کارشناس مسئول واحد بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر:
ارزیابی شنوایی نوزادان در هنگام تولد ضروری است

21 شهريور 1397
کارشناس مسئول واحد بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: باید شنوایی کلیه نوزادان در هنگام تولد توسط کارشناس شنوایی مورد ارزیابی قرار گیرد.

فرزانه گشمردی افزود: درصورتی‌که نوزاد مشکوک به اختلال شنوایی باشد، والدین باید جهت تشخیص قطعی، به واحدهای معرفی‌شده توسط کارشناس شنوایی مراجعه کنند.
کارشناس مسئول واحد بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: نیمی از علل کم‌شنوایی‌های مادرزادی کودکان مربوط به عوامل ژنتیکی و دیگر علل ایجاد کم شنوایی عفونت‌های داخل رحمی (سرخجه، سفلیس، تب‌خال تناسلی مادر)، ناسازگاری خون پدر و مادر، نارسی نوزاد، دیابت مادر، بدشکلی‌های ساختار گوش است.
فرزانه گشمردی در خصوص عوارض بیماری کم شنوایی در کودکان بیان داشت: تأخیر در رشد طبیعی گفتار و زبان، اختلال در برقراری ارتباط با اطرافیان، اختلال عاطفی رفتاری، اختلال در تفکر، تأخیر در رشد اجتماعی فرهنگی، اختلال در یادگیری وافت تحصیلی، اختلال خواندن و نوشتن، اختلال در حافظه شنیداری و...از عوارض این بیماری می‌باشد.
علایم نشان‌دهنده نوزاد کم‌شنوا یا ناشنوا
وی در رابطه با علایم نشان‌دهنده نوزاد کم‌شنوا یا ناشنوا گفت: در نوزادان زیر ۳ ماه که به صدای بلند واکنش سریع نشان ندهند، با صدای آهسته آرام نشنوند، آوای «اوه» را نسازند، با صدای معمولی از خواب بیدار نشوند و به صدای اطرافیان واکنش نشان ندهند مشکوک به مشکل شنوایی هستند.
کارشناس مسئول واحد بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: نوزادان مشکوک به ناشنوایی بین ۳ تا ۸ ماه با علایمی مانند عکس‌العمل نشان ندادن به صدا، هیجان نداشتن در پاسخ به جغجغه، بی‌حرکتی چشم در پاسخ به صدا و اینکه تا شش‌ماهگی هیچ‌گونه تقلید صدایی انجام نمی‌دهند شناسایی می‌شوند.
گشمردی ناشنوایی در نوزادان بین ۱۰ تا ۱۲ ماه را با علایمی همچون واکنش نشان ندادن به اسم خود ، قادر نبودن به گفتن مامان و بابا و حساس نبودن به اصوات و صداسازی محتمل دانست.
تشخیص کم شنوایی مادرزادی
کارشناس مسئول واحد بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر عنوان داشت: لازم است شنوایی کلیه نوزادان در هنگام تولد توسط کارشناس شنوایی مورد ارزیابی قرار گیرد که این مهم در شهرستان بوشهر در مرکز خدمات جامع سلامت شهری هفتم تیر و بیمارستان شهدای خلیج‌فارس انجام می‌شود.
این کارشناس مسئول افزود: وجود کم شنوایی باید تا قبل از یک‌ماهگی در نوزاد تشخیص داده شود و تا قبل از ۳ ماهگی نوع و میزان شدت کم شنوایی و تا ۶ ماهگی درمان‌های مداخله‌ای و توان‌بخشی بر روی آن‌ها انجام گیرد و درصورتی‌که نوزاد در غربالگری شنوایی پذیرفته نشود برای انجام تست دوباره و ارزیابی دقیق‌تر وضعیت شنوایی، به یک متخصص شنوایی‌شناسی ارجاع داده می‌شود.
گشمردی اظهار داشت: در برخی موارد، مشکلات ساده مانند جمع شدن مایعات آمینوتیک و جرم گوش ممکن است علت اختلال شنوایی باشد بنابراین درصورتی‌که نوزاد مشکوک به اختلال شنوایی باشد لازم است جهت تشخیص قطعی، به واحدهای معرفی‌شده توسط شنوایی‌شناس مراجعه نمایند.

انتهای پیام/ ا.س- ۳۰۰۰
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
ارزیابی.شنوایی     فرزانه.گشمردی     فرهنگ.سلامت     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   21 شهريور 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >