معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
سیاست‌گذاری و نظارت بر درمان از مهم‌ترین وظایف دانشگاه است

18 امرداد 1394
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: سیاست‌گذاری و نظارت بر درمانی که در مراکز دولتی، شبه دولتی، خصوصی، نظامی و خیریه ارایه می‌شود از مهم‌ترین وظایف معاونت درمان است.

دکتر سید سجاد اقبالی در حاشیه اولین نشست تخصصی شورای نظارت بردرمان در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، اضافه‌کرد: پیش از تشکیل این شورا دفتر نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر وظیفه تطبیق فعالیت‌های درمان با استانداردهای موجود را بر عهده دارد و در استان نیز وظیفه بومی‌سازی برخی استانداردهاست.
وی افزود: در فرآیند های درمانی با یک سری مشکلات ثابت و ریشه‌ای مواجه هستیم و پروتکل‌های مواجهه با آن مشخص است و استانداردهای فضای فیزیکی، آموزشی و عملیاتی از پیش تعیین شده هستند و دفاتر نظارت بر درمان بر اساس این پروتکل‌ها آنها را مورد نظارت قرار می‌دهند.
این مقام مسؤول با اشاره به تعریف بین‌المللی از رشته پزشکی، گفت: در تعریف بین‌المللی این رشته آمده است، پزشکی رشته و شغلی است که دایماً در حال تحول است و هیچ گاه شاهد ثبات و سکون در این رشته نیستیم و هر روزه با فرآیند و پدیده جدیدی در حوزه تشخیص، درمان و بازتوانی، پزشکی مواجه هستیم.
دکتر اقبالی تصریح‌کرد: برای این روش‌های درمانی و فرآیندهای جدید نیز باید استانداردهایی تعریف شود که شامل مسایل کشوری و طب سنتی و بومی می‌باشد.
وی خاطر نشان‌کرد: در حوزه نظارت بردرمان مشکلاتی وجود دارد که از مهم‌ترین عوامل آن می‌توان به وجودنداشتن برخی از استانداردها در بعضی از بخش‌ها، استانداردهایی که قابلیت اجرا ندارند و یا سخت‌گیری نکردن در مورد برخی از استانداردها در سطح کشور نارضایتی‌هایی را به‌وجود آورده است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در نظر داریم برای تقویت بخش نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر استانداردهای موجود را تقویت کنیم، در مواردی که استانداردهایی وجود ندارد، باید تدوین شود و در حد توان استان این استانداردها را اجرا کنیم.
نظارت بر درمان یک رفتار بین بخشی است
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: نظارت بر درمان یک رفتار بین بخشی است و از ارگان‌های مختلف در اجرای هر چه بهتر آن سهیم هستند.
دکتر سید سجاد اقبالی افزود: این در حالی است که سیاست‌گذار و مقام عالی نظارت بر درمان در حوزه معاونت درمان دانشگاه است اما سازمان‌های بیمه‌گر در حوزه اقتصادی، نظام پزشکی در حوزه علمی و تشخیص صلاحیت پزشکان، هیأت‌های انتظامی سازمان نظام پزشکی و معاونت درمان از جمله ارکان مهم نظارت بر درمان هستند.
وی خاطر نشان‌کرد: در این نشست با رویکرد جدیدی که به نظارت بردرمان در استان بوشهر وجود دارد تمام اجزای نظارتی که در این زمینه سهیم هستند در شورای نظارت استانی وارد کردیم.
این مقام مسؤول تصریح‌کرد: در این شورا رییس شورای هماهنگی بیمه‌های استان به نمایندگی سازمان‌های بیمه‌گر، سازمان نظام پزشکی استان به نمایندگی شورای نظام پزشکی استان، دادستان انتظامی بوشهر از نظام پزشکی به نمایندگی از دادستان‌های انتظامی استان و دفتر نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به عنوان متولی امر حضور دارند.
دکتر سید سجاد اقبالی در پایان گفت: هدف از تشکیل این شورا و برگزاری این نشست‌ها استفاده از توان اجرایی و هم‌پوشانی فعالیت‌ها و جلوگیری از موازی‌کاری و کارهای متناقض است.
انتهای پیام /1022

کلمات کلیدی:
نظارت‌     نظارت‌بر‌درمان     دکتر.اقبالی    

تاریخ بروز رسانی:   18 امرداد 1394

تعداد بازدید:   ۱۰

چاپ خبر | ارسال به دیگرانارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >