دکتر داروساز شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
بیماران نوبت داروی خود را در ایام روزه‌داری خودسرانه قطع نکنند

15 فروردين 1401
دکتر داروساز شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: بیماران خاص در ایام روزه‌داری نوبت داروی خود را خودسرانه قطع نکرده و قبل از هر چیز با پزشک خود مشورت کنند.

دکتر احسان صالح احمدی در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: افراد روزه‌دار چنانچه مبتلابه بیماری خاصی هستند که مجبور به مصرف دارو در ایام مبارک رمضان می‌باشند، قبل از هر چیز با پزشک معالج خود باید مشورت نمایند.
وی تصریح کرد: در زمان روزه‌داری هیچ‌گاه وعده‌های دارو را خودسرانه حذف و یا به زمان دیگری موکول نکنید، چون این کار، سبب اختلال درروند درمان می‌گردد و مصرف بسیاری از داروها را می‌توان پس از مشوت با پزشک به زمان سحری یا افطار منتقل کرد.
دکتر صالح احمدی تأکید کرد: چنانچه مبتلابه بیماری مزمن مانند فشارخون، دیابت، بیماری‌های گوارشی، اعصاب و روان، قلبی عروقی، تنفسی و اختلالات کلیوی هستید، در این خصوص که آیا روزه‌داری برای شما بدون اشکال است یا خیر و همچنین در صورت بی‌خطری، در مورد نحوه مصرف دارو و رژیم غذایی مناسب در ماه مبارک رمضان با پزشک و داروساز مشورت نمایید.
وی بابیان اینکه اثربخشی بسیاری از داروها، ارتباط مستقیمی با مصرف به‌موقع آن‌ها در زمان معین دارد، گفت: در ایام روزه‌داری خودسرانه نوبت داروی خود را قطع ننمایید، چونکه قطع ناگهانی برخی از داروها به‌واسطه روزه‌داری بسیار خطرناک است.
وی در خصوص بیماران دیابتی اظهار کرد: بیماران دیابتی باید پیش از شروع ماه مبارک نظر سطح قند خون، فشارخون، چربی خون، انعقاد خون و بررسی‌های کلی وضعیت بیوشیمی تحت بررسی پزشکی قرار گیرند و بر این اساس رژیم غذایی و دارویی مختص هر بیمار قبل از شروع ماه مبارک تعیین گردد.
دکتر صالح احمدی خاطرنشان کرد: بیماران و خانواده فرد مبتلابه دیابت باید در رابطه با خطرات احتمالی تهدیدکننده بیمار در ایام روزه‌داری مورد مشاوره قرار گیرند.
وی همچنین گفت: در مورد علائم افزایش و کاهش قند خون، اندازه‌گیری قند خون، تنظیم وعده‌های غذایی، فعالیت بدنی و مصرف داروها در ماه مبارک باید آموزش لازم را دریافت کنند و علاوه بر این، روش درمان و اقدامات لازم در صورت بروز مشکل باید به همراه بیمار آموزش داده شود.
دکتر داروساز شبکه بهداشت و درمان دشتستان تأکید کرد: استفاده خودسرانه از داروهای ضدبارداری ترکیبی مانند LD در بانوان جهت قطع خونریزی دوران قاعدگی و به‌منظور کامل کردن روزه در ماه رمضان، تبعات خطرناکی مانند اختلالات انعقادی و ایجاد لخته در عروق اندام‌های تحتانی و حتی عروق مغزی به دنبال خواهد داشت.

انتهای پیام/ س.غ 3030
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
مصرف.دارو     دکتر.احسان.صالح‌احمدی     ماه.رمضان     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   15 فروردين 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >