با بازگشت حجاج هیچ گونه بیماری وارد استان نشد

29 مهر 1394
با اقدامات انجام گرفته قبل و بعد از اعزام حجاج در بازگشت آنان مورد مشکوکی از ورود ویروس مرس(MERS) مشاهده نشد.

کارشناس مقررات بهداشتی بین المللی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در خصوص اقدامات این معاونت در مراسم حج امسال گفت: با توجه به همزمانی ایام حج تمتع سال 94 با طغیان‌های مکرر بیماری کوروناویروس MERS در بیمارستان‌های کشور عربستان از یک سو و وقوع حادثه منا که باعث بستری شدن حجاج در بیمارستان‌های عربستان شد از سوی دیگر، خطر ورود بیماری به استان بیشتر از سال‌های قبل بود.
محمد باقر مهبودی افزود: برای پیشگیری از ورود و شیوع این بیماری در استان در چهار حوزه اطلاع رسانی، هماهنگی درون بخشی و برون بخشی، تدارکات و پایش و ارزیابی اقدامات و آموزش‌های لازم به عمل آمد.
مهبودی بیان داشت: قبل از اعزام حجاج، تیم‌های بهداشتی در جلسات توجیهی حجاج شرکت نموده و نکات لازم در زمینه پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های تنفسی را به آنان آموزش دادند و علاوه بر این تعدادی پوستر و پمفلت آموزشی در ارتباط با بیماری MERS به عوامل کاروان‌ها تحویل داده شد تا در کشورعربستان مورد استفاده قرار گیرد.
وی همچنین حضور فعال کارشناسان بهداشتی در برنامه‌های رادیویی و خواندن پیام‌های بهداشتی را از دیگر اقدامات در راستای اطلاع رسانی دانست و افزود: کلیه مسئولان و پرسنل مرتبط با حجاج در فرودگاه بین المللی بوشهر نیز آموزش دیدند و توضیحات لازم درباره بیماری و راه‌های انتقال آن و همچنین راه‌های پیشگیری از آن داده شد.
مهندس مهبودی اظهار داشت : با همکاری‌های برون بخشی و درون بخشی صورت گرفته بین معاونت بهداشتی و دیگر سازمان های مرتبط روز قبل از ورود حجاج نیز مانوری با حضور مسئولان قسمت‌های مختلف فرودگاه و همچنین پرسنل بهداشتی منتخب جهت ارائه خدمات بهداشتی به حجاج، در سالن ورودی پروازهای بین المللی انجام شد و همه هماهنگی‌های صورت گرفته به طور عملی تمرین شد.
کارشناس مقررات بهداشتی بین‌المللی معاونت بهداشتی اضافه کرد : در تمام پروازهای ورودی حجاج 12 نفر پرسنل بهداشتی شامل 2 پزشک در فرودگاه حاضر بودند و به ارائه خدمات به بیماران تب‌دار و مشکوک پرداختد.
مهبودی خاطر نشان کرد: در تمام پروازهای ورودی حجاج، مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر و کارشناسان مرتبط ستاد استان در فرودگاه حضور داشتند و علاوه بر کمک در ارائه خدمات بهداشتی، به نظارت بر عملکرد پرسنل پرداختند.
انتهای پیام/ 2020


کلمات کلیدی:
حجاج        

تاریخ بروز رسانی:   29 مهر 1394

تعداد بازدید:   ۵

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >