لزوم رعایت اصول تغذیه در رمضان/ مراقب مشکلات گوارشی باشید

9 خرداد 1396
تغییر در وعده‌های غذایی در ماه مبارک رمضان می‌طلبد که روزه‌داران کنترل بیشتری برخورد و خوراک داشته باشند و با رعایت اصول تغذیه از بروز مشکلات گوارشی پیشگیری کنند.

در روزهای آغازین ماه مبارک رمضان هستیم و هنوز خیلی‌ها با تغییر در وعده‌های ماه مبارک رمضان نسبت به دیگر ایام سال خود را وفق نداده‌اند و در خوردوخوراک خود دچار مشکل هستند.
این تغییرات در روند تغذیه ممکن است برای افراد مشکلاتی را در زمینه گوارش به وجود بیاورد که انتظار می‌رود با عمل به توصیه‌های کارشناسان و متخصصان، بیشتر مراقب سلامت خود باشند.
یکی دیگر از موضوعات مهمی که باید مدنظر باشد، نحوه نگهداری و مصرف مواد غذایی است که گاها عاملی برای بروز مشکلات و شاید بیماری‌های دیگر می‌شود.
لزوم توجه روزه‌داران به اصول تغذیه
کارشناس ارشد اداره نظارت بر مواد غذایی بوشهر در این خصوص اظهار داشت: روزه‌داران در ماه مبارک رمضان باید به اصول تغذیه توجه ویژه‌ای داشته باشند تا مشکلی ازنظر گوارشی برای آن‌ها ایجاد نشود.
مهندس محمد رکاب پور افزود: بی‌توجهی به مسایل تغذیه و عدم رعایت بهداشت مواد غذایی در ماه مبارک رمضان مشکلاتی را برای روزه‌داران ایجاد می‌کند و این موضوع اهمیت رعایت تغذیه را بیشتر می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: روزه‌داران تا حد امکان از نگهداری غذای پخته‌شده به مدت طولانی خودداری کنند و هر وعده غذایی را با توجه به میزان نیاز مصرف خود و به مقدار لازم برای مصرف در یک وعده غذایی تهیه کنند و از گرم و سرد کردن غذای پختنی بیش از یک‌بار نیز خودداری کنند.
خطرات نگهداری غیراصولی غذا
مهندس رکاب پور اضافه کرد: در صورت نیاز برای نگهداری وعده‌های غذایی از ظروف مخصوص دربسته و به مدت حداکثر ۲ تا ۳ ساعت در یخچال دارای شرایط بهداشتی مناسب و دور از مواد خام و آلوده‌کننده استفاده کنند.
وی در خصوص رعایت بهداشت مواد غذایی در ماه مبارک رمضان اظهار کرد: در ماه مبارک رمضان برخی از شهروندان تمایل دارند یک وعده‌غذای پخته‌شده را برای مصرف در هنگام سحری یا افطار روز بعد نگهداری کنند.
مهندس محمد رکاب پور اضافه کرد: باید به این نکته توجه کرد که مراحل حفظ و نگهداری غذای پخته‌شده در یخچال یا در دمای اتاق تابع شرایط و ویژگی‌های خاص خود است و در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی ممکن است نگهداری نامناسب مواد غذایی آماده مصرف، باعث بروز مشکلاتی در بین روزه‌داران شود.
مراقب اختلالات گوارشی باشید
وی در مورد خطرات نگهداری غیراصولی غذاهای پخته‌شده خاطرنشان کرد: غذای پخته‌شده در یخچال در معرض انواع آلودگی‌های میکروبی و حتی شیمیایی قرار دارد و با توجه به اینکه برخی افراد غذا را بدون توجه به نکات بهداشتی نگهداری می‌کنند این موضوع می‌تواند باعث ایجاد اختلالات گوارشی در مصرف‌کنندگان شود.
مهندس رکاب پور افزود: نگهداری طولانی‌مدت انواع سالاد سبزی‌ها و سالاد الویه و برخی غذاهای پروتئینی پخته‌شده مانند گوشت و ماهی و مرغ و انواع خورشت‌های ایرانی در کنار سبزی‌ها خام و میوه انباشته‌شده در یخچال و در ظروف بدون سرپوش یکی از مهم‌ترین روش‌های غیربهداشتی برای نگهداری غذا در یخچال است.
وی ادامه داد: مواد غذایی مانند لبنیات و تخم‌مرغ، گوشت و مرغ و ماهی بسیار زود فاسد می‌شوند لذا نباید به مدت‌زمان طولانی در یخچال به حالت پخته‌شده نگهداری شوند زیرا به‌سرعت دچار تغییر طعم و کیفیت می‌شوند و ممکن است خطراتی برای سلامتی فرد روزه‌دار ایجاد کنند.
لزوم توجه به توصیه‌های دارویی و غذایی
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز اظهار داشت: روزه‌داران باید توجه ویژه‌ای به توصیه‌های دارویی و غذایی داشته باشند و این مسائل را رعایت کنند تا از بروز مشکلات به دور باشند.
دکتر یحیی رضایی با تأکید بر اینکه مصرف دارو در ایام ماه مبارک رمضان باید طبق نظر پزشک و داروساز باشد، اضافه کرد: روزه‌داران وعده‌های دارویی خود را خودسرانه حذف و یا به زمان دیگری موکول نکنند تا مسائل درمانی آن‌ها با مشکل روبرو نشود.

دکتر رضایی با اشاره به اینکه بیماران در مورد تغییر در برنامه‌های دارویی خود حتماً باید با پزشک مشورت کنند، ادامه داد: اثربخشی بسیاری از داروها، ارتباط مستقیمی با مصرف به‌موقع آن‌ها در زمان معین دارد.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بابیان اینکه قطع ناگهانی برخی از داروها به‌واسطه روزه‌داری بسیار خطرناک است، تصریح کرد: بیماران باید ازنظر سطح قند خون، فشارخون، چربی خون، انعقاد خون و بررسی‌های کلی وضعیت بیوشیمی خون پایش شوند.
انتهای پیام/ ا.ش 2070

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
تغذیه     ماه.رمضان     فرهنگ.سلامت        

تاریخ بروز رسانی:   9 خرداد 1396

تعداد بازدید:   ۴۴

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >