قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر د رامور مشارکت‌های اجتماعی:
دستگاه‌های اجرایی به حل مسایل بهداشتی و درمانی کمک کنند

4 مهر 1397
قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در امور مشارکت‌های اجتماعی گفت: دستگاه‌های اجرایی به اندازه وظایف و در حد توان خود به حل مسایل بهداشتی و درمانی کمک کنند.

دکتر حیدر عزیزنژاد در اولین نشست مجمع سلامت شهرستان کنگان اظهار داشت: نقش موثر عوامل متعدد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، زیست محیطی و فرهنگی بر سلامت، بیانگر این واقعیت است که جلب مشارکت مؤثر گروه‌های مختلف مردم و همه بخش‌های جامعه، از مرحله تعیین مشکل در سطح محلی تا پیشنهاد راه حل، اجرا و ارزشیابی برنامه‌های ارتقای سلامت، در سطح استانی و ملی، امری اجتناب ناپذیر است.
وی اضافه کرد: نظام مدیریت سلامت کشور، باید تفویض اختیار و مسئولیت به مردم در حوزه سلامت را در اولویت قرار دهد و تشکیل مجمع شهرستانی و استانی سلامت، و به تبع آن تشکیل مجمع ملی سلامت، گامی ارزشمند در تبلور این رویکرد ملی می‌باشد.
قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در امور مشارکت‌های اجتماعی افزود: یکی از عوامل جامعه پایدار و از نشانه های دوام جامعه امروز و از شاخصهای رشد و توسعه نگاه خیر اندیش و خیر خواهانه به همه اموری است که در جامعه است.
وی بیان کرد: دستگاه های اجرایی به اندازه وظایف و در حد توان خود به حل مسائل بهداشتی و درمانی کمک کنند تا وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی به انجام وظایف تخصصی خود بپردارند.
دکتر عزیزنژاد با اشاره به اینکه اکنون بیماری‌های غیرواگیر افزایش یافته است، گفت: در گذشته بیماری‌های واگیردار بیشتر بود و اکنون وضعیت تغییر کرده و با گسترش زندگی شهرنشینی، بیماری‌های واگیردار کم شده اند.
وی خاطر نشان کرد: ۷۵ درصد از حل مشکلات حوزه سلامت مربوط به سایر ارگان‌ها غیر از وزارت بهداشت است، که باید در این زمینه فکر اساسی شود و نگاه سلامت محور را به مردم و مسئولین منتقل و به همت معاونت اجتماعی و با مشارکت مردم و سایر نهادها ، موضوع سلامت را اجتماعی کنیم.
قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در امور مشارکت‌های اجتماعی ادامه داد: هدف از توسعه مسئولیت اجتماعی این نیست که سازمان‌ها در بحث درمان و مسائل بهداشت درگیر شوند بلکه باید در حوزه مسئولیت پذیری اجتماعی سلامت مشارکت داشته باشند.
تشکیل محلات سلامت محور
رییس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان بوشهر نیز در این نشست اظهار داشت: برخورداری از بالاترین سطح رفاه برای رسیدن به سلامت فکری، روحی و روانی، جسمی، اعتقادی و اخلاقی بسیار مهم است. همچنین رفاه، باید تامین کننده سلامت باشد و تهدیدی برای آن به وجود نیاورد.
دکتر عیسی صفوی گفت: سلامت یک هدف اجتماعی و از جمله اولویت‌های مهم کشور است و اهمیت و اولویت سلامت در قانون اساسی کشور، سیاست‌های ابلاغی سلامت از سوی مقام معظم رهبری، برنامه ششم توسعه و سند حقوق شهروندی ابلاغی از سوی ریاست جمهوری ، به خوبی تبیین شده است.
وی افزود: با توجه به اهمیت راه‌اندازی و تشکیل محلات سلامت محور، در راستای تحقق سلامت جامعه، همکاری و همدلی همه دستگاه‌های اجرایی و انجمن‌ها و سمن‌ها و همه افراد جامعه مورد تأکید این مجمع است.
دکتر صفوی ادامه داد: تشکیل سازمان‌های مردم نهاد نقش اصلی و بازوی توانمند سلامت است که می تواند مشکلات را حل کند انجام کارهای داوطلبانه توسط مردم که می‌توانند توسط افراد همان محله با همراهی کارشناسان حوزه بهداشت و درمان شناسایی و در مجمع سلامت شهرستان بررسی و به طبع آن تصمیمات لازم اتخاذ می‌شود.
استفاده از مشارکت مردم
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان نیز اظهار داشت: بهداشت همیشه اصل و مقدم بر درمان بوده و همه دستگاه های اجرایی باید در انجام اقدامات پیشگیرانه مشارکت کنند و مجمع سلامت نیز با این دو هدف تشکیل شد.
خلیل جوکار با بیان این که مردم به اجتماعی شدن سلامت کمک کنند، گفت: برگزاری مجمع سلامت شهرستان به عنوان یک گام موثر در راستای همکاری بین بخشی برای حل معضلات و مشکلات حوزه سلامت به شمار می رود.
انتهای پیام/ م.س 3070

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید
https://sapp.ir/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
نشست     مجمع.سلامت     دکتر.حیدر.عزیزنژاد     دکتر.عیسی.صفوی     خلیل.جوکار     شبکه.بهداشت.درمان    
شهرستان.کنگان        

تاریخ بروز رسانی:   4 مهر 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >