انجام جدیدترین روش درمان غیرتهاجمی سائیدگی زانو در بوشهر

15 ارديبهشت 1395
پلاکت درمانی که از جدیدترین روش‌های درمان غیرتهاجمی (غیر جراحی) برای افرادی است که به سائیدگی زانو دچار هستند در بوشهر انجام می‌شود.

متخصص ارتوپد بیمارستان شهدای خلیج‌فارس بوشهر درباره PRP یا پلاکت درمانی، گفت: چون در این روش به‌غیراز پلاکت خون خود بیمار از هیچ ماده خارجی استفاده نمی‌شود، ایمن‌ترین روش درمانی در دنیا شناخته‌شده است و هیچ‌گونه حساسیت، آلرژی، درد و عفونتی به همراه ندارد و از داروهای شیمیایی که برای درمان سائیدگی تزریق می‌شود کم‌خطرتر است.
دکتر مسعود حاجی خانی اضافه‌کرد: در این روش درمانی ابتدا خون خود بیمار گرفته می‌شود و با قرارگیری در سانتریفیوژ، پلاکت‌ها که ازنظر شمارشی 6 درصد و ازنظر حجمی 4 درصد خون را تشکیل می‌دهند جدا می‌شود و در زانو تزریق می‌شود.
وی افزود: پلاکت درمانی یا سلول درمانی (PRP) روش نوینی است که بر اساس استفاده از فاکتورهای رشد پلاکت‌های خون، فیبروبلاست‌ها و سایر سلول‌های بنیادی تحریک و باعث کلاژن سازی می‌شود و یک بازسازی عظیم سلولی در ناحیه درمانی شروع خواهد شد که این بازسازی حتی تا ماه هجدهم پس از تزریق ادامه خواهد داشت.
متخصص ارتوپد بیمارستان شهدای خلیج‌فارس بوشهر تصریح‌کرد: این روش درمانی بافاصله زمانی یک هفته تا 10 روزه انجام می‌شود که حداقل 3 بار تکرار آن لازم است البته بیمار برحسب سن و شدت سائیدگی، نیاز به درمان مجدد بعد از یک تا دو سال خواهد داشت زیرا عواملی که باعث پیری می‌شود بر روی این سلول‌های بنیادین نیز تأثیر می‌گذارد.
دکتر حاجی خانی با اشاره به کاهش شدید درد در زانو پس از انجام این روش درمانی، گفت: این روش نه‌تنها به بهبود بیماری کمک می‌کند بلکه حداقل 8 ماه تا یک سال درد در ناحیه زانو را از بین می‌برد.
وی خاطرنشان‌کرد: از پلاکت درمانی یا سلول درمانی (PRP) به‌غیراز درمان غیرتهاجمی سائیدگی زانو در درمان آرتروز زانو، بوریست و التهاب تاندون نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.
تسریع در درمان سائیدگی زانو نتیجه بهتری به همراه خواهد داشت
متخصص ارتوپد بیمارستان شهدای خلیج‌فارس بوشهر گفت: افرادی که دچار سائیدگی زانو هستند هر چه سریع‌تر نسبت به درمان خود اقدام کنند مراحل درمانی آسان‌تر خواهد بود و نتیجه بهتری به همراه خواهد داشت.
دکتر مسعود حاجی خانی اضافه‌کرد: کاهش دامنه حرکتی زانو، درد در هنگام راه رفتن، تورم، ایجاد صدا در هنگام حرکت دادن، احساس درد در حالت چهارزانو، عدم توانایی نمازخواندن به حالت ایستاده و یا هرگونه درد در ناحیه زانو می‌تواند علائم سائیدگی زانو باشد.
وی افزود: وراثت، وزن زیاد، سن، ضربه، شغل‌های خاص (که در آن زانو زدن، راه رفتن بیش از سه کیلومتر، بلند کردن بار با وزن بیش از 25 کیلوگرم به‌طور مکرر انجام می‌شود)، ورزش‌های سنگین و برخی بیماری‌های مفصلی می‌توانند در ایجاد سائیدگی زانو مؤثر باشند.
سائیدگی زانو از شایع‌ترین علل درد زانو در سنین متوسط و بالا است که در آن غضروف مفصل دچار آسیب و خوردگی می‌شود. این بیماری صرف‌نظر از درد و تورم موجب تغییر شکل و اشکال درراه رفتن هم می‌شود.
انتهای پیام/ م.آ 4070


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
سائیدگی.زانو     درمان.غیرتهاجمی     پلاکت.درمانی     فرهنگ.سلامت     دکتر.مسعود.حاجی‌خانی     بیمارستان.خلیج.فارس    

تاریخ بروز رسانی:   15 ارديبهشت 1395

تعداد بازدید:   ۶

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >