بیماری‌های عفونی ناشی از سو تغذیه علت 45 درصد مرگ‌ومیرهای كودكان زير پنج سال است

12 امرداد 1395
معاون بهداشتی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت 45 درصد از مرگ‌ومیرهای كودكان زير پنج سال به علت ابتلا به بيماري‌هاي عفوني ناشي از تغذيه نامناسب و سو تغذيه است.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛ دکتر محمد رستگار پور در حاشیه بازدید از بیمارستان سلمان فارسی این شهرستان افزود: تغذيه با شير مادر يكي از مهم‌ترين نيازهاي اساسي كودكان است زيرا اكثر بيماري‌هايي كه كودكان از آن رنج مي‌برند براثر سو تغذيه و فقدان تغذيه با شير مادر است و بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، 45 درصد از مرگ‌ومیرهای كودكان زير پنج سال به علت ابتلا به بيماري‌هاي عفوني ناشي از تغذيه نامناسب و سو تغذيه است.
معاون بهداشتی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر اضافه کرد: بهترين تغذيه براي كودكان، آغاز شيردهي نيم ساعت پس از تولد و تغذيه انحصاري تا شش‌ماهگی صرفاً با شير مادر و تداوم آن تا دوسالگی همراه با تغذيه كمكي است که سلامت جسم، روان كودك و مادر و جامعه بشري درگرو اين انس و الفتي است كه از ابتداي تولد بين مادر و نوزاد ايجاد می‌شود.
دکتر محمد رستگار پور افزود: شعار امسال هفته جهانی تغذیه با شیر مادر " یک هزار روز طلایی، مهر مادر، شیر مادر" نام‌گذاری شده است.
کارشناس برنامه ترویج تغذیه با شیر مادر اظهار داشت: دغدغه بسياري از مادران كمبود يا ناكافي بودن شير است كه به همين دليل و با توصيه افراد غيرمتخصص شروع به استفاده از شير خشك مي‌كنند كه عاملي براي كاهش شير مادر مي‌باشد.
اعظم الیاسی اظهار کرد: ارايه اطلاعات و آموزش‌هاي لازم به مادر از وظايف گروه پزشكي است که در اين خصوص به وي اعتمادبه‌نفس داده و او را آگاه كنند.
وی بابیان اینکه منحني رشد كودك تنها نشانه براي تشخيص عدم‌کفایت تغذيه كودك است گفت: اميدوارم بستر مناسبي فراهم شود تا ضمن آموزش مادران در دوران بارداري در بيمارستان با حضور پزشك و پرستار از بروز مشكلات رايج جلوگيري شده و مادران مهارت‌هاي لازم را كسب كنند.
همزمان با هفته جهانی ترویج تغذیه با شیر مادر دکتر شهریار فرداد رییس بیمارستان سلمان فارسی به همراه دکتر محمد رستگار پور معاون بهداشتی از بخش‌های GYN، نوزادان،NICU، زایشگاه، post partum و واحد واکسیناسیون بیمارستان سلمان فارسی بازدید و با اهدای شاخ گل به مادران تازه زایمان کرده و پرسنل بخش‌ها از آنان تقدیر کردند.

انتهای پیام/ ز.ر 3000


کلمات کلیدی:
بیماری     های.عفونی     سو.تغذیه     معاون.بهداشتی     دکتر.محمد.رستگارپور     مرکز.بهداشت.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   12 امرداد 1395

تعداد بازدید:   ۴۹

چاپ خبر | ارسال به دیگرانارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >