متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر؛
هرگز برای کاهش سوختگی از خمیردندان، یخ و سیب‌زمینی استفاده نکنید

27 شهريور 1398
متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: باید از موادی چون یخ، سیب‌زمینی یا خمیردندان برای کاهش سوزش و التهاب محل سوختگی خودداری کرد.

دکتر راضیه رستگار با اشاره به اینکه باید همیشه مراقب کودکان باشیم افزود: متأسفانه در برخی خانه‌ها منابع آب‌جوش مانند کتری برقی، قوری یا سماور در دسترس کودکان قرار داشته و کودکان زیادی با آن‌ها می‌سوزند درحالی‌که با افزایش آگاهی خانواده و رعایت نکات پیشگیرانه از سوی آن‌ها میزان سوختگی کودکان با مایعات داغ در منازل تا درصد زیادی کاهش می‌یابد.
متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در مواردی که فرد دچار سوختگی می‌شود ابتدا باید محل سوختگی را زیر آب سرد گرفته و از موادی چون یخ، سیب‌زمینی یا خمیردندان برای کاهش سوزش و التهاب محل سوختگی خودداری کرد.
وی تصریح کرد: بهترین راه جلوگیری از مرگ‌ومیر ناشی از سوختگی‌های بالای ۳۰ درصد پیشگیری بوده و مهم‌ترین مسئله آن است که والدین با اقدامات اولیه صحیح مانع از بروز عفونت در ناحیه سوختگی کودکان خود شوند.
متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان داشت: نباید از کرم، پماد یا لوسیون‌هایی که مطابق موازین علمی تهیه نشده‌اند برای محل سوختگی استفاده کرد.
دکتر رستگار اظهار داشت: نکته بسیار مهم این است که در سوختگی‌های درجه یک سطحی در حد آفتاب‌سوختگی می‌توان از یخ استفاده کرد اما در سوختگی‌های درجه دو که پوست تاول می‌زند فقط باید از آب سرد استفاده کرده و یک باند استریل روی تاول قرار داد.
وی تأکید کرد: پس از قرار دادن باند استریل باید آن را با پنبه و چسب پوشانده و هرگز نباید تاول‌ها را دست‌کاری کرد زیرا به سرعت عفونت می‌کند.
متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: استفاده از شربت و شیاف استامینوفن یا ترکیبات آنتی‌هیستامینی مؤثرترین روش برای کاهش درد کودک در موارد مختلف حتی پس از بروز سوختگی‌های سطحی است.
دکتر رستگار اظهار داشت: در چنین مواردی می‌توان از پماد سیلور سولفادیازین، زینک اکساید، پماد ویتامین آ + د یا وازلین برای کاهش درد محل سوختگی استفاده کرد.
وی عنوان داشت: البته استفاده از این ترکیبات باید با تأیید پزشک مبنی بر سطحی بودن سوختگی و مراقبت از کودک در منزل صورت گیرد.
 این متخصص افزود: بدون تردید هیچ کمکی برای کاهش درد ناشی از سوختگی در کودکان مؤثرتر از پیشگیری از سوختگی و توجه به حفظ ایمنی کودک در مواجهه با عوامل خطرساز در منازل یا خارج از آن نخواهد بود.

انتهای پیام/ م.ف 1024
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
سوختگی     فرهنگ.سلامت     دکتر.راضیه.رستگار     متخصص.عفونی        

تاریخ بروز رسانی:   27 شهريور 1398

تعداد بازدید:   ۴۱

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >