مشاوره حوزه اجتماع و خانواده:
هم‌سطح‌سازی، توجه بخشی از ارکان ارتباط صحیح در خانواده است

9 اسفند 1395
مشاوره حوزه اجتماع و خانواده گفت: هم‌سطح سازی،توجه بخشی و خدمات‌دهی سه رکن اساسی ارتباط صحیح در خانواده است.

دکتر حمید حبشی در نشست هم‌اندیشی اساتید دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: مدیریت روابط در خانواده از مهم‌ترین مسائل زندگی زناشویی است که یکی از مسایلی که در حوزه مدیریت روابط در خانواده به‌خصوص در حوزه روابط زوجین بعد از آمدن فرزندان تشدید می‌گردد نوع نگاه و نگرشی است که در نحوه اجرای مدیریت در خانواده انجام می‌شود.
وی با اشاره به دو مسیر رایج در مدیریت خانواده عنوان کرد: مسیر اول در مدیریت روابط در خانواده مسیر رایج و شایعی است و علت انتخاب آن به دلیل ساده و راحت بودن است و به این معنی که نیازی به آموزش و فراگیری دانش خاصی ندارد و همین‌که انسان و به‌خصوص مرد سن و سالی پیدا کرد و شرایط آماده شد و در مقابل جنس خانم و مؤنث هم همین‌که خواستگاری برایش پیدا شود با روابط و تحقیق و دانش زمینه‌ای برای ایجاد زندگی زناشویی و همسرداری متقابل پیدا می‌شود که متأسفانه این نوع نگاه رفتاری به دلیل رایج شدن تبدیل به یک فرهنگ شده است.
دکتر حبشی ادامه داد: نوع نگرش و نگاه ما به اعضای خانواده نگاه مالکیتی است مثلاً می‌پرسند خانم این چه درخواستی است که شما از شوهرداری؟ یا این چه رفتاری است که با همسر خود دارید؟ یا فرزندان این چه رفتاری است که با والدین خود دارید؟
وی ادامه داد: برای این‌که مالکیت خود را به دست آوریم به کنترل و نظارت دایمی بر اعضای خانواده می‌پردازیم که این کنترل در سه حیطه افکار،احساس و رفتار انجام می‌گیرد.
مشاوره حوزه اجتماع و خانواده افزود: طبیعی است که در این روش اعضای خانواده،همسر و فرزندان به یک احساس ناگوار اسارت برسند و هر جا که واژه اسارت در خانواده تولید شد الزاماً باید منتظر یک رفتار در مخاطب بود چراکه این احساس با یک ماهیت فطری انسان که ودیعه الهی است و آن عنصر انتخاب است در تقابل است و فرد برای رهایی از این اسارت ناچار به تقابل کشیده می‌شود.
دکتر حبشی به نوع تقابل زن و مرد در زندگی مشترک اشاره کرد و افزود: در زندگی زن و مرد وقتی هر دو وارد حیطه زندگی می‌شوند پیداست نیت و مقصد خاصی را دنبال می‌کنند و هر دو در تقابل یکدیگرند و این تقابل هم امری طبیعی است و وقتی افراد بخواهند در زندگی پیش بروند در این فکرند که طرف مقابلش چه‌کاری انجام می‌دهد و این تقابل انتخاب‌شده نیست بلکه وادار شده است
وی افزود: چون این تقابل دوطرفه است نتیجه به‌دست‌آمده درگیری است و این همان خبری است که در زندگی خیلی از ما وجود دارد و گاهی به‌صورت آشکار و علنی است که بیشتر در بین پسران نوجوان و جوان در حوزه خانواده مربوطه مشهود است و حالت دوم مخفی و پوشیده است که بسیار خطرناک است که اختلالات رفتاری و روانی در این مسئله به وجود می‌آید.
دکتر حبشی مسیر درست در مدیریت روابط خانواده را نگاه امانت‌داری و مسئول بودن نسبت به همه اعضای خانواده معرفی کرد و گفت: مدیریت روابط خوب، صحیح و صمیمی یک زن و مرد در نوع نگاه امانت‌داری است که این روش زمینه‌ساز رشد و کمال زوجین و فرزندان می‌شود و احساس شیرین رهایی و ارتباط و همراهی و هماهنگی اعضای خانواده ثمره این نوع نگاه و نگرش در مدیریت خانواده است.
وی عنوان کرد: اولین گام در تغییر و اصلاح نگرش در روابط خانواده از مالکیت به امانت‌داری از بین بردن منیت و مسئول بودن نسبت به همه اعمال خود و تأثیر آن بر خانواده است.
مشاوره حوزه اجتماع و خانواده گفت: زوجیت به معنی آمیختگی است و باید بدانیم اعمال و رفتار ما در کل عالم هستی تاثیرگزار است و در مرحله اول باید نگرش خود را نسبت به زندگی مشترک اصلاح کنیم و بدانیم که اعمال و رفتار ما بر کلیه اعضای خانواده و اجتماع تأثیرگذار است و در مرحله بعد لازم است که آستانه تحمل و ظرفیت روانی خود را در مقابل ناهنجاری‌ها و مشکلات بالا ببریم.
وی ادامه داد: سومین گام ارتباط صحیح خود با اعضای خانواده است که در این مسئله اولین گام هم‌سطح سازی است چراکه تا زمانی که اعضای خانواده یا در رابطه استاد و دانشجو باهم رفیق نباشند هم‌سطح سازی اتفاق نمی‌افتد.
دکتر حبشی عنوان کرد: گام دیگر در ارتباط، توجه بخشی و استفاده از هنرها و روش‌های ایجاد انگیزه است و درنهایت خدمات‌دهی و تأمین افراد خانواده است.
وی تصریح کرد: فرهنگ غربی، فرهنگی مبنی بر بهره‌وری و لذت است درحالی‌که فرهنگ دینی مبنایش بر رشد، تعالی و سعادت، نه‌تنها خود فرد بلکه بشریت را شامل می‌شود.
نشست هم‌اندیشی اساتید دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با حضور دکتر حمید حبشی در سالن ابن‌سینا دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار شد.
گفتنی است در ابتدای این نشست دکتر مرادعلی فولادوند دبیر هم‌اندیشی اساتید دانشگاه ضمن تشکر از اساتید و خیرمقدم به مدعوین به طرح موضوع پرداخت و اهمیت و ضرورت توجه به مساله خانواده و سبک زندگی را در مقطع کنونی از ضرورت‌های انکارناپذیر برشمرد.
در ادامه نشست اساتید به طرح سؤالات و مباحث خود پرداخته و در مواردي نيز کارشناس جلسه توضيحات لازم را ارائه كرد.

انتهای پیام/م.غ 1023


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
نشست.هم‌اندیشی     اساتید     هیات.علمی     دکتر.حمید.حبشی    

تاریخ بروز رسانی:   9 اسفند 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >