رییس شبکه بهداشت دشتستان: وضعیت درمان گزش‌ها در مناطق صعب‌العبور دشتستان بهبود یافت

15 شهريور 1396
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: با ارتقای آگاهی مردم در مناطق صعب‌العبور، موفق به درمان به‌موقع و پیشگیری از عوارض گزش‌ها شده‌ایم.

دکتر حسین دارابی اظهار داشت: ۲۶۴ مورد گزش تا پایان مردادماه سال جاری در مراکز خدمات جامع سلامت شهرستان دشتستان ثبت‌شده است.رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان اضافه کرد: با ارتقاء آگاهی مردم، در منطقه ارم با توجه به افزایش تعداد گزش‌ها در نیمه نخست امسال توانسته‌ایم با درمان به‌موقع از عوارض گزش‌ها پیشگیری و تا بهبودی کامل تحت کنترل باشند.

وی افزود: افراد به‌محض بروز گزش مار یا عقرب به مرکز جامع سلامت یا بیمارستان مراجعه کنند و از انجام اقدامات غیرعلمی مانند مصرف داروهای محلی، دست‌کاری محل گزش بپرهیزند.
لزوم پرهیز از درمان‌های خانگی

دکتر دارابی افزود: شبکه بهداشت و درمان دشتستان با برگزاری سمینارهای آموزشی برای پزشکان و کلاس‌های گروهی، نمایش فیلم و بروشورهای آموزشی برای مردم سعی در ارتقای آگاهی مردم در مورد گزش‌ها را داشته و در پی جایگزین کردن درمان‌های کلینیکی به‌جای درمان خانگی است.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس شواهد و مدارک، در تمامی مواردی که عوارض شدیدی در گزش‌ها رخ‌داده، حاکی از درمان‌های خانگی و غیراصولی است.
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان افزود: از ۲۶۴ مورد گزش ثبت‌شده در دشتستان ۹۷ مورد آن مربوط به بخش ارم است.
هیچ مورد فوتی از گزش‌ها نداشتیم
وی تصریح کرد: بر اساس گزارش مرکز خدمات جامع سلامت تنگ ارم، تنها در یک‌شب ۱۰ مورد گزش در مردادماه ثبت‌شده که با حضور پزشکان آموزش‌دیده و وجود سرم به مقدار لازم و همچنین آمادگی دو آمبولانس، تمامی موارد به‌صورت جدی رسیدگی و درمان شده‌اند.
دکتر دارابی تصریح کرد: بیشترین موارد گزارش‌شده در گروه سنی ۲۵-۳۴ سال است. علی‌رغم افزایش ثبت گزش‌ها، در ۵ ماهه نخست امسال هیچ مورد فوتی در خصوص گزش‌ها در شهرستان دشتستان به‌خصوص در مناطق بخش ارم گزارش نشده است.
انتهایی پیام/ س.غ 3030

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.