نجات جان 90 بیمار با 30 اهدای عضو در استان بوشهر

17 تير 1396
مسئول مرکز فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: از سال 84 تاکنون در این استان 30 اهدای عضو انجام‌شده که درمجموع به 90 بیمار نیازمند پیوند عضو جان دوباره بخشیده است.

علیرضا باقری در آیین تقدیر از تیم واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: آمار اهدای عضو در استان بوشهر از سه مورد در سال 94 به 12 مورد در سال 95 افزایش‌یافته و در سه ماه نخست امسال نیز تاکنون شش مورد اهدا انجام‌شده، این در حالی است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در این مدت تنها یک مورد اهدا عضو انجام‌شده بود.
باقری بیان کرد: بیشتر بیمارانی که در استان بوشهر به اهدا می‌رسند با میانگین سنی 20 سال و نوجوان و جوان هستند.
مسئول مرکز فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر گفت: ارگان‌های ریه، قلب، کلیه، کبد، پانکراس و روده ازجمله اعضایی هستند که امکان اهدا دارند.
در زمینه ترویج فرهنگ اهدای عضو در جامعه تلاش شود
وی ادامه داد: با توجه به اینکه در هر دقیقه در جهان یک نفر به لیست انتظار دریافت عضو اضافه می‌شود و هر 2 ساعت یک بیمار نیازمند به دریافت عضو می‌میرد و در هر 12 ساعت یک نفر عضو دریافت می‌کند باید افزون بر اینکه در بخش پیشگیری برای حفظ سلامتی افراد برنامه‌ریزی کرد در زمینه ترویج فرهنگ اهدای عضو در جامعه نیز تلاش شود.
باقری، کمبود نیرو در بخش تیم فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و آموزش در بخش‌های مختلف را ازجمله مهم‌ترین مشکلات این تیم عنوان کرد و گفت: همکاری ضعیف برخی از آی سی یو ها در اعلام مورد مرگ مغزی به تیم فراهم آوری اعضای پیوندی ازجمله مشکلات این بخش است.
باقری بابیان اینکه علت اصلی کمبود ارگان‌های موردنیاز پیوندی رضایت ندادن خانواده‌ها به دلیل وجود امید در زنده ماندن عزیزان آن‌هاست یادآور شد: سنگین‌ترین بخش کار پیوند رضایت گیری از خانواده‌های فرد مرگ مغزی است و تصور می‌کنند مرگ مغزی همان کماست و امکان بازگشت بیمارشان وجود دارد.
وی بابیان اینکه فرهنگ‌سازی و آموزش از راهکارهای لازم برای رضایت گیری است افزود: با توجه به اینکه یک درصد از همه مرگ‌ها، مرگ مغزی است خداوند این فرصت را به انسان می‌دهد تا بتواند بخشش کند و افراد نیازمند به عضو را به زندگی برگرداند.
مسئول مرکز فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بابیان اینکه نقطه سیاه بخش پیوند اروش اعضاست یادآور شد: آمار روند اهدا عضو از فرد زنده امروز در جامعه کاهش‌یافته و تلاش می‌شود به‌روزی برسیم که هیچ اهدایی از فرد زنده‌ای نداشته باشیم.
انتهای پیام/ م.غ 1023

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
تقدیر     اهدای.عضو     علیرضا.باقری        

تاریخ بروز رسانی:   17 تير 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >