عوامل ژنتیکی نیمی از علت‌های کم‌شنوایی مادرزادی در کودکان است

19 اسفند 1397
کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: نیمی از علت‌های کم‌شنوایی‌های مادرزادی کودکان مربوط به عوامل ژنتیکی است.

فرزانه گشمردی در گفت‌وگو با روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: عوامل ژنتیکی مؤثر در کم‌شنوایی مادر زادی مانند عفونت‌های داخل رحمی، ناسازگاری خون پدر و مادر، نارسی نوزاد، دیابت مادر و بدشکلی‌های ساختاری گوش است.
گشمردی افزود: ازجمله عوارض بیماری کم‌شنوایی مادر زادی تأخیر در رشد طبیعی گفتار، اختلال در برقراری ارتباط با اطرافیان، اختلال عاطفی رفتاری، اختلال در تفکر، تأخیر در رشد اجتماعی فرهنگی، اختلال در یادگیری و افت تحصیلی، اختلال در خواندن و نوشتن و اختلال در حافظه شنیداری است.
وی درباره علائم نشان‌دهنده کم‌شنوایی یا ناشنوایی در نوزادان را چنین عنوان کرد: ازجمله علائم کم شنوایی یا ناشنوایی در نوزادان زیر سه ماه شامل واکنش سریع نشان ندادن به صدای بلند، آرام نشدن با صدای آهسته، عدم تولید آوا، از خواب بیدار نشدن با صدای معمولی و عدم واکنش به صدای اطرافیان است.
این کارشناس در مورد وجود این علائم در نوزادان بین ۳ تا ۸ ماه عنوان داشت: نوزادانی که دچار کم‌شنوایی مادر زادی هستند در پاسخ به صدا عکس‌العملی ندارند، هیجان نوزاد سالم را در پاسخ به جغجغه نشان نمی‌دهند، در پاسخ به صدا چشم‌های خود را حرکت نمی‌دهند و نوزادانی که تا شش‌ماهگی هیچ‌گونه تقلید صدایی انجام نمی‌دهند.
گشمردی شیوع ناشنوایی در نوزادان بین ۱۰ تا ۱۲ ماه را محتمل دانست و گفت: نوزادانی که به اسم خود واکنش نشان نمی‌دهند، قادر به گفتن مامان و بابا نیستند، صداسازی نمی‌کنند و به اصوات حساس نیستند مشکوک به مشکل شنوایی در ۱۰ -۱۲ ماه نخست هستند.
وی مراکز سنجش شنوایی نوزاد در شهر بوشهر را چنین اعلام کرد: مرکز خدمات جامع سلامت شهری هفتم تیر، بیمارستان شهدای خلیج‌فارس و بیمارستان امیرالمؤمنین (ع) ازجمله مراکزی هستند که والدین کودکان می‌توانند جهت سنجش شنوایی فرزندان خود به این مراکز مراجعه کنند.
انتهای پیام/ ا.س- ۳۰۰۰
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
کم‌شنوایی     فرزانه.گشمردی     مرکز.بهداشت.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   19 اسفند 1397

تعداد بازدید:   ۴

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >