجویی.فرهنگی        

تاریخ بروز رسانی:   27 آذر 1396

تعداد بازدید:   ۷

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >