قائم‌مقام رییس دانشگاه در برنامه‌ریزی خبر داد:
اطلس اتنوفارماکولوژی گیاهان دارویی استان بوشهر تکمیل خواهد شد

6 شهريور 1397
قائم‌مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در برنامه‌ریزی گفت: با پایان گرفتن پژوهش‌ها در دو منطقه استان، اطلس اتنوفارماکولوژی گیاهان دارویی استان بوشهر کامل خواهد شد.

دکتر حسین دارابی در نشست توسعه و ترویج استفاده از گیاهان دارویی، معطر و بهداشتی افزود: بحث در خصوص گیاهان دارویی، طب سنتی، طب اسلامی و طب ایرانی موضوعی است که باید متشکل از چندین تخصص بوده و پرداختن به این موضوع بسیار ارزشمند است چراکه ریشه درگذشته‌ای بسیار دور دارد.
وی تصریح کرد: مطالعات متفاوتی در خصوص اتنوفارماکولوژی گیاهان دارویی توسط سایر سازمان‌ها مانند جهاد کشاورزی و دانشکده‌های داروسازی صورت گرفته که پایان‌نامه‌ها و مطالعاتی در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز به انجام رسیده است.
قائم‌مقام رییس دانشگاه در برنامه‌ریزی بیان داشت: تکمیل اطلس اتنوفارماکولوژی گیاهان دارویی در استان بوشهر بسیار کارآمد خواهد بود زیرا این اطلاعات می‌تواند در پژوهش‌های بعدی بسیار کمک‌کننده باشد.
مجموعه‌ای از داروهای گیاهی در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر کاشت شده است
دکتر دارابی اظهار داشت: یکی دیگر از اقداماتی که در زمینه پژوهش گیاهان دارویی انجام‌شده کاشت مجموعه‌ای از داروهای گیاهی در پردیس دانشگاه است که زیر نظر پروفسور ایرج نبی‌پور در حال انجام بوده و کاری بسیار ارزشمند است.
وی افزود: برگزاری جلسات بررسی گیاهان دارویی جزو کارهای مهم و بسیار تخصصی دانشگاه محسوب شده و امیدواریم بتوانیم نتایج بسیار ارزشمند و کاربردی از این نشست‌ها کسب کنیم.
قائم‌مقام رییس دانشگاه در امور مشارکت‌های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: نمایشگاه گیاهان دارویی باهدف آشنایی مردم با این گیاهان آبان ماه در تهران برگزار خواهد شد و ازآنجایی‌که تحقیقات و پژوهش‌های مفیدی در این دانشگاه انجام‌شده است می‌توانیم باقدرت در آن حضور یابیم.
افرادی که ادعای داشتن داروهایی گیاهی برای تولید دارند به معاونت غذا و داروی آن استان مراجعه کنند
دکتر حیدر عزیز نژاد افزود: اگر فردی ادعا کند محصولی گیاهی برای درمان بیماری‌ها داشته و بخواهد آن را به تولید برساند باید به معاونت غذا و داروی آن استان مراجعه کرده و مراحلی را طی کند که اولین مرحله وجود منابع تحقیقاتی در این زمینه است و فرد باید از وجود این منابع اطمینان یافته یا خود فرد تحقیق و پژوهش‌هایی در این زمینه انجام داده باشد.
وی با اشاره به اینکه مرحله آزمایشگاهی دومین مرحله است بیان داشت: در این مرحله فرم‌هایی وجود دارد که باید فرمولاسیون، ماده مؤثره و شکل دارویی آن و نحوه نگهداری دارو مشخص و ثبت شود.
قائم‌مقام رییس دانشگاه در امور مشارکت‌های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: پس از طی این مراحل فرد باید با یک شرکت داروسازی قرارداد بسته و داروی خود را به‌صورت آزمایشی ساخته و به معاونت غذا و دارو برای انجام مراحل بعدی تحویل دهد که ممکن است تولید انبوه آن دارو چندین سال طول بکشد.
جلسه توسعه و ترویج استفاده، بهره‌برداری و فن‌آوری از گیاهان دارویی معطر و بهداشتی با حضور قائم‌مقام رییس دانشگاه در امور برنامه‌ریزی، مدیر روابط عمومی و بین‌الملل دانشگاه، نماینده‌های مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی، مرکز رشد دانشگاه، معاونت غذا و دارو، معاونت تحقیقات و فن‌آوری، متخصصین طب ایرانی و مسئولین طب ایرانی دانشگاه در سالن ابن‌سینای دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار شد.
انتهای پیام/ م.ف ۱۰۲۶
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید
https://sapp.ir/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
نشست     اتنوفارماکولوژی.گیاهان.دارویی     دکتر.حسین.دارابی     دکتر.حیدر.عزیزنژاد        

تاریخ بروز رسانی:   6 شهريور 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >