یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های برنامه کنترل بیماری ایدز آموزش و اطلاع‌رسانی جامعه است

13 آذر 1397
متخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان شهید گنجی برازجان گفت: یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های برنامه کنترل بیماری ایدز آموزش و اطلاع‌رسانی جامعه می‌باشد.

دکتر ندا موصلی اضافه کرد: پزشکان و دندان‌پزشکان به‌عنوان اولین سطح مواجه با بیمار، می‌توانند با مشاوره و ارجاع افراد مشکوک به مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری نقش بسیار مهمی در شناسایی بیماران دارند.
دکتر موصلی افزود: یکی از استراتژی‌های جهانی در مورد بیماری ایدز تا سال 2020، شناسایی 90 درصد از موارد بیماری در جوامع است و 90 درصد باید روال درمان را طی کنند و به مرحله‌ای برسند که قابل‌انتقال در جامعه نباشند.
وی اظهار داشت: در کشور ما روند شناسایی بیماران از سال 94 شروع‌شده و در حال حاضر بیش از 50 درصد از بیماران شناسایی و 57 درصد روند درمان را طی می‌کنند و تا رسیدن به شاخص جهانی که 90 درصد می‌باشد، فاصله‌داریم و در این راستا باید تمامی بخش‌های دولتی و خصوصی درمان و همچنین نهادها و دستگاه‌های دولتی و خصوصی به‌عنوان یک تریبون اطلاع‌رسانی عمل کنند تا بتوانیم این بیماری را کنترل کنیم و به شاخص جهانی برسیم.
متخصص بیماری‌های عفونی تصریح کرد: هم‌اکنون 36 میلیون نفر در کل جهان درگیر بیماری ایدز می‌باشند که بیشترین بار و شیوع این بیماری در کشورهای جهان سوم بخصوص کشورهای آفریقایی می‌باشد.
دکتر موصلی خاطرنشان کرد: بیماری ایدز سال‌هاست که شناسایی‌شده و افراد نباید ترسی از انجام تست HIV داشته باشند و پزشکان از طریق بیماریابی به‌موقع و تشخیص آن و برداشتن انگ تشخیص این بیماری می‌توانند به شناسایی موارد جدید این بیماری کمک کنند.
وی بیان کرد: مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، یک مجموعه کامل از لحاظ تعداد نیروهای فنی (پزشک، ماما، کارشناس مشاوره و نمونه‌گیر خون)، تجهیزات و داروها می‌باشد که بیش از 90 درصد از خدمات مشاوره‌ای، درمانی و پیگیری را به‌صورت رایگان برای این بیماران به‌صورت مستمر، ارایه می‌دهند.
 انتهای پیام/ س.غ/3030
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید
https://sapp.ir/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
ایدز     متخصص.عفونی     دکتر.ندا.موصلی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   13 آذر 1397

تعداد بازدید:   ۲۱

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >