معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد گام مؤثری در جهت عدالت در پرداخت است

23 تير 1394
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در حاشیه نشست طرح تحول سلامت گفت: در طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد پرسنل بیمارستان‌ها، میزان و کیفیت ارایه خدمات برای پرداخت به عنوان ملاک تعیین شده است که گام مؤثری در جهت تحقق عدالت در پرداخت است.

دکتر سیدسجاد اقبالی اضافه‌کرد: طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد جایگزین طرح نظام نوین پرداخت شد، در آن طرح که به کارانه معروف بود اصولاً جامعه پزشکی به صورت مطلق پزشکان دیده شده بود و در سال‌های بعد که پرسنل درمانی وارد آن طرح شدند کمبودهای بسیار زیادی احساس می‌شد.
وی افزود: طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد با هدف تعادل نسبی بین افرادی که در ایجاد درآمد برای بیمارستان نقش دارند و افرادی که میزان عملکرد بیشتری داشتند طراحی شده تا به سمت عدالت در پرداخت گام برداریم.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر درباره طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد، گفت: در اجرای این طرح بودجه‌ای از طرف دولت اختصاص نیافته است، بلکه هزینه این طرح از درآمد بیمارستان تأمین می‌شود پس هر چه بیمارستان بتواند خدمات با کیفیت‌تری ارایه نماید و در آمد بیشتری کسب کند میزان این پرداختی نیز افزایش می‌یابد.
دکتر سید سجاد اقبالی تصریح‌کرد: عدالت در بخش‌نامه‌های این طرح به معنی فعالیت بیشتر، کار اضافه بیشتر، شیفت غیر موظف، مسؤولیت‌پذیری، کار در شیفت ایام تعطیل و عصر و شب عملکرد بیشتر است که درآمد را افزایش می‌دهد.
وی خاطر نشان‌کرد: در بخش‌هایی که تعداد پرسنل زیاد است و یا مراجعه کننده کم است طبعاً میزان پرداخت کاهش می‌یابد که این امر منطقی است.
بروز مشکلات در مراحل نخست طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد قابل پیش‌بینی بود
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در هر سیستم اداری که دخالت انسانی زیاد باشد احتمال خطا افزایش می‌یابد، در طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد نیز پیچیدگی گسترده‌ای در فرمول‌ها وجود دارد و بروز مشکلات در مراحل نخست طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد قابل پیش‌بینی بود.
دکتر سید سجاد اقبالی افزود: پیچیدگی فرمول‌ها احتمال خطا را افزایش می‌دهد اما با تمهیداتی که در سطح وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی بوشهر انجام شده است سعی کردیم آن‌ها را کاهش دهیم اما اشکالات فردی در اجرای طرح بروز کرد که به سرعت در حال پیگیری و رفع آن‌ها هستیم.
وی خاطر نشان‌کرد: این خطاها فردی بود مثلاً فردی در بیمارستان کار کرده بود اما از لیست حذف شده بود و یا در آن زمان در بیمارستان مشغول به خدمت نبود ولی در لیست پرداخت وجود داشت که دلیل آن وقفه کوتاهی بین تکمیل لیست ها و شروع پرداختی بود که افرادی که به سیستم اضافه یا حذف شده بودند در لیست‌ها اصلاح نشده بودند.
مجری طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد، قانون‌گذار نیست
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: دانشگاه‌ علوم پزشکی بوشهر مجری طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد است و قانون‌گذار نیست به طبع موانعی که در حوزه قانون‌گذاری است باید از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مرتفع شود.
دکتر سید سجاد اقبالی اضافه‌کرد: اشکالات و اشتباهاتی که در استان وجود داشت قابل پیگیری و اصلاح است اما اگر اشکالی در بخش‌نامه‌ها وجود داشته باشد از طریق ارجاع به وزارت بهداشت برای رفع آن‌ها پیگیری می‌کنیم.


تیم اجرای طرح مبتنی بر عملکرد خود را پاسخگو می‌داند
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: ما خود را در برابر پرسنل درمانی استان پاسخگو می‌دانیم و آمادگی برای برطرف کردن مشکلاتشان داشته و داریم و برای اجرای هر چه بهتر این طرح به حمایت و صعه صدر پرسنل نیازمندم.
دکتر سید سجاد اقبالی افزود: در صورتی که هر کدام از پرسنل بیمارستانی شکایتی در مورد نحوه اجرای طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد داشته باشند، در مرحله نخست می‌توانند با مراجعه به تیم اجرای طرح در بیمارستان‌ها مشکل خود را مطرح کنند و این تیم‌ها نیز وظیفه دارند پاسخ مناسب را به افراد ارایه نمایند.
وی اضافه‌کرد: در صورتی که افراد از پاسخ ارایه شده توسط تیم اجرای طرح در بیمارستان‌ها قانع نشدند می‌توانند با مراجعه به معاونت درمان دانشگاه مشکل خود را مطرح و ما نیز موظفیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن، پاسخگوی این افراد باشیم.
این مقام مسؤول تصریح‌کرد: حتی اگر کسی تمایل داشته باشد از طریق مراجع صالحه دانشگاه مانند بازرسی و رسیدگی به شاکایات و حراست نیز می‌تواند برای احقاق حق خود اقدام نماید و ما با روی باز پاسخگو خواهیم بود.
انتهای پیام/م.آ 1022

کلمات کلیدی:
پرداخت     مبتنی‌بر‌عملکرد     دکتر.اقبالی     معاون.درمان        

تاریخ بروز رسانی:   23 تير 1394

تعداد بازدید:   ۳۷

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

نظرات ارسالی
با عرض سلام خدمت معاونت محترم دانشگاه علوم پزشکی بوشهرجناب اقای دکتر اقبالی به استحضار میرساند که طبق پرداختی های که از 6ماه گذشته شده اصلا انصاف و عدالت دیده نمی شود با این همه حجم کاری که به بیمارستان اضاف گردیده بعد از اجرای این طرح متاسفانه اصلا حق حقوق بهیاران در نظر گرفته نشده در صورتی که با شرایط این بیمارستان کلیه بهیاران پا به پای بقیه پرسنل کار درمانی بیمار را انجام میدهند لذا پیگیری های لازم جهت پرداخت حق حقوق بهیاران را از جنابعالی و همکاران محترمتان خواهانیم. با تشکر.
امین متقی

لینک به این صفحه
< >