کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر:
اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در شهرستان بوشهر

1 خرداد 1398
کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بالا جهت افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی از تاریخ ۲۷ اردیبهشت هم‌زمان با سراسر کشور در شهرستان بوشهر آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، فرزانه گشمردی اظهار داشت: برای اینکه خون در شریان‌ها جریان پیدا کند و اکسیژن و مواد غذایی را به قسمت‌های مختلف بدن برساند به نیرویی نیاز است که به آن فشارخون گفته می‌شود.
وی عنوان داشت: فشارخون به دو عامل مهم برونده قلب و مقاومت جدار رگ بستگی دارد که با تغییر هریک از این دو عامل، مقدار فشارخون تغییر می‌کند همچنین در طول روز تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند وضعیت قرارگیری، فعالیت مغز، فعالیت دستگاه گوارش، فعالیت عضلات بدن، دستگاه گوارش، فعالیت عضلات بدن، محرک‌های عصبی، درد، مثانه پر، عوامل محیطی مانند دمای هوا، میزان صدا، میزان مصرف دخانیات، الکل، قهوه و داروها قرار می گیرد که در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۱۰میلیون نفر در سطح جهان به علل مرتبط با فشارخون جان خود را از دست دادند.
این کارشناس طرح بسیج ملی کنترل فشارخون را برای جمعیت بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی در همه گروه‌های سنی دانست و افزود: بر اساس پیمایش ملی در سال ۲۰۱۶ حدود یک‌سوم جمعیت بالای ۳۰ سال ایران مبتلا به فشارخون بالا هستند، در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بالا، کلیه افراد بالای ۳۰ سال و بالاتر ایرانی و غیر ایرانی ساکن در کشور، بیماران کلیوی در همه گروه سنی (افراد مبتلا به نارسایی کلیه تشخیص داده شد)، زنان باردار در همه گروه‌های سنی و افراد غیر ایرانی که در سامانه سیب ثبت‌نام‌شده‌اند مشمول این طرح می‌باشند.
کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر در خصوص زمان اجرای این طرح بیان داشت: این طرح از تاریخ ۲۷ اردیبهشت‌ماه لغایت ۱۵ تیرماه ۹۸ به صورت حضوری و غیرحضوری در حال اجراست که در روش حضوری افراد گروه هدف می‌توانند با مراجعه به خانه‌های بهداشت، پایگاه‌های سلامت و مراکز خدمات جامع سلامت مجری طرح و همچنین مراجعه به ایستگاه‌های غربالگری در ادارات، وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و ثبت اطلاعات این افراد در سامانه یکپارچه بهداشت (سیب) از وضعیت خود مطلع شوند.
وی در رابطه با پذیرش غیرحضوری افراد مبتلا به فشارخون بالا عنوان داشت: در مرحله غیرحضوری این طرح افراد می‌توانند با اطلاع از میزان فشارخون خود در وب‌سایت salamat.gov.ir ثبت‌نام کنند و از این طرح استفاده نمایند.
فرزانه گشمردی خاطرنشان کرد: شهرستان بوشهر دارای ۱۳۵ هزار و ۸۲۳ نفر جمعیت بالای ۳۰ سال می‌باشد که ضروری است غربالگری فشارخون بالا جهت این افراد انجام شود.
انتهای پیام/ ا.س -۳۰۰۰

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
بسیج.کنترل.فشارخون     مرکز.بهداشت.شهرستان.بوشهر     فرزانه.گشمردی    

تاریخ بروز رسانی:   1 خرداد 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >