هفته کتاب جمهوری اسلامی از ساحل خلیج‌فارس در بوشهر پایتخت کتاب ایران آغاز شد/گزارش تصویری

21 آبان 1396
بیست و پنجمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی روز یکشنبه در آیینی با حضور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و جمعی از مسئولان استانی از ساحل خلیج‌فارس در بوشهر پایتخت کتاب ایران آغاز شد.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز یکشنبه در این آیین که با نواختن زنگ کتاب در دبیرستان فرزانگان بوشهر آغاز شد گفت: کتاب تجربه‌ها و دانایی گذشتگان به نسل حاضر منتقل می‌کند.
محسن جوادی افزود: با کتاب می‌توان تجربه دیگران را به تجربه خود بی افزاییم و از آن‌ها برای آینده بهره ببریم.
وی با تأکید بر انتقال دانایی اظهار کرد: کتاب احساس درد، رنج، شادی، نگرش‌ها، تجربه‌های علمی و زیستی دیگران را منتقل و زمینه انجام کار و حیات اخلاقی در جامعه فراهم می‌کند.
جوادی با اشاره به تدریس کتاب‌های متعدد دانشمندان ایرانی در دانشگاه‌های سراسر جهان گفت: انتظارمی‌رود با توجه به سابقه تاریخی این سرزمین کتاب‌های جدید نیز به جایگاه کتاب‌های دانشمندان کهن این دیار برسند.
وی تأکید کرد: کتاب و نوشتن این امکان را می‌دهد که خلاقیت فرد نظم خاصی پیدا کند و اندیشه منطقی مرهون نوشتن است.
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کسی تنها با خواندن، نویسنده نمی‌شود بلکه در کنار خواندن، باید نوشتن را نیز آموخت.
وی با تأکید بر بخشش دانایی اضافه کرد: باید بیاموزیم بسیاری از محبت‌ها را با کتاب نشان دهیم.
جوادی گفت: هرچند امروز خواندن کتاب همواره با چالش‌ها و رقیب‌هایی ازجمله فضای مجازی و سایر تفریح‌های دیگر همراه است ولی هیچ‌یک از این موارد جای مطالعه کتاب را نمی‌گیرد.
وی نبود کتاب خوب، دسترسی نیافتن به کتاب و نبود فضا و مکان مناسب برای کتاب را ازجمله مشکلات موجود معرفی کرد و افزود: برای رسیدن به موفقیت باید این مشکلات را برطرف و زمینه ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی را در کشور نهادینه کرد.
جوادی با تأکید بر اینکه در هر منطقه‌ای مقوله کتاب فرق می‌کند اظهار کرد: اعضای باشگاه‌های کتاب‌خوان چالش‌ها و پیشنهادهای خود درباره برطرف کردن مشکلات موجود در بخش کتاب و کتاب‌خوانی را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: امسال بیست و پنجمین دوره هفته کتاب و کتاب‌خوانی از پایتخت کتاب کشور آغاز می‌شود.
حمیده ماحوزی افزود: چند سالی است که با طرح پایتخت کتاب شورونشاط خاصی در کشور در بحث کتاب و کتاب‌خوانی فراهم‌شده است.
وی بیان کرد: بوشهر با داشتن مدرسه 110 ساله سعادت، چاپخانه‌های قدیمی، اولین روزنامه‌های چاپی ازجمله استان‌های فرهنگی کشور به‌حساب می‌آید.
ماحوزی در مورد شهر بوشهر به‌عنوان پایتخت کتاب کشور گفت: در قالب طرح پایتخت کتاب 32 برنامه تدوین‌شده است که تاکنون 70 درصد آن اجرایی شده و تلاش می‌شود 100 درصد برنامه‌ها تا پایان سال عملیاتی شوند.
وی یادآور شد: برنامه کتاب و کتاب‌خوانی تنها منحصر به یک هفته خاص نیست بلکه باید این فرهنگ در کل زندگی نهادینه شود.
ماحوزی اظهار کرد: تلاش می‌شود در قالب نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی آگاهی و دانایی به جامعه ارزانی داده شود.
در این آیین زنگ کتاب با حضور مسئولان در بوشهر نواخته شد.
انتهای پیام/ م.غ 1023

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
هفته.کتاب.کتابخوانی     معاون.فرهنگی.وزارت.ارشاد     بوشهر     پایتخت.کتاب.ایران        

تاریخ بروز رسانی:   21 آبان 1396

تعداد بازدید:   ۱۴

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگرانارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >