قائم‌مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
باید تحقیقات بر اساس اولویت‌های استانی سطح‌بندی شود

4 مهر 1396
قائم‌مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به شرایط خاص استان، گفت: ما باید تحقیقات را طبق اولویت‌های استانی سطح‌بندی کنیم.

دکتر حیدر عزیز نژاد در کارگاه تعیین اولویت‌های پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به خاص بودن استان بوشهر در سطح کشور اشاره کرد و اظهار داشت: پارس جنوبی و نیروگاه اتمی جزو اولویت‌های پژوهشی در استان بوشهر باشد.
قائم‌مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: مسائل پارس جنوبی و نیروگاه اتمی باید جزو اولویت‌های پژوهشی ما در استان باشد.
وی به ارتباط مستقیم پژوهش با اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: چیزی که بسیار مهم است پیوند خوردن مباحث پژوهش با اقتصاد کشور است، یعنی پژوهش زمانی ارزش دارد که آن را به تولید برسانیم، درواقع ارزش‌افزوده داشته باشیم.
دکتر عزیز نژاد افزود: با توجه به دستور وزارتخانه باید سه درصد از اعتبار کل دانشگاه به حوزه پژوهش اختصاص داده شود.
اولویت‌بندی برنامه‌های تحقیقاتی
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز در این کارگاه گفت: با توجه به افق برنامه ۲۰ ساله کشور برخورداری از عدالت در سلامت و بهبود زندگی سالم، یکی از اهداف اصلی برای نیل به جامعه سالم در نظر گرفته است.
دکتر غلامرضا خمیسی‌پور افزود: در این راستا لازم است جهت‌گیری‌های همه فعالیت‌های بخش سلامت بر پایه پژوهش‌های هدفمند صورت بگیرد و ازآنجاکه منابع کشور در زمینه تحقیقاتی محدود است، باید به‌منظور استفاده بهینه از این منابع محدود، نیازها و برنامه‌های تحقیقاتی سلامت با توجه به بزرگی مشکل و اقلیم خاص هر منطقه اولویت‌بندی شوند.
وی افزود: در همین ارتباط وزارت بهداشت با ابلاغ شیوه‌نامه‌ای دانشگاه‌ها را ملزم به تشکیل کمیته راهبردی برای تعیین اولویت‌های پژوهشی و فناوری کرده است که این کمیته ضمن تعیین اولویت‌ها نحوه تعیین و اختصاص اعتبار پژوهشی به هر موضوع تحقیقاتی را نیز تعیین می‌کند.
دکتر خمیسی‌پور گفت: حداقل ۷۰ درصد اعتبارات به پژوهش‌های مرتبط با بهداشت و سلامت اختصاص‌یافته اما از طرح‌های پژوهشی و فناوری و کاربردی علوم پایه نیز حمایت می‌شود.
نتیجه تحقیقات ارتقای سلامت باشد
دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز در این جلسه گفت: در دانشگاه تمامی حوزه‌ها باید با همدیگر در ارتباط نزدیک باشند.
وی به کاربردی بودن پژوهش اشاره کرد و افزود: معاونت بهداشتی آمادگی کامل برای هرگونه همکاری در زمینه پژوهش را اعلام می‌دارد به‌شرط اینکه از تحقیقاتی که در حوزه بهداشت انجام می‌شود بازخوردی به معاونت بهداشتی داده شود که این امر بتواند کمکی در ارتقا سلامت کرده باشد.
استخراج مشکلات بخش سلامت
رییس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی استان بوشهر نیز گفت: در راستای تدوین سند جامع سلامت استان مسایل و مشکلات سلامت ۱۰ شهرستان استان احصاء شده است.
دکتر عیسی صفوی گفت: این مشکلات سلامت با روش‌شناسی و مستندات استخراج‌شده است و همچنین در شورای سلامت شهرستان‌های مربوطه مورد تأیید قرارگرفته است.
وی افزود: تلاش شده است تا نظرات خانه مشارکت مردمی سلامت، اندیشگاه سلامت و شورای پیام‌گزاران سلامت مدنظر قرار گیرد تا تمام مسئولین و پاسخگویان شهرستان بر مشکلات سلامت اجماع داشته باشند.
دکتر صفوی بیان کرد: رویکرد نظری برای استخراج این مشکلات عوامل اجتماعی و اقتصادی مرتبط با سلامت بوده است. استخراج این مشکلات کمک قابل‌توجهی به تعیین اولویت‌های پژوهشی خواهد کرد بدین معنا که ده شهرستان استان بین پنجاه تا هشتاد مسئله خواهند داشت که به‌تناسب اهمیت می‌توانند در اولویت پژوهشی استان قرار گیرند.
انتهای پیام/ پ.ر 2030

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
معاونت.تحقیقات     دکتر.حیدر.عزیزنژاد     دکتر.غلامرضا.خمیسی‌پور     دکتر.عبدالمحمد.خواجه‌ئیان     دکتر.عیسی.صفوی    

تاریخ بروز رسانی:   4 مهر 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >