مسئول آموزش سلامت شبکه بهداشت و درمان گناوه؛
بیش از 50 درصد خانوارهای شهرستان گناوه دارای سفیر سلامت هستند

4 شهريور 1398
مسئول آموزش سلامت شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: بیش از 50 درصد خانوارهای شهرستان گناوه در محله خود سفیر سلامت دارند.

محمدرضا توکلی در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه افزود: هم‌زمان با افزایش مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های غیر واگیر، نقش مردم در مراقبت از سلامت خود، خانواده و جامعه برای سالم زیستن و مدیریت بیماری‌ها، روزبه‌روز در حال افزایش است.
وی بیان کرد: طبق برآوردها، ۶۵ تا ۸۵ درصد تمام مراقبت‌ها از نوع خودمراقبتی است.
توکلی اظهار داشت: خودمراقبتی شامل اعمالی است اکتسابی، آگاهانه و هدف‌دار که مردم برای خود، فرزندان و خانواده‌شان انجام می‌دهند تا تندرست بمانند، از سلامت جسمی، روانی و اجتماعی خود حفاظت کنند، نیازهای جسمی، روانی و اجتماعی خود را برآورده سازند، از بیماری‌ها یا حوادث پیشگیری کرده، ‌بیماری‌های مزمن را مدیریت کنند و نیز از سلامتشان بعد از بیماری حاد یا ترخیص از بیمارستان حفاظت کنند.
خودمراقبتی صحیح نیازمند برخورداری از سواد سلامت کافی است
مسئول آموزش سلامت شبکه بهداشت و درمان گناوه افزود: در بررسی انجام‌شده در خصوص سواد سلامت جمعیت بزرگسال کشور در سال ۹۳، از هر دو نفر جمعیت تحت پوشش مطالعه، یک نفر سواد سلامت محدود داشت که از پیامدهای ناشی از کم‌سوادی افراد در حوزه سلامت می‌توان به فقر مهارت خودمراقبتی، استفاده کمتر از خدمات پیشگیری اشاره کرد.
وی افزود: افزایش انتخاب‌های ناسالم، تأخیر در تشخیص بیماری، پایبندی کمتر به دستورالعمل‌های پزشکی، افزایش احتمال بستری شدن در بیمارستان، کاهش سلامت جسمی و روانی، افزایش مرگ‌ومیر و افزایش هزینه‌های بهداشتی از دیگر موارد ناشی از کم‌سوادی در حوزه سلامت است.
توکلی همچنین اظهار داشت: در راستای سیاست‌های ابلاغ‌شده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌منظور افزایش سواد سلامت ایرانیان و توانمندسازی آن‌ها برای خودمراقبتی، برنامه جذب و آموزش سفیران سلامت خانوار با شعار «سواد سلامت برای همه» از سال ۱۳۹4 در قالب برنامه ملی خودمراقبتی به‌عنوان پنجمین برنامه تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت در شهرستان گناوه آغاز شد.
وی افزود: در این برنامه، به ازای هر خانوار تحت پوشش مراکز ارایه خدمات بهداشتی درمانی شهرستان، یک نفر به‌عنوان سفیر سلامت خانوار انتخاب‌شده و در دوره‌های آموزشی مربوطه شرکت می‌کند.
مسئول آموزش سلامت شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: سفیر سلامت خانوار عضوی از اعضای هر خانواده است که حداقل ۸ کلاس سواد خواندن و نوشتن داشته و به‌صورت داوطلبانه، مسئولیت انتقال مطالب آموخته‌شده در حوزه سلامت و مراقبت فعال از سلامت خود، اعضای خانواده و جامعه را بر عهده می‌گیرد.
توکلی با اشاره به فراخوان جذب سفیران سلامت توسط مراکز جامع سلامت افزود: پس از جذب سفیران سلامت اعضای تیم سلامت با برگزاری دوره‌های آموزش فردی و گروهی ضمن مرور نکات مهم این راهنماها، به پرسش‌های سفیران سلامت خانوار پاسخ می‌دهند.
سامانه آموزش تحت موبایل سفیران سلامت راه‌اندازی شده است
مسئول آموزش سلامت شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: با توجه به توسعه استفاده از تلفن همراه در بین جمعیت عمومی کشور و به‌منظور تسهیل آموزش سفیران سلامت خانوار، «سامانه آموزش تحت موبایل سفیران سلامت» نیز راه‌اندازی شده که سفیران سلامت خانوار جذب‌شده شهرستان و حتی سایر همشهریان عزیز که مایل‌اند سفیر سلامت باشند می‌توانند نسبت به نصب نرم‌افزار مذکور اقدام و اطلاعات مربوطه را دریافت کنند.
محمدرضا توکلی اظهار داشت: راهنماهای خودمراقبتی مورداستفاده در آموزش سفیران سلامت خانوار شامل راهنمای خودمراقبتی در ناخوشی‌‌های جزئی، راهنمای خطرسنجی سکته‌های قلبی، مغزی، سرطان و راهنمای سبک زندگی سالم است.
وی افزود: اهم موضوعات مطرح‌شده در این راهنماها شامل موضوعات بهداشت فردی، تغذیه سالم، فعالیت بدنی، کنترل وزن و تناسب‌اندام، سلامت روان، مهارت‌های زندگی، پیشگیری و کنترل دخانیات و مواد مخدر، بهداشت باروری، محیط کار سالم، پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیرواگیر، پیشگیری از حوادث و مدیریت بلایا، مشکلات شایع در سنین مختلف (نوزادی، کودکی، نوجوانی، میانسالی و بزرگسالی)، مشکلات شایع در دوران بارداری، خودمراقبتی در بارداری و شیردهی کودک است.
توکلی تصریح کرد: تا پایان مردادماه 1398، تعداد دوازده هزار و 705 نفر سفیر سلامت خانوار به‌ویژه در روستاها جذب‌شده، آموزش‌دیده‌اند و هم‌اکنون بیش از 50 درصد خانوارهای شهرستان، تحت پوشش این برنامه قرارگرفته‌اند.
مسئول آموزش سلامت شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: انتظار می‌رود تا پایان برنامه ششم توسعه، حداقل 8۰ درصد خانوارهای شهرستان دارای سفیر سلامت باشند.
توکلی اظهار داشت: در کنار جذب و آموزش سفیران سلامت خانوار، توسعه آموزش همگانی سلامت با همکاری رسانه‌های محلی، آموزش سلامت در مدارس و دانشگاه‌ها، توسعه محیط کار سالم و محله و شهر سالم نیز در دستور کار واحد آموزش و ارتقای سلامت قرار دارد.
وی در آخر اضافه کرد: با توجه به برنامه پیش‌بینی‌شده انتظار می‌رود که با همکاری سفیران سلامت خانوار، شعار «سواد سلامت برای همه» تحقق‌یافته و گامی مهم برای توسعه پوشش همگانی سلامت و تحقق زندگی سالم سرشار از نشاط و امید در شهرستان گناوه برداشته شود.

انتهای پیام/ ک.آ- 3080

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
سفیر.سلامت     محمدرضا.توکلی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه        

تاریخ بروز رسانی:   4 شهريور 1398

تعداد بازدید:   ۷

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >