یک مسئول بهداشتی :
نیمی از افراد مبتلا به دیابت از بیماری خود اطلاعی ندارند

24 آبان 1395
مدیرگروه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تا پایان سال 2015، بیش از 400 میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت بودند که نیمی از این افراد از بیماری خود اطلاعی نداشتند.

دکتر آزیتا حاجیونی در کفتگو با روابط عمومی معاونت بهداشتی به مناسبت روز جهانی دیابت افزود: از سی و پنج ملیون مبتلا به دیابت در منطقه خاورمیانه ، 342 هزار نفر بر اثر این بیماری درسال 2015 فوت شدند؛ که نیمی از این تعداد زیر 60 سال سن  داشتند.
وی مهم‌ترین علل ابتلا به دیابت و مرگ ناشی از آن را تشخیص دیر هنگام و تغییر سبک زندگی دانست و گفت: ورزش منظم، تغذیه صحیح و سالم شامل مصرف میوه و سبزی تازه و کاهش مصرف قند، شکر و چربی‌ها، به علاوه، انجام آزمایش قند خون که از آن به عنوان "سبک زندگی سالم " یاد می‌شود می‌تواند‌ها هم در پیشگیری از ابتلا به دیابت و هم در جلوگیری از بروز عوارض بیماری کمک کند.
دکتر حاجیونی اضافه کرد: عدم تشخیص به‌موقع بیماری می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به انسان وارد آورد؛ که از جمله این آسیب‌ها می‌توان به آب مروارید، آب سیاه، نابینایی، قطع عضو، سکته‌های مغزی و قلبی اشاره کرد. 
وی گفت: به عنوان مثال، بیش از یک سوم بیماران دیابتی جهان دچار یکی از انواع آسیب‌های شبکیه (رتینوپاتی) می‌باشند.
این مسئول بهداشتی با بیان اینکه افراد بالای 30 سال در صورتی که هیچ یک از عوامل خطر ابتلا به دیابت را نداشته باشند حداقل می‌بایست هر 3 سال یک بار آزمایش قند خون انجام دهند اظهار کرد: در صورتی که افراد سابقه ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی یا فشار خون بالا دارند، دچار اضافه وزن یا چاقی هستند یا تغذیه نامناسب دارند فاصله بین انجام آزمایشات قند خون کاهش می‌یابد و می‌بایست به طور سالانه انجام شود.
دکتر حاجیونی به خانم‌ها نیز توصیه کرد: افرادی که سابقه تولد نوزاد بیش از 4 کیلوگرم دارند یا دو بار سقط پشت سرهم بدون علت دارند و همچنین افرادی که دچار دیابت بارداری بوده اند لازم است ضمن رعایت توصیه‌های مربوط به سبک زندگی سالم، بنا به توصیه پزشک، به طور منظم، آزمایش قند خون انجام دهند.
وی اضافه کرد: کلیه بیماران مبتلا به دیابت، می‌بایست داروهای خود را به موقع مصرف نمایند همچنین هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک و نیز سالیانه یکبار به چشم پزشک مراجعه نمایند و به منظور پیشگیری از بروز عوارض حتما توصیه می‌شود از استعمال دخانیات بپرهیزند و پوشیدن لباس و به ویژه کفش مناسب را از یاد نبرند.
 دکتر حاجیونی در پایان گفت: اگر می‌خواهیم بدانیم که آیا اقدامات و توصیه‌های پزشکان را به خوبی رعایت نموده‌ایم و برای ما موثر بوده است یا خیر، هر سه ماه یک بار آزمایش HbA1c را انجام دهید.

انتهای پیام/ م.ب2020


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
دیابت     بیماری‌های.غیرواگیر     معاونت.بهداشتی     دکتر.آزیتا.حاجیونی        

تاریخ بروز رسانی:   24 آبان 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >