معاون بالینی بیمارستان شهید گنجی برازجان:
سرطان‌ها اگر به‌موقع تشخیص داده شوند، قابل‌درمان هستند

16 بهمن 1400
معاون بالینی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان گفت: سرطان‌ها اگر به‌موقع تشخیص داده شوند، قابل‌درمان هستند.

معاون بالینی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان به مناسبت هفته جهانی سرطان در مصاحبه با روابط عمومی بیمارستان گفت: سرطان درواقع رشد غیرطبیعی سلول‌ها بوده و این سلول‌ها قابلیت تهاجم به بافتهای دیگر و درنهایت درگیری تمام اعضای بدن را خواهند داشت.
دکتر سرور مکاری با اشاره به اسناد منتشرشده توسط سازمان بهداشت جهانی بیان داشت: 40 درصد از سرطان‌ها قابل‌پیشگیری و مواردی هم که قابل‌پیشگیری نبوده در سایه خود مراقبتی و نگاه امیدوارانه به اثربخشی روش‌های تشخیصی و درمانی و مراجعه به‌موقع و زودهنگام قابل‌درمان خواهند بود.
دکتر مکاری با اشاره به اینکه با تشخیص به‌موقع سرطان‌ها می‌توانیم اغلب سرطان‌ها را درمان کنیم اظهار داشت: زخم‌های که بهبود نمی‌یابند، خونریزی یا ترشح غیرمعمول، توده یا ضخیم شدگی در محل پستان یا محل‌های دیگر، سوءهاضمه یا مشکل در بلع، تغییر واضح در زگیل یا خال، سرفه آزاردهنده یا گرفتگی صدا برخی از مهم‌ترین علائم سرطان محسوب می‌شوند.
عوامل تغذیه‌ای و اصلاح سبک زندگی کاهش‌دهنده ابتلا به سرطان‌ها
جراح عمومی و معاون بالینی بیمارستان شهید گنجی برازجان ادامه داد: عوامل تغذیه‌ای و اصلاح سبک زندگی دو عامل مهم در کاهش ابتلا به سرطان محسوب می‌شوند.
وی همچنین تصریح کرد: کاهش مصرف چربی، نمک، ترشی، شکر و سایر محصولات سود شده و همچنین افزایش مصرف غذاهای حاوی فیبر و ویتامین‌ها در رژیم غذایی می‌تواند باعث کاهش ابتلا به سرطان شود.
دکتر مکاری ضمن اشاره به مزایای ورزش در پیشگیری از ابتلا به اغلب بیماری‌ها بخصوص سرطان اظهار داشت: فعالیت‌های ورزشی، کنترل وزن، جلوگیری از چاقی و انباشت چربی در بدن یکی از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از بیماری سرطان است.
سرطان پستان یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها
وی سرطان پستان را یکی از شایع‌ترین نوع سرطان‌ها در بین زنان عنوان کرد و گفت: سرطان پستان شایع‌ترین علت مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به سرطان در بین زنان در سنین 35 تا 55 سالگی است.
دکتر مکاری همچنین ادامه داد: سرطان دهانه رحم در خانم‌ها و همچنین سرطان روده بزرگ نیز ازجمله سرطان‌های رایج در بین مردم در سطح جامعه است.
معاون بالینی بیمارستان شهید صادق گنجی اضافه کرد: انجام تست‌های غربالگری در افرادی که زمینه ایجاد سرطان به‌واسطه وجود ریسک برگ خریدهای سن، جنسیت، ژنتیک، نوع سبک زندگی، مخاطرات شغلی و ... در آنها وجود دارد از روش‌های متداول تشخیص به‌موقع سرطان‌هاست.
دکتر مکاری یادآور شد: اصلاح سبک زندگی، داشتن تغذیه سالم و فعالیت فیزیکی مناسب و مطلوب از عوامل اصلی جلوگیری از ابتلا به سرطان بوده و در صورت مشاهده هرگونه علائم مشکوک به سرطان بایستی هر چه سریع‌تر جهت انجام تست‌های تشخیصی به جهت تشخیص و درمان به‌موقع سرطان در اوایل بیماری اقدام شود.
 انتهای پیام/ ب.ا 4080

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
سرطان     معاون.بالینی     دکتر.سرور.مکاری     بیمارستان     شهید.صادق.گنجی     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   16 بهمن 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >