نیمی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود خبر ندارند

9 آذر 1395
کارشناس برنامه غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: نیمی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود خبر ندارند زیرا این بیماری بی‌خبر می‌آید و اگر افراد هوشیار نباشند پس از آسیب رساندن به بدن متوجه بیماری خود خواهند شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه؛ خدیجه محمدی افزود: معمولاً 70 درصد از عوارض بیماری دیابت در صورت تشخیص به‌موقع قابل‌پیشگیری است و همچنین با مدیریت و کنترل قند خون نیز می‌توان از بسیاری از آسیب‌های این بیماری خاموش مانند نابینایی، نارسایی کلیه و کبد، بیماری‌های قلب و عروق و قطع عضو جلوگیری کرد.
این کارشناس بابیان اینکه بیماری دیابت موجب اختلال در متابولیسم بدن و برهم خوردن تعادل قند خون می‌شود تصریح کرد: بیماری دیابت بر دو نوع می‌باشد که نوع اول آن مادر زادی و نوع دوم آن‌که شایع‌تر است به عواملی همچون کم‌تحرکی، تغذیه ناسالم، اضطراب و استرس بستگی دارد.
وی خاطرنشان کرد: بیماری دیابت و عوارض آن در اغلب کشورها یکی از علل اصلی مرگ زودهنگام بوده و در برخی کشورها مسئول بیش از 50 درصد از مرگ‌ها بوده است.
خدیجه محمدی افزود: تعداد مبتلایان به دیابت در سال 2011 در جهان برابر با 366 میلیون نفر بوده که پیش‌بینی می‌شود تا سال 2030 به 552 میلیون نفر برسد.
بیماری دیابت یک بیماری خاموش است
وی ادامه داد: بیماری دیابت یک بیماری خاموش است و می‌تواند مخرب‌ترین آسیب‌ها را به بدن فرد وارد کند ولی با شیوه زندگی سالم نیز می‌توان بروز دیابت را تا 11 سال به تأخیر انداخت.
کارشناس برنامه غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه اظهار کرد: برگزاری جشنواره نوشیدنی‌های سالم و جشنواره غذای سالم در مهدکودک‌ها، آموزش بیماران دیابتی در مساجد، برگزاری کلاس‌های آموزشی جهت رابطین، کارکنان و بهورزان شهرستان گناوه، حضور در روستاها و آموزش بیماران دیابتی، اهدای جوایز به دیابتی‌های کنترل‌شده، برگزاری پیاده‌روی جهت دانش آموزان مدارس و ایجاد کلینیک سیار دیابت در روستاها ازجمله فعالیت‌های شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه در هفته ملی دیابت بوده است.
خدیجه محمدی اظهار کرد: هفته ملی دیابت در سال 95 با عنوان نگاه‌ها به‌طرف دیابت نام‌گذاری شده است.
 انتهای پیام/ م.ن 3080

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelationکلمات کلیدی:
دیابت     فرهنگ.سلامت     خدیجه.محمدی     شبکه.بهداشت‌درمان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   9 آذر 1395

تعداد بازدید:   ۳۰

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگرانارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >