کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان بوشهر:
رتبه اول گرایش زنان به قلیان، زنگ خطری برای خانواده‌هاست

8 ارديبهشت 1398
کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت:رتبه اول گرایش زنان به قلیان در استان بوشهر ، زنگ خطری برای خانواده‌هاست.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، مهندس رضا تندی‌ با اشاره به هفته سلامت گفت: سن گرایش به دخانیات در استان بوشهر از متوسط کشوری پایین‌تر است و همچنین متوسط سال‌هایی که یک فرد سیگار می‌کشد، در استان بوشهر بالاتر از میانگین کشوری است و لازم است خانواده‌ها در آستانه تابستان و فصل تعطیلی مدارس برای اوقات فراغت فرزندان خود برنامه‌ریزی لازم را داشته باشند.
وی افزود: دود سیگار و قلیان به دلیل دارا بودن بیش از 4000 نوع ماده سمی و سرطان‌زا علاوه بر اینکه برای فرد سیگاری مضر است سلامت اطرافیان را نیز به مخاطره جدی می‌اندازد تا آنجا که حتی وسایل شخصی افراد سیگاری و قلیانی به دلیل تجمع مواد سمی بر روی آنها دارای خطرات فراوانی برای سلامت افراد است.
این کارشناس بیان داشت: فرد سیگاری و قلیانی خود و اطرافیان خود را در معرض بیماری‌هایی چون انواع سرطان، سکته قلبی، آب‌مروارید، طاسی، سقط جنین و ... قرار می‌دهد که بعضاً هزینه درمان بیماری ناشی از دخانیات تا چند برابر هزینه‌ای است که فرد برای خرید محصولات دخانی انجام می‌دهد.
مهندس تندی تأکید کرد: برابر قانون جامع کنترل دخانیات، استعمال دخانیات در اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و نیز عرضه محصولات دخانی در شعاع صد متری مراکز آموزشی و تربیتی ممنوع بوده و با متخلفین برابر مقررات برخورد خواهد شد.
به مناسبت هفته سلامت و هفته جوان، کارگاه آموزشی خودمراقبتی جوانان با موضوع دخانیات برای جذب سفیران سلامت دانشجو در سالن آمفی‌تئاتر دانشگاه فرهنگیان برگزار شد.

انتهای پیام/ ا.س-3000
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
قلیان     مهندس.رضا.تندی     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   8 ارديبهشت 1398

تعداد بازدید:   ۷

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >