مسئول مرکز فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر:
اعضای ۴۷ بوشهری اهدا شد/ ۴۸۱ نفر از استان عضو پیوندی گرفتند

6 آذر 1397
مسئول مرکز فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر گفت: در این سال‌ها ۴۷ اهدای عضو در استان بوشهر صورت گرفته درحالی‌که ۴۸۱ نفر در استان بوشهر پیوند عضو گرفته‌اند.

علیرضا باقری در نشست رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اعضای مرکز فراهم آوری اعضا پیوندی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر اظهار داشت: رسالت ما این است که در شناسایی و نگهداری موارد مرگ مغزی تلاش کنیم.
مسئول مرکز فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با تأکید بر اینکه تمام فرآیندها را باید با دقت بالایی طی کنیم، تصریح کرد: باید در فرهنگ‌سازی اهدا عضو و نگهداری از عضو اهداشده بیشتر از گذشته تلاش کنیم.
باقری تصریح کرد: انجمن اهدای عضو یک سازمان مردم‌نهاد غیرانتفاعی، غیرسیاسی و غیردولتی است که امسال به همت عده‌ای از متخصصان فراهم آوری و پیوند اعضا و همچنین فرهیختگان علاقه‌مند تأسیس‌شده است.
وی بیان کرد: یکی از اهداف انجمن تلاش برای کمک به بیماران نیازمند پیوند و استفاده بهینه از اعضای قابل‌اهدا بیماران مرگ مغزی است.
توسعه آموزش‌های تخصصی
عضو اصلی هیأت مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان بوشهر ادامه داد: این انجمن با حمایت از خانواده‎های اهداکننده عضو و توان‌بخشی آنان تلاش می‌کند قدردانی جامعه از اقدام مسئولانه و ایثارگرانه این خانواده‌ها را به آن‌ها نشان دهد.
باقری تصریح کرد: تلاش می‌کنیم با آموزش تخصصی هماهنگ‌کنندگان اهدای عضو دانش این افراد را برای شناسایی، مراقبت و رویارویی با خانواده اهداکننده و سایر مراحل فراهم آوری اعضا افزایش دهیم تا کمیت و کیفیت اعضای اهداشده بهبود یابد.
وی گفت: انجمن اهدای عضو ایرانیان در پی آن است که هیچ فرد مرگ مغزی اعضای ارزشمند خود را به زیرخاک نبرد و هیچ انسان نیازمند پیوندی به علت نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست ندهد.
۴ بوشهری قلب دریافت کردند/ اهدای دو قلب
مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: در این سال‌ها فقط ۴۷ اهدا عضو در استان بوشهر صورت گرفته درحالی‌که ۴۸۱ نفر در استان بوشهر پیوند عضو گرفته‌اند.
وی خاطرنشان کرد: از این ۴۸۱ نفر دریافت‌کننده عضو حدود ۴۴۸ نفر از مرگ مغزی پیوند گرفته‌اند، در استان بوشهر ۴ نفر قلب دریافت کرده‌اند در حال که ۲ قلب از استان بوشهر اهداشده است.
باقری تصریح کرد: بسیاری از همکاران در برخی مواقع باوجود خستگی و شب‌کاری در تمام مراحل نگهداری مناسب بیمار تا برداشت عضو در اتاق عمل حضورداشته که نشان از نگاه کاملاً معنوی به این قضیه است زیرا کار کردن در این زمینه ازلحاظ جسمی و روحی بسیار سخت اما باارزش است.
لزوم ترویج فرهنگ اهدای عضو
وی افزود: به‌راحتی و سهولت می‌توان با در کنار هم قرار گرفتن سازمان‌های مردم‌نهاد، ارگان‌های فرهنگ‌ساز، نام‌آوران عرصه علم، هنر و فرهنگ، فرهنگ اهدا عضو را در جامعه هر چه بیشتر گسترش داد
مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: مقوله اهدای عضو دارای بخشی به نام بحث علمی اهدای عضو است که شناسایی مرگ مغزی، رضایت از خانواده، پیوند ارگان و پیگیری این ارگان پیوندی از قسمت‌های این بخش از اهدای عضو است.
وی بابیان اینکه باید برای ترویج فرهنگ اهدای عضو تلاش مضاعف به خرج داد، اظهار داشت: فرهنگ‌سازی در راستای اهدای عضو باید بیش‌ازپیش محقق شود. در این زمینه نباید نقش مؤثر اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به مردم را نادیده گرفت و در زمینه فرهنگ‌سازی اهدای عضو در جامعه گام برداشت.
نشست رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اعضای مرکز فراهم آوری اعضا پیوندی استان بوشهر در سالن ابن‌سینای این دانشگاه برگزار شد و همچنین در این نشست رییس دانشگاه از اعضای این مرکز تقدیر به عمل آورد.
انتهای پیام / م.غ ۱۰۲۳

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید
https://sapp.ir/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
اهدا.عضو     پیوند.اعضا     نشست     علیرضا.باقری        

تاریخ بروز رسانی:   6 آذر 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >