کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر:
در صورت کنترل بیماری آسم می‌توان از زندگی مطلوبی برخوردار بود

21 ارديبهشت 1398
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: در صورت کنترل بیماری آسم می‌توان از زندگی مطلوبی برخوردار بود.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر: فرزانه گشمردی اعلام داشت: بر طبق آمار سازمان بهداشت جهانی بیش از 300 میلیون نفر در سراسر دنیا از بیماری آسم رنج می‌برند که از این تعداد سالانه حدود 300 هزار نفر به علت این بیماری می‌میرند و در صورت عدم اقدام فوری طی 10سال آینده این میزان حدود بیست درصد افزایش می‌یابد.
وی شعار روز جهانی آسم را با عنوان "شیوع رو به رشد آسم را متوقف کنیم" نامید و در خصوص علایم این بیماری گفت: علایمی همچون سرفه مکرر، تنگی نفس همراه با خس‌خس سینه و احساس خفقان از نشانه‌های این بیماری است.
گشمردی افزود: آسم بیماری التهابی مزمن و غیر واگیر ریه است، مزمن به این معنا که بیماری همیشه وجود دارد حتی زمانی که بیمار احساس ناخوشی ندارد، این بیماری تحت تاثیر عوامل ژنتیکی  و محیطی بروز می‌کند.
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت بوشهر عنوان داشت: علت دقیق و اصلی آسم هنوز نامشخص بوده ولی آنچه که تاکنون روشن‌شده نشان می‌دهد که آسم محصولی از ترکیب عوامل محیطی، سبک و نحوه زندگی، خصوصیات زیستی و ذاتی فرد( ژنتیک) است.
فرزانه گشمردی در رابطه با عوامل خطر برای بروز یا شدت بیماری آسم بیان داشت: عواملی همچون مواد حساسیت‌زا مانند گرده‌های گل و گیاه، مواد محرک، عفونت‌های ویروسی (سرماخوردگی، آنفلوانزا و ...) ، ورزش و فعالیت فیزیکی سبب بروز یا بدتر شدن علایم آسم می‌شوند.
وی در خصوص کنترل و درمان آسم گفت: آسم یک بیماری مزمن بوده و تاکنون راه‌حلی برای ریشه‌کن کردن آن پیدا نشده است، اما این بیماری را می‌توان کنترل کرد تا از بروز علایم و حملات آن پیشگیری شود.

انتهای پیام/ ا.س-3000
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
آسم     فرزانه.گشمردی     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   21 ارديبهشت 1398

تعداد بازدید:   ۷

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >