مسئول مبارزه با بیماری‌های واگیر گناوه:
بیماری هاری را بیشتر بشناسیم

6 مهر 1398
مسئول مبارزه با بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: هاری یکی از بیماری‌های عفونی صددرصد کشنده، خاص پستانداران اهلی و وحشی است.

سید مجید موسوی در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه اظهار داشت: عامل این بیماری یک نوع ویروس است که در شرایط بی‌هوازی قادر به رشد است.
وی افزود: اگرچه در اکثر موارد ویروس هاری از طریق گازگرفتگی به وسیله پستانداران اهلی و وحشی آلوده منتقل می‌شود اما خراش یا زخم در پوست، لیسیده شدن مخاط انسان (مثل چشم، دهان و بینی) توسط حیوان آلوده، تنفس هوای آلوده به ویروس در مکان‌هایی که خفاش‌های آلوده وجود دارند نیز بیماری را به انسان منتقل می‌کند.
مسئول مبارزه با بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه بیان کرد: اولین علامت بیماری در حیوان تغییر رفتار است، حیوان یا بیش‌ازاندازه به صاحب خود انس گرفته یا عصبانی و بدخو شده و غذای خود را به دلیل اختلال در بلع به خوبی نمی‌خورد.
موسوی توضیح داد: در برخی موارد پیشرفت بیماری در حیوان به صورت فلجی بوده و درنهایت به علت فلج دستگاه تنفسی حیوان می‌میرد، ولی در بیشتر مواقع حیوان پریشان، مضطرب و کم‌کم وحشی، درنده و متواری شده و در نهایت بر اثر فلج دستگاه تنفسی خواهد مرد.
علائم بالینی هاری در انسان را بشناسیم
مسئول مبارزه با بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: علائم هاری در انسان شامل مرحله نهفتگی، بروز علائم اولیه، مرحله حاد عصبی و در نهایت کما و مرگ است.
سید مجید موسوی اظهار داشت: طول دوره نهفتگی بیماری یعنی فاصله زمانی بین ورود ویروس به بدن تا بروز علائم بیماری 15 روز تا 3 ماه و به‌طور متوسط 1 تا 2 ماه است ولی این دوره از چند روز تا بیش از 3 ماه، حتی تا چند سال هم گزارش‌شده است. مسئول مبارزه با بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه بیان کرد: پس‌ازاین دوره بیمار وارد مرحله بروز علائم بالینی شده که این علائم شامل تب، لرز، خستگی، سردرد، ضعف و درد عضلانی، بی‌اشتهایی، اشکال در بلع، تهوع و استفراغ، سرگیجه، دردهای شکمی و اسهال، گلو درد، تنگی نفس، سرفه خشک، نگرانی و ترس، تحریک‌پذیری و گزگز و مورمور در ناحیه گزش است.
موسوی اضافه کرد: بسته به نوع ویروس علائم مرحله حاد عصبی می‌تواند به دو شکل ساکت و خشمگین در انسان ظاهر می‌شود.
وی بیان کرد: در شکل ساکت یا فلجی دوره بیماری طولانی‌تر از هاری خشمگین است ولی این شکل از بیماری کمتر شایع بوده و تنها 20 درصد از موارد را تشکیل می‌دهد و متأسفانه در اکثر موارد تشخیص داده نمی‌شود.
مسئول مبارزه با بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه توصیه کرد: جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری هاری، شهروندان بایستی در صورت گزیده شدن توسط حیوانات، بلافاصله به مرکز درمان پیشگیری هاری شبکه بهداشت و درمان شهرستان واقع در محل شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه، جنب مرکز خدمات جامع سلامت سیدالشهدا مراجعه کرده و مراقبت‌های لازم شامل شستشو و ضدعفونی کردن محل زخم، واکسیناسیون و در صورت نیاز تزریق سرم ضد هاری را به‌طور رایگان از این مرکز دریافت کنند.
انتهای پیام/ ک.آ- 3080


اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/EY7jegBw69PIpld7SHn6wN

 


کلمات کلیدی:
هاری     سیدمجید.موسوی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه        

تاریخ بروز رسانی:   6 مهر 1398

تعداد بازدید:   ۹

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >