کارشناس واحد بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
۱۳۰۰۰ نفر با فشارخون بالا در شهرستان دشتستان ثبت سامانه سلامت شده‌اند

25 ارديبهشت 1400
کارشناس واحد بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: تاکنون ۱۳ هزار و ۳۳۹ بیمار فشارخونی در سامانه سلامت شهرستان ثبت شده‌اند.

جمیله معارفی در مصاحبه با مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: مراقبت‌های ماهانه، ویزیت پزشک همراه با مشاوره به صورت رایگان برای افراد با فشارخون بالا در دشتستان انجام می‌گیرد.
وی بیان کرد: بیماری فشارخون بالا به عنوان اصلی‌ترین عامل خطر قابل‌تغییر برای ناتوانی و مرگ‌ومیر زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی، بیماری‌های مزمن کلیه و سکته مغزی در جهان و ایران است.
معارفی تصریح کرد: متأسفانه میزان آگاهی مردم از ابتلا به این بیماری در سطح پایین قرار دارد و کمتر از نیمی از مبتلایان از درمان مناسب و مستمر برخوردار می‌شوند.
وی همچنین اظهار کرد: بدون علامت بودن این بیماری، عدم اطلاع بیماران از بیماری و نیز عدم پایبندی به درمان، مهم‌ترین چالش‌های پیشگیری و کنترل بیماری فشارخون بالا هستند، به همین دلیل این بیماری به عنوان قاتل خاموش شناخته می‌شود.
معارفی تصریح کرد: ازاین‌رو توجه سازمان‌های بین‌المللی فشارخون نیز به این موضوع معطوف شده است و اتحادیه جهانی فشارخون بالا روز ۱۷ ماه می میلادی مصادف با ۲۷ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، به عنوان روز جهانی فشارخون تعیین کرده است.
کارشناس واحد بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: امسال پیام روز جهانی فشارخون در جهت ارتقای سطح آگاهی افراد، "با اندازه‌گیری دقیق فشارخون و کنترل آن، عمر طولانی‌تری داشته باشید" انتخاب شده است.
معارفی بیان کرد: فشارخون بالا علائم آشکاری ندارد و معمولاً" شناخته نمی‌شود و راهی برای اطلاع از آن وجود ندارد مگر اینکه توسط خود فرد یا یک کارمند بهداشتی اندازه‌گیری شود.
وی گفت: پیش از قطعی کردن تشخیص فشارخون بالا می‌بایست در چندین نوبت و به مدت چند روز فشارخون اندازه‌گیری شده باشد، که بهتراست ۲ بار در روز یک نوبت صبح و دیگری در بعدازظهر اندازه‌گیری و ثبت انجام شده باشد.
معارفی عنوان کرد: علل رفتاری متعددی در افزایش خطر ابتلا به فشارخون بالا نقش دارند که می‌توانند به مواردی از آن اشاره کرد: مصرف مفرط الکل، مصرف غذاهای چرب و پرنمک و نیز عدم مصرف میوه و سبزیجات به مقدار کافی، ورزش نکردن و عدم تحرک بدنی کافی، کنترل و مدیریت ناکافی خشم و استرس، مؤلفه‌های اجتماعی بهداشت و سلامت ازجمله میزان درآمد، سطح سواد و نوع مسکن می‌توانند تأثیرات سوئی بر عوامل رفتاری خطرساز ابتلاء به فشارخون بالا داشته باشند.
کارشناس واحد بیماری‌های غیر واگیر ستاد شبکه شهرستان دشتستان تصریح کرد: تاکنون ۱۳ هزار و ۳۹۰ بیمار فشارخونی در سامانه سلامت (سیب) شهرستان دشتستان ثبت شده‌اند که مراقبت‌های ماهانه، ویزیت پزشک همراه با مشاوره به صورت رایگان برای آنان انجام می‌گیرد.
معارفی توصیه کرد: افراد می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در زمان‌های خلوت با مراجعه به پایگاه‌های بهداشتی و خانه‌های بهداشت فشارخون خود را اندازه‌گیری نمایند.
انتهای پیام/س.غ/۳۰۳۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
فشارخون     جمیله.معارفی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   25 ارديبهشت 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >