معاون شبکه بهداشت دیر:
والدین رفتار فرزندانشان را در چهارشنبه‌سوری مدیریت کنند

23 اسفند 1396
معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر گفت: والدین هیجان فرزندان را در چهارشنبه‌سوری تعدیل و رفتار آن‌ها را مدیریت کنند.

حسین ناظمیان‌پور با بیان اینکه پیشگیری از حوادث چهارشنبه‌سوری مستلزم ارتقای فرهنگ ایمنی است، اظهار کرد: خانواده‌ها کودکان خود را از خطرات آتش‌بازی در چهارشنبه آخر سال آگاه کنند.
وی با تأکید بر تعدیل هیجان و مدیریت رفتار فرزندان توسط والدین گفت: چهارشنبه‌سوری، سطحی از هیجان را در بیشتر کودکان و نوجوانان ایجاد می‌کند که برای آن‌ها خوشایند و لذت‌بخش است و به همین دلیل والدین معمولاً به‌سختی می‌توانند فرزندان را به‌کلی از این تجربه هیجانی بازدارند اما می‌توانند هیجان آنها را تعدیل و رفتارشان را مدیریت کنند و شرایطی فراهم کنند که چهارشنبه‌سوری برای آنها امن‌تر شود.
وی با اشاره به نقش آموزش در کاهش حوادث چهارشنبه‌سوری گفت: می‌توان بااطلاع رسانی از خطرهای چهارشنبه‌سوری و شیوه مقابله با این خطرها احتمال بروز حوادث تلخ را در آخرین ماه سال کاهش داد.
معاون بهداشتی سلامت شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر به راه‌های ایمن‌سازی چهارشنبه‌سوری اشاره کرد و گفت: یکی از راه‌های ایمن‌سازی چهارشنبه‌سوری، این است که خطرهای بالقوه این ایام را به‌خوبی برای فرزندان توضیح داد و قوانین و چارچوب‌های تربیتی‌ را به آنان یادآوری کرد.
ناظمیان‌پور ادامه داد: اگر کودک همکاری کرد، باید به او پاداش داد؛ اما اگر او را منع کردیم و نپذیرفت، باید برایش شرط بگذاریم و بهترین شرط این است که والدین کنار او حضورداشته باشند و بر رفتارهایش نظارت کنند تا خطری تهدیدش نکند و یا اگر به هر دلیلی چنین امکانی فراهم نبود باید حداقل یک فرد بالغ مورد اعتماد کودک‌ را همراهی کند.
وی با اشاره به نقش والدین در پیشگیری از حوادث چهارشنبه‌سوری گفت: والدین می‌توانند کودکان و نوجوانان خود را با خطرهای آتش‌بازی آشنا کنند و به آنها بفهمانند که در مقابل مواد محترقه و منفجره، چقدر آسیب‌پذیرند و هرگز فرزندان را با توسل به‌زور و اجبار سعی در انجام کاری نکنند.
وی اضافه کرد: بیان برخی از تجربیات ناگوار گذشته می‌تواند سودمند باشد و بچه‌ها را هوشیارتر کند این هشدارها حتی اگر تکراری باشند، خالی از فایده نیستند و والدین می‌توانند با توجه به توصیه‌های ایمنی و به کار بستن آنها احتمال بروز حوادث تلخ چهارشنبه‌سوری را کاهش دهند.
ناظمیان‌پور شایع‌ترین حادثه‌ای که معمولاً در چهارشنبه آخر سال رخ می‌دهد را سوختگی درجه‌یک یا سطحی اعلام کرد و گفت: سوختگی‌های درجه‌دو یا شدید و درجه سه نیز در حوادث چهارشنبه‌سوری، زیاد دیده می‌شوند.
این مقام مسئول در شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر یکی دیگر از حوادث چهارشنبه‌سوری اشاره کرد و گفت: ترس ناشی از صدای انفجار، یکی از مشکلات رایج چهارشنبه‌سوری است که گاهی می‌تواند با تظاهراتی مانند از حال رفتن یا احساس درد در بخشی از بدن، به‌ویژه قفسه سینه، همراه باشد. این ترس معمولاً در کودکان، سالمندان و زنان باردار با عواقب جدی‌تری همراه است.
وی افزود: افرادی که به بیماری‌های قلبی مبتلا هستند، گاهی ممکن است در اثر شوک ناشی از شنیدن این قبیل صداهای غیرمنتظره، دچار حمله قلبی شوند.
ناظمیان‌پور اظهار داشت: در صورت بروز هرگونه مشکل سریع به اورژانس اطلاع‌رسانی شود تا در محل حادثه حضورداشته باشند و اقدامات موردنیاز را انجام دهند.
انتهای پیام/ ح.ن 3050

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
چهارشنبه.سوری     معاون.بهداشتی     حسین.ناظمیان‌پور     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دیر        

تاریخ بروز رسانی:   23 اسفند 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >