متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
با شروع فصل سرما، مراقب اسهال زمستانی باشید

28 آذر 1396
متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با شروع فصل سرما اسهال زمستانی شیوع پیدا می‌کند از این روز توصیه می‌شود افراد از خود در برابر این بیماری محافظت کنند.

دکتر فرهاد عباسی با اشاره به اینکه عامل ایجاد اسهال زمستانی ویروسی است که می‌تواند 24 ساعت در فضای اتاق فعال باقی بماند افزود: طول دوره این بیماری دو تا سه روز است و اگر فرد مایعات کافی مصرف کرده و استراحت کند 2 تا 3 روز بهبود می‌یابد.
وی تصریح کرد: تعداد دفعات مدفوع در هفته در هر فرد متفاوت است به‌گونه‌ای که ممکن است بین 1 بار در روز تا یک‌بار در هفته اتفاق بیفتد که اگر قوام مدفوع حالت آبکی پیداکرده و تعداد دفعات آن بیشتر باشد به آن اسهال گفته می‌شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان داشت: اسهال‌ زمستانی بیماری عفونی است که می‌تواند عامل ایجاد آن‌ ویروس‌ها، باکتری‌ها و سایر انگل‌ها باشد.
دکتر عباسی خاطرنشان کرد: در فصل زمستان با یکسری از ویروس‌هایی مواجه می‌شویم که فعالیت بیشتری از خود نشان داده و باعث ایجاد علائمی ازجمله دل‌پیچه، افزایش دفع مدفوع و در برخی مواقع تهوع و استفراغ می‌شوند.
متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: آنچه در خصوص اسهال و استفراغ‌های ویروسی اهمیت دارد این است که تعادل آب و الکترولیت را در بدن حفظ کنیم و چنانچه آب از این طریق دفع شود اختلالی در آب بدن ایجادشده که بسیار خطرناک خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه برای درمان اسهال پودر ORS برای بیمار تجویز می‌شود تصریح کرد: این پودر در حجم مشخصی از آب حل‌شده و می‌تواند اختلالات ازدست‌رفته آب را جبران کند که البته به دلیل طعم بدی که دارد افراد تمایل به خوردن آن ندارند و در این صورت توصیه می‌شود نمونه‌های طعم دار آن‌ها تهیه و مصرف شود.
دکتر عباسی بیان داشت: برای افراد و خصوصاً کودکانی که تمایل به خوردن پودر ORS ندارند می‌توان 4 لیوان آب، 8 قاشق غذاخوری شکر، 1 قاشق چای‌خوری نمک و نصف لیوان آب‌پرتقال تازه را ترکیب کرد زیرا آنچه به دست می‌آید ترکیبی خوشمزه است و تمام سدیم، پتاسیم و قند ازدست‌رفته بدن را جایگزین می‌کند.
مصرف آب‌میوه‌های صنعتی برای بیماران اسهالی توصیه نمی‌شود
متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: مصرف آب‌میوه‌های صنعتی به دلیل وجود شکر افزوده‌ای که دارند آن توصیه نمی‌شود ولی در مواردی که ناگزیر به استفاده از آن‌ها هستیم بهتر است معادل آن آب اضافه کرده تا رقیق‌شده و سپس میل نمایند.
دکتر عباسی افزود: هر دارو و آنتی‌بیوتیکی برای درمان بیماری اسهال مناسب نیست و باید حتماً زیر نظر پزشک دارو مصرف شود زیرا برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها خود موجب ایجاد اسهال به‌خصوص در کودکان می‌شوند.
دوغ رقیق‌شده به درمان اسهال کمک می‌کند
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان داشت: در بیماری اسهال به دلیل اینکه آب بدن کم می‌شود فشارخون نیز کاهش‌یافته که لازم است سدیم کلراید (آب‌نمک) مصرف شود، ازاین‌رو با اضافه کردن نمک به دوغ رقیق‌شده این کمبود جبران می‌شود.
دکتر عباسی یادآور شد: ازآنجایی‌که عامل ایجاد بیماری از طریق مدفوع دفع می‌شود توصیه می‌شود افراد پس از دفع مدفوع حتماً دست‌های خود را با آب و صابون بشویند، همچنین ناخن‌های خود را کوتاه کرده و قبل از خوردن غذا و حتی میان وعده‌ها نیز دست‌های خود را شسته تا از انتقال بیماری به سایر افراد جلوگیری شود.
با مصرف مایعات کافی بهبودی تسریع می‌شود
متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به اینکه هرچقدر مایعات بیشتر به بدن فرد بیمار برسد وی زودتر بهبود می‌یابد گفت: منع غذایی خاصی برای این بیماران وجود ندارد اما توصیه می‌شود ترجیحاً ماست چکیده، کته با ماست و مرغ مصرف کرده و از غذاهای چرب اجتناب کنند.
مصرف آش و سوپ به دلیل آب زیادی که دارند بسیار کمک‌کننده هستند
دکتر عباسی افزود: مصرف انواع آش‌ و سوپ‌ به دلیل آب موجود در آن‌ها بسیار کمک‌کننده خواهند بود، همچنین مصرف میوه‌هایی که اسهال را مرتفع می‌کنند مانند موز توصیه می‌شود ولی هیچ منع کلی برای میوه و سبزی وجود ندارد فقط باید بهداشت آن‌ها رعایت شود.
انتهای پیام/ م.ف 1026

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
اسهال.زمستانی     متخصص.عفونی     دکتر.فرهاد.عباسی     فرهنگ.سلامت        

تاریخ بروز رسانی:   28 آذر 1396

تعداد بازدید:   ۶۰

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >