رییس شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت:
عوارض بالا رفتن فشارخون را جدی بگیریم

7 خرداد 1398
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: عوارض بالا رفتن فشارخون و عدم اطلاع از آن گاها غیرقابل جبران است ازاین‌رو باید بیماری فشارخون را جدی بگیریم.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان گناوه؛ مهندس محمد بازیاری گفت: فشارخون بالا یکی از عوامل خطر مهم در بیماری‌های عروقی کرونر قلب است که موجب سکته قلبی و نارسایی قلبی می‌شود.
وی تصریح کرد: این بیماری می‌تواند سایر اعضای حیاتی بدن مانند مغز(ایجاد سکته مغزی)، کلیه (ایجاد نارسایی مزمن کلیه) و چشم (اختلال دید به علت خونریزی شبکه) را درگیر کند و باید آن را جدی گرفت.
بیماری فشارخون علامت بالینی مشخصی ندارد
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: فشارخون بالا یا پرفشاری خون به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود که بیمار علامت بالینی مشخصی ندارد و تنها راه تشخیص تغییرات فشارخون، اندازه‌گیری آن با استفاده از دستگاه فشارسنج است.
بازیاری گفت: فشارخون در طول روز تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند وضعیت قرارگیری بدن، فعالیت مغز، فعالیت دستگاه گوارش، فعالیت عضلات بدن، محرک‌های عصبی، درد، مثانه پر و نیز عوامل محیطی مانند دمای هوا، میزان سروصدا، میزان مصرف دخانیات، الکل، قهوه و داروها  قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه برای اطلاع از فشارخون صحیح خود لازم است افراد دوره‌دیده با رعایت شرایط،  فشارخون شما را کنترل و ثبت نمایند افزود: 30 دقیقه قبل از اندازه‌گیری فشارخون از مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار، الکل و مصرف دخانیات خودداری کنید، همچنین فعالیت بدنی شدید نداشته باشید زیرا این موارد روی مقاومت شریان‌های کوچک اثر گذاشته و باعث افزایش غیرواقعی فشارخون می‌شود.
قبل از اندازه‌گیری فشارخون مثانه باید خالی باشد
بازیاری گفت: قبل از اندازه‌گیری فشارخون مثانه باید خالی باشد و فرد نباید ناشتا باشد، همچنین به مدت 5 دقیقه قبل از اندازه‌گیری فشارخون استراحت کرده و صحبت نکنید.
رییس شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: از کلیه افراد بالای سی سال، زنان باردار و بیماران کلیوی دعوت می‌شود تا در طرح بسیج ملی فشارخون که از 17 خرداد لغایت 15 تیر در شهرستان اجرا می‌شود شرکت کنند.
انتهای پیام/ ک.آ- 3080

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
فشارخون     مهندس.محمد.بازیاری     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه        

تاریخ بروز رسانی:   7 خرداد 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >